Rossi v Barcelone vypálil Španielom rybník

Pondelok, 06 jún 2016

Fenomenálny taliansky motocyklový jazdec Valentino Rossi porazil v Barcelone plejádu domácich Španielov a po druhý raz v tejto sezóne vyhral cestné preteky motocyklov v kráľovskej triede MotoGP. Druhý s viac ako dva a pol sekundovou stratou skončil domáci Marc Marquez a tretí ďalší Španiel Dani Pedrosa.

1 Valentino Rossi
Valentino Rossi suverénne ovládol okruh Catalunya a deklasoval španielsku konkurenciu

Aj štvrté a piate miesto patrilo domácim pretekárom, pričom ďalší Španiel, veľký favorit týchto pretekov, Jorge Lorenzo po páde preteky nedokončil. Vyše dva a pol sekundový náskok Rossiho sa zrodil až v úplnom závere pretekov, keď Rossi s Marquezom sa bili o víťazstvo. Záver pretekov lepšie technicky i psychicky zvládol 37ročný deväťnásobný majster sveta Rossi a Marqueza po jazdeckej chybe v predposlednom okruhu v zákrute číslo sedem odsunul do role pozorovateľa.

Po štarte jazdil na čele Lorenzo, ale potom sa v siedmom kole z celkových 25 dostal pred neho Rossi a vedenie - až na pár sekúnd Marquezovi päť kôl pred koncom pretekov - už nikomu neprepustil. Lorenzo sa postupne prepadával dozadu a deväť kôl pred cieľom mal kolíziu s Talianom Andreom Iannonem. Obaja spadli a v pretekoch už nepokračovali.

Rossi štartoval z piatej pozície štartového roštu, v prvých zákrutách po štarte sa však ocitol až na siedmej priečke. "Doktor" to však riešil promtne a v treťom kole sa už zaradil za tretieho Pedrosu a v siedmom prevzal vedenie v pretekoch od svojho tímového kolegu Lorenza.

2 Valentino Rossi
Usmievavý, veselý a šťastný, typický dobrosrdečný fenomenálny Talian Valentino Rossi

Dráma na okruhu Catalunya sa začala v posledných piatich kolách medzi Rossim a Marquezom a v predposlednom kole prešla priam do nemilosrdnej bitky. Lepšie ju zvládol Rossi a zaslúžene zvíťazil nad svojim o 15 rokov mladším súperom. Marquezova chyba v zákrute číslo sedem v predposlednom kole obrala Španiela o šancu bojovať o víťazstvo až do samotného záveru pretekov.

Nevídaná dráma sa divákom na okruhu Catalunya i tým televíznym určite nadlho vryje je pamäte. Pekným gestom po pretekoch bolo gesto podania si rúk medzi Rossim a Marquezom, čím jazdci hodili za hlavu pocity z tvrdého boja na trati.

Rossi zaznamenal v Barcelone už svoje 88 víťazstvo v triede MotoGP a druhé tohtoročné, po pretekoch však o ňom povedal, že je to jeho najväčšie víťazstvo v kariére.

3 Lorenzo - Marquez
Tvrdý španielsky súboj medzi Lorenzom a Marquezom o tretie miesto z úvodu pretekov

Smutnou správou z Barcelony je, že tu v piatok počas tréningu po páde tragicky zahynul 24ročný španielsky jazdec Luis Salom. Patril medzi najlepších jazdcov triedy Moto2. V roku 2012 skončil v celkovom hodnotení druhý, o rok neskôr tretí. Po tragickej nehode Taliana Marca Simoncelliho (mal tiež 24 rokov) na VC Malajzie 2011 je to ďalšia tragická udalosť cestných pretekov motocyklov.

Dojímavým gestom bolo, keď si jazdci na stupeň víťazov obliekli smútočné čierne tričká s nápisom "always in our hearts" (navždy v našich srdciach) a tak si uctili pamiatku zosnulého španielskeho jazdca Luisa Saloma.

4 Luis Salom
Pietny spomienkový akt na zosnulého Luisa Saloma po skončení pretekov v Barcelone

V priebežnom hodnotení po siedmich podujatiach vedie Marc Marquez so 125 bodmi. Druhé miesto si napriek pádu a nedokončeným pretekom udržal aktuálny majster sveta Jorge Lorenzo so 115 bodmi. Valentino Rossi je tretí, má 103 bodov.

Triedu Moto2 vyhral aktuálny majster sveta Francúz Johann Zarco pred Španielom Alexom Rinsom a tretí skončil Japonec Takaaki Nakagami. V priebežnom poradí vedie Rins pred Britom Samom Lowesom a víťazom z Barcelony Francúzom Zarcom.

V triede Moto3 víťazil domáci Jorge Navarro s polsekundovým náskokom pred Juhoafričanom Bradom Binderom. Tretí skončil Talian Romano Bastiani. Čech Jakub Kornfeil skončil desiaty a druhý český jazdec Karel Hanika preteky nedokonči. Po siedmich pretekoch vedie Binder pred Navarrom, tretí je Talian Romano Fenatti.

Ďalšie v poradí ôsme preteky seriálu MotoGP sa uskutočnia 26. júna v holandskom Assene.

Výsledky Veľkej ceny Katalánska

Trieda MotoGP

1. Valentino RossiTal./Yamaha44:37,589 min
2. Marc MarquezŠpan./Honda+2,652 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+6,313
4. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki+24,388
5. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+29,546
6. Cal CrutchlowV. Brit./Honda+36,244
7. Andrea DoviziosoTal./Ducati+41,464
8. Alvaro BautistaŠpan./Aprilia+42,975
9. Danilo PetrucciTal./Ducati+45,337
10. Jack MillerAustr./Honda+49,514
11. Hector BarberaŠpan./Ducati+46,669
12. Stefan BradlNem./Aprilia+55,133
13. Eugene LavertyÍr./Ducati+57,974
14. Tito Rabat Špan./Honda+1:00,141 min
15. Michele PrroTal./Ducati+1:00,429
16. Scott ReddingV. Brit. Ducati+1:16,269
17. Yonny HernandezVenez./Ducati- 1 kolo

Preteky nedokončili

  • Aleix Espargaro - Špan./Suzuki
  • Jorge Lorenzo - Špan./Yamaha
  • Andrea Iannone - Tal./Ducati
  • Bradley Smith - V. Brit./Yamaha

Priebežné poradie (po 7 z 18 podujatí)

1. Marc Marquez125 bodov
2. Jorge Lorenzo115
3. Valentino Rossi103
4. Dani Pedrosa82
5. Maveick Viňales72
6. Pol Espargaro59
7. Aleix Espargaro49
8. Hector Barbera48
9. Andrea Dovizioso43
10. Andrea Iannone41
11. Eugene Laverty39
12. Bradley Smith29
13. Stefan Bradl29
14. Alvaro Bautista29
15. Danilo Petrucci24
16. Cal Crutchlow20
17. Michele Pirro19
18. Scott Redding Ducati16
19. Tito Rabat13
20. Jack Miller 8
21. Loris Baz 8
22. Yonny Hernandez 3

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.