Rossi začal víťazstvom, vyhral v Katare

Pondelok, 30 marec 2015

Predsavzatie bojovať o svoj desiaty titul majstra sveta v cestných pretekoch motocyklov premenil Talian Valentino Rossi hneď v prvých pretekoch seriálu triedy MotoGP v Katare vo víťazstvo. V mimoriadne dramatických pretekoch až po cieľovú čiaru vyhral pred krajanom Andreom Doviziosom. Aj tretí v cieli bol pretekár z Talianska, Andrea Iannone.

Valentino Rossi
Valentino Rossi odštartoval sezónu v Katare jedinečným výkonom a víťazstvom

Talianski jazdci v kráľovskej triede MotoGP absolútne dominovali, keď v cieli obsadili prvé tri miesta. Ktovie, či sa to niekedy v minulosti vôbec stalo. Skôr nie ako áno, pretože spravidla stupne víťazov v tejto triede, najmä v posledných rokoch, obsadzujú Španieli. V uplynulých sezónach najmä Jorge Lorenzo, Dani Pedrosa a Marc Marquez. Táto sezóna sa pre Talianov začala mimoriadne úspešne, takže ak by sme výsledok vyjadrili futbalovo, potom Taliani porazili Španielov 3:0.

V minuloročnej sezóne dominovali v triede MotoGP stroje Honda Repsol a Yamaha tímu Movistar. V tomto roku sa k nim pridala značka Ducati. Už v tréningoch pred Katarom, ale najmä v kvalifikácii sa predviedli naplno, keď Dovizioso zvíťazil pred Yamahami Daniho Pedrosu a Marca Marqueza. Otázkou bolo, či svoju silu a rýchlosť potvrdia aj v samotných pretekoch.

Obe továrenské Ducati dobre odštartovali a na čele sa usadil najprv Iannone, ktorého potom vystriedal Dovizioso. Marquez sa nevošiel do prvej zákruty a prepadol sa na koniec štartového pola. Pedrosa sa zaradil na ôsmu priečku, takže opäť žiadna sláva pre Hondu. Valentino Rossi mal na štarte ôsmu priečku, ale už vo štvrtom kole jazdil na štvrtej pozícii. Od polovice prvého kola viedol Jorge Lorenzo, Rossiho partner z Yamahy. Za Lorenzom Dovizioso a Iannone. Na nich sa potom dotiahol Rossi, ktorý sa najprv dostal pred Iannoneho, potom pred Lorenza a štyri kolá pred koncom pretekov aj pred Doviziosa.

Boj o víťazstvo sa zúžil na dvojicu Rossi – Dovizioso. Párkrát si vymenili pozície na čele. Na dlhších rovinkách bola Ducati rýchlejšia, zatiaľ čo v pasážach so zákrutami sa Rossi dostával pred Doviziosa. Dve kolá pred koncom pretekov si už Rossi strážil pozícii lídra a v dramatickej koncovke tesne zvíťazil. Boj o tretiu priečku rozhodol definitívne pre seba Iannone tri kolá pred koncom, skompletizoval tak stupne víťazov pre Talianov a odsunul Lorenza na štvrté miesto. Až o piate miesto bojovali Hondy Marqueza a Pedrosu, čo už veľmi dlho nebývalo. Nakoniec si ho urval aktuálny majster sveta Marc Marquez a Pedrosovi sa ušlo len šieste miesto.

Brit Call Crutchlow, ktorý ako minuloročný továrenský jazdec Ducati pre nespokojnosť vymenil taliansky stroj za japonskú netovárenskú Hondu, možno teraz svoj odchod od Ducati ľutuje, aj keď v cieli bol siedmy. Výborne si viedol Kolumbijčan Hernandez, ktorý sa dlho držal na šiestej priečke a zvádzal s Marquezovou Ducati veľký boj. V cieli mu nakoniec patrilo desiate miesto a šesť bodov.

Valentino Rossi jazdí tento rok už svoju dvadsiatu sezónu. Je deväťnásobným majstrom sveta, tituly získal od najslabších po najsilnejšie triedy. Okrem štyroch vynechaných pretekov po tom, ako si v roku 2013 v Mugello zlomil ruku, nevynechal žiadne iné preteky. Ani teraz vo svojich 36 rokoch nestratil nič zo svojho umenia, ktoré na trati v plen paráde predvádza. Je technicky i takticky zdatný a aj psychický odolný. Teraz má aj dobrý a rýchly motocykel. Dá sa preto predpokladať, že táto sezóna bude nielen pre neho a jeho prívržencov a fanúšikov, ale pre všetkých, čo majú radi rýchle motocykle, úžasná.

Seriál cestných motocyklových pretekov pokračuje 12. apríla Veľkou cenou USA na okruhu v Austine v štáte Texas.

Výsledky Veľkej ceny Kataru

Trieda MotoGP

1. Valentino RossiTal./Yamaha 40:18,532 min
2. Andrea DoviziosoTal./Ducati +0,174 s
3. Andrea IannoneTal./Ducati +2,250
4. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha +2,707
5. Marc MarquezŠpan./Honda +7,036
6. Dani PedrosaŠpan./Honda +10,755
7. Cal CrutchlowV. Brit./Honda +12,384
8. Bradley SmithV. Brit./Yamaha +12,914
9. Pol EspargaroŠpan./Yamaha +13,031
10. Yonny HernandezKolum./Ducati +17,435

Priebežné poradie (po 1 z 18 podujatí)

1. Valentino Rossi25 bodov
2. Andrea Dovizioso20
3. Andrea Iannone16
4. Jorge Lorenzo 13
5. Marc Marquez 11
6. Dani Pedrosa 10
7. Cal Crutchlow 9
8. Bradley Smith 8
9. Pol Espargaro 7
10. Yonny Hernandez 6

Trieda Moto2

1. Jonas FolgerNem./Kalex40:18,532 min
2. Xavier SimeonBelg./Kalex+5,051 s
3. Thomas LüthiŠvaj./Kalex+12,123

Trieda Moto3

1. Alexis MasbouFranc./Honda38:25,424 min
2. Enea BastianiniTal./Honda+0,027 s
3. Danny KentV. Brit./Honda+0,142

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.