Rossiho triumf a Marquezov pád v Silverstone

Pondelok, 31 august 2015

Dážď narušil a oddialil štart Veľkej ceny Veľkej Británie na okruhu Silverstone v prestížnej triede MotoGP, dvanástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Na mokrej trati si najlepšie viedol Talian Valentino Rossi pred famózne jazdiacim krajanom Danilom Petruccim a ďalším Talianom Andreom Doviziosom. Víťazstvom sa Rossi znovu prebojoval na čelo priebežného poradia.

1 Valentino Rossi
Talian Rossi dosiahol na mokrej trati okruhu Silverstene dôležité víťazstvo v boji o titul

Na "mokré" stroje s mäkkými pneumatikami si pretekári presadli po zahrievacom kole a procedúra štartu sa opakovala. Už tradične najlepšie odštartoval Španiel Jorge Lorenzo, na ktorého sa zavesil jeho krajan Marc Marquez. Talian Rossi bol až štvrtý, ale v treťom kole už prvý. Až do desiateho kola z celkových dvadsať sa ho ako kliešť držal Marquez a hľadal si miesto, kde zaútočí na Rossiho.

Ak v tomto roku kopil Marquez školácke chyby, teraz na okruhu v britskom Silverstone pridal ďalšiu. Je však možné, že to bola len situácia, ktorú zapríčinila dažďom kropená trať, isté však je Marquez sa zubami-nechtami chcel udržal za skvele jazdiacim skúseným Talianom. Marquezova motorka po výjazde zo zákruty vyhodila jazdca zo sedadla a ten po salte skončil v štrkovej zóne. Na šťastie nezranení, ale preteky sa v tej chvíli pre neho skončili.

Rossi si potom mohol aspoň na chvíľu zhlboka vydýchnuť. Ale keď zavelila k útoku štvorica Petrucci, Dovizioso, Lorenzo a Pedrosa, Rossiho náskok vyše šesť sekúnd sa začal nebezpečne zmenšovať, musel Rossi zrýchliť, aby mu najmä rýchly Petrucci nevyfúkol 25 bodov sa prvé miesto. Tri rýchle záverečné okruhy Rossiho však poistili jeho náskok a do cieľom prišiel ako neohrozený víťaz.

Lorenzo ako líder seriálu (rovnaké body mal aj Rossi, ale menej víťazstiev) nemal na Silverstone svoj deň. Po štarte i dva nasledujúce okruhy jazdil síce na čele, ale potom sa prepadol až na siedme miesto a štvrté miesto v cieli potom dôvodil tak, že cez zahmlené plexisklo prilby nevidel dobre na trať a nechcel riskovať. Pravdou však môže byť skôr fakt, že mokrá trať Španielovi príliš nesedí.

Skvelú jazdu predviedol Dovizioso. Štartoval až dvanásteho miesta, potom dlho jazdil druhý za Rossim, neodolal však tlaku krajana Petrucciho a v cieli bol tretí, Lorenzo štvrtý. Na pódium sa nedostal ani Dani Pedrosa a jeho piate miesto je pre Hondu určite sklamaním. Brit Scot Radding bol šiesty, získal najväčší úspech v MotoGP, zároveň aj najlepší domáci pretekár. Jeho krajan Bradley Smith skončil siedmy a Talian Iannone ôsmy.

2 Brad Pitt a Valentino Rossi
Známy americký herec Brad Pitt blahoželá víťazovi Valentinovi Rossimu k víťazstvu

Preteky na Silverstone poznačilo viacero pádov. Už v treťom kole po kolízii zavinenej Austrálčanom Millerom vzal so sebou aj svojho tímového partnera Brita Crutchlowa. Pádu sa nevyhli ani Nemec Bradl, už spomínaný Marc Marquez a Pol Espargaro. Do cieľa však prišiel český jazdec Karel Abraham, ktorý štartoval znovu s ešte nedoliečenou zranenou nohou a skončil na 19. mieste.

Valentino Rossi si víťazstvom vytvoril pred Lorenzom náskok 12 bodov. Na mokrom povrchu v Silverstone jazdil bez najmenšej chybičky a naplno predviedol svoje majstrovstvo. Stupne víťazov obsadili kompletne Taliani, keď za Rossim boli Danilo Petrucii a Andrea Dovizioso.

V strednej triede Moto2 zvíťazil tohtoročný suverén seriálu Francúz Johann Zarco, v najslabšej Moto3 Brit Kent pred Čechom Kornfeilom. Zarco i Kent sú aj na čele priebežného poradia po dvanástich pretekoch.

Ďalším podujatím bude 13. septembra Veľká cena San Marina na okruhu v Rimini.

Výsledky Veľkej ceny V. Británie

Trieda MotoGP

1. Valentino RossiTal./Yamaha46:15,617 min
2. Danilo PetrucciTal./Ducati+3,010 s
3. Andrea DoviziosoTal./Ducati+4,117
4. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+5,726
5. Dani PedrosaŠpan./Honda+11,132
6. Scott ReddingV. Brit./Honda+25,467
7. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+26,717
8. Andrea IannoneTal./Ducati+29,393
9. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+38,815
10. Alvaro BautistaŠpan./Aprilia+41,712
11. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki +44.776
12. Nicky HaydenUSA/Honda +52.489
13. Hector BarberaŠpan./Ducat +1:11,211 min
14. Mike di MeglioFranc./Ducati +1:15,292
15. Alex de AngelisRSM/ART +1:17,863
16. Loris BazFranc./Yamaha +1:19,310
17. Eugene LavertyÍr./Honda +1:19,735
18. Claudio CortiTal./Yamaha +1:58,086
19. Karel ArahamČR/Honda -1 kolo

Preteky nedokončili

  • Pol Espargaro - Špan./Suzuki
  • Marc Marquez - Špan./Honda
  • Stefan Bradl - Nem./Aprilia
  • Cal Crutchlow - V. Brit./Honda
  • Jack Miller - Austr./Honda

Priebežné poradie (po 12 z 19 podujatí)

1. Valentino Rossi236 bodov
2. Jorge Lorenzo224
3. Marc Marquez159
4. Andrea Iannone150
5. Andrea Dovizioso 120
6. Bradley Smith115
7. Dani Pedrosa102
8. Danilo Petrucci83
9. Pol Espargaro81
10. Cal Crutchlow74
11. Maverick Viňales67
12. Aleix Espargao60
13. Scott Redding47
14. Yonny Hernandez41
15. Hector Barbera23
16. Alvaro Bautista22
17. Loris Baz15
18. Nicky Hayden12
19. Jack Miller12
20. Stefan Bradl11
21. Michele Pirro8
22. Eugene Laverty7
23. Hiroshi Aoyama5
24. Mike di Meglio4
25. Alex de Angelis2

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.