Rossiho vzkriesenie. V Holandsku vyhral.

Nedeľa, 30 jún 2013

Taliansky motocyklový fenomén Valentino Rossi za dva roky v tíme Ducati nepoznal slastný pocit víťazstva. Teraz je späť v Yamahe a po takmer troch rokoch sa znovu postavil na stupienok najvyšší, keď v holandskom Asssene vyhral Veľkú cenu Holandska v najsilnejšej triede MotoGp, ôsme podujatie majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Druhý skončil Španiel Marc Marquez a tretí Brit Call Crutchlow.

Rossi - pódium
Radosť Taliana Valentina Rossiho z víťazstva, ktoré prišlo po takmer troch rokoch

Veľká cena Holandska na okruhu v Assene je jediným miestom, kde sa majstrovstvá sveta motocyklov jazdia nepretržite každý rok od svojho vzniku v roku 1949. Nový okruh postavili v roku 1954, keďže pôvodný sa jazdil na verejných komunikáciách. Má len krátke rovinky, zato množstvo zákrut a poskytuje vynikajúce sledovanie pre tisíce fanúšikov. Okruh je jedným z najobľúbenejších u jazdcov a koná sa v slávnostnej atmosfére. Od roku 2006 má zmenenú dĺžku na 4555 metrov, pôvodný meral viac ako šesť kilometrov.

Rossi už v kvalifikácii naznačil ambíciu na najlepší výsledok sezóny, keď v nej skončil štvrtý za Crutchlowom, Marquezom a Bradlom, ale pred Pedrosom! Aktuálny majster sveta Lorenzo bol až dvanásty. Bol vôbec zázrak, že na preteky nastúpil po tom, čo vo štvrtok v tréningu mal veľmi škaredý pád a zlomil si kľúčnu kosť, v Barcelone ho zo štvrtka na piatok operovali. V piatok, hneď po tom, čo sa prebral z narkózy, bol už naspäť v Holandsku, jazdil kvalifikáciu a v sobotňajších pretekoch bojoval dokonca so "zosvorkovanou" kľúčnou kosťou o pódium.

Štart pretekov tradične najlepšie vyšiel Pedrosovi. Počiatočný "vláčik" Pedrosa, Marquez, Rossi, Crutchlow, Lorenzo a Bradl sa začal meniť v piatom kole, keď Lorenzo predbehol Crutchlowa a jazdil na štvrtom mieste. O dve kolá neskôr, na veľké prekvapenie, sa pred lídra priebežného poradia Pedrosu prebojoval Rossi. Vyrovnanou a istou jazdou si udržiaval vedenie pred Pedrosom a Marquezom, ktoré neskôr mierne zvyšoval až na dve sekundy.

Toto poradie vydržalo deväť kôl, keď Marquez úspešne zaútočil na druhého Pedrosu. Ešte predtým Crutchlow predbehol Lorenza a jazdil za Pedrosom na štvrtej pozícii. Brit sa päť kôl pred cieľom dostal aj pred tretieho Pedrosu. V ďalších kolách sa poradie už nemenilo. Vyhral Rossi pred Marquezom a Crutchlowom. Pedrosa bol v cieli štvrtý, Lorenzo piaty a Nemec Bradl šiesty.

Priebežné vedenie v seriáli si aj po Holandsku udržal Pedrosa. Vedie pred Lorenzom o deväť bodov. Tretí je Marquez, štvrtý Crutchlow a Rossi postúpil vďaka víťazstvu na piatu priečku.

Najbližšími pretekmi seriálu bude Veľká cena Nemecka na Sachsenringu 14. júla.

Výsledky Veľkej ceny Holandska

Trieda MotoGP:

1. Valentino RossiTal./Yamaha41:25,202 min
2. Marc MarquezŠpan./Honda+2,170 s
3. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+4,073
4. Dani PedrosaŠpan./Honda+7,832
5. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+15,510
6. Stefan BradlNem./Honda+27,519
7. Alvaro BautistaŠpan./Honda+31.59
8. Aleix EspargaroŠpan./ART+32.405
9. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+33.751
10. Andrea DovizuiosoTal./Ducati+33.801
11. Nicky HaydenUSA/Ducati+34.371
12. Randy de PunietFranc./ART+57.674

Priebežné poradie (po 7 pretekoch z 18)

1. Dani Pedrosa136 bodov
2. Jorge Lorenzo127
3. Marc Marquez113
4. Cal Crutchlow87
5. Valentino Rossi85
6. Andrea Dovizioso65
7. Stefan Bradl51
8. Nicky Hayden50
9. Alvaro Bautista47
10. Aleix Espargaro44

Trieda Moto2

Kategóriu Moto2 vyhral Španiel Pol Espargaro pred vedúcim jazdcom priebežného poradia Britom Scottom Reddingom. Tretí skončil Španiel Esteve Rabat.

Výsledky

1. Pol EspargaroŠpan./Kalex39:51,883 min
2. Scott ReddingV. Brit./Kalex+0,117 s
3. Dominique AegerterŠvaj./Suter+3,509

Priebežné poradie (po 7 pretekoch z 18)

1. Scott Redding134 bodov
2. Pol Espargaro104
3. Esteve Rabat86

Trieda Moto3

V triede Moto3 si z Holandska odnáša víťazstvo ďalší Španiel Luis Salom. Na druhom i treťom mieste skončili jeho krajania Maverick Viňales a Alex Rins. Triedu vedie priebežne víťaz z Holandska Luis Salom.

Výsledky

1. Luis SalomŠpan./KTM38:20,086 min
2. Maverick ViňalesŠpan./KTM+0,122 s
3. Alex RinsŠpan./KTM+0,282

Priebežné poradie (po 7 pretekoch z 18)

1. Luis Salom152 bodov
2. Maverick Viňales142
3. Alex Rins117

Rossi - pódium Jorge Lorenzo Call Crutchlow
Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.