Rossiho vzkriesenie. V Holandsku vyhral.

Nedeľa, 30 jún 2013

Taliansky motocyklový fenomén Valentino Rossi za dva roky v tíme Ducati nepoznal slastný pocit víťazstva. Teraz je späť v Yamahe a po takmer troch rokoch sa znovu postavil na stupienok najvyšší, keď v holandskom Asssene vyhral Veľkú cenu Holandska v najsilnejšej triede MotoGp, ôsme podujatie majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Druhý skončil Španiel Marc Marquez a tretí Brit Call Crutchlow.

Rossi - pódium
Radosť Taliana Valentina Rossiho z víťazstva, ktoré prišlo po takmer troch rokoch

Veľká cena Holandska na okruhu v Assene je jediným miestom, kde sa majstrovstvá sveta motocyklov jazdia nepretržite každý rok od svojho vzniku v roku 1949. Nový okruh postavili v roku 1954, keďže pôvodný sa jazdil na verejných komunikáciách. Má len krátke rovinky, zato množstvo zákrut a poskytuje vynikajúce sledovanie pre tisíce fanúšikov. Okruh je jedným z najobľúbenejších u jazdcov a koná sa v slávnostnej atmosfére. Od roku 2006 má zmenenú dĺžku na 4555 metrov, pôvodný meral viac ako šesť kilometrov.

Rossi už v kvalifikácii naznačil ambíciu na najlepší výsledok sezóny, keď v nej skončil štvrtý za Crutchlowom, Marquezom a Bradlom, ale pred Pedrosom! Aktuálny majster sveta Lorenzo bol až dvanásty. Bol vôbec zázrak, že na preteky nastúpil po tom, čo vo štvrtok v tréningu mal veľmi škaredý pád a zlomil si kľúčnu kosť, v Barcelone ho zo štvrtka na piatok operovali. V piatok, hneď po tom, čo sa prebral z narkózy, bol už naspäť v Holandsku, jazdil kvalifikáciu a v sobotňajších pretekoch bojoval dokonca so "zosvorkovanou" kľúčnou kosťou o pódium.

Štart pretekov tradične najlepšie vyšiel Pedrosovi. Počiatočný "vláčik" Pedrosa, Marquez, Rossi, Crutchlow, Lorenzo a Bradl sa začal meniť v piatom kole, keď Lorenzo predbehol Crutchlowa a jazdil na štvrtom mieste. O dve kolá neskôr, na veľké prekvapenie, sa pred lídra priebežného poradia Pedrosu prebojoval Rossi. Vyrovnanou a istou jazdou si udržiaval vedenie pred Pedrosom a Marquezom, ktoré neskôr mierne zvyšoval až na dve sekundy.

Toto poradie vydržalo deväť kôl, keď Marquez úspešne zaútočil na druhého Pedrosu. Ešte predtým Crutchlow predbehol Lorenza a jazdil za Pedrosom na štvrtej pozícii. Brit sa päť kôl pred cieľom dostal aj pred tretieho Pedrosu. V ďalších kolách sa poradie už nemenilo. Vyhral Rossi pred Marquezom a Crutchlowom. Pedrosa bol v cieli štvrtý, Lorenzo piaty a Nemec Bradl šiesty.

Priebežné vedenie v seriáli si aj po Holandsku udržal Pedrosa. Vedie pred Lorenzom o deväť bodov. Tretí je Marquez, štvrtý Crutchlow a Rossi postúpil vďaka víťazstvu na piatu priečku.

Najbližšími pretekmi seriálu bude Veľká cena Nemecka na Sachsenringu 14. júla.

Trieda Moto2

Kategóriu Moto2 vyhral Španiel Pol Espargaro pred vedúcim jazdcom priebežného poradia Britom Scottom Reddingom. Tretí skončil Španiel Esteve Rabat.

Trieda Moto3

V triede Moto3 si z Holandska odnáša víťazstvo ďalší Španiel Luis Salom. Na druhom i treťom mieste skončili jeho krajania Maverick Viňales a Alex Rins. Triedu vedie priebežne víťaz z Holandska Luis Salom.

bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5