Sachsenring - "Doktor" sa vrátil a úspešne operuje

Pondelok, 19 júl 2010

Druhý najkratší okruh seriálu Moto GP na Sachsenringu priniesol nádherné súboje aj vďaka najpopulárnejšiemu pretekárovi Valentinovi Rossimu (Fiat Yamaha), ktorý sa vrátil už šesť týždňov po nepríjemnej zlomenine holennej kosti a takmer sa dostal na pódium. Aj keď Rossi chodí o barlách, už jeho piate miesto na štarte naznačovalo, že zranenie sa hojí lepšie než sa dalo očakávať.

Moto GP na Sachsenringu
Po zlomenine nohy je Valentino Rossi prezývaný "Doctor" už po šiestich týždňoch späť

Pedrosa opäť predviedol jeden zo svojich raketových štartov, ale čoskoro sa pred neho predral Lorenzo. Rossi klesol na siedmu pozíciu, ale postupne sa prepracúval dopredu. V deviatom kole boli preteky prerušené po páde Randyho de Punieta (LCR Honda), ktorého motorke sa už nevedeli vyhnúť ani Alvaro Bautista (Rizla Suzuki) a Aleix Espargaro (Pramac Racing) a spadli tiež.

Aj keď zostali nezranení, reštart im nepovolili, lebo sa nevrátili do depa do piatich minút po prerušení pretekov, ako vyžadujú propozície. De Puniet utrpel zlomeninu oboch kostí ľavého predkolenia. Po uhasení horiacej motorky a očistení trate boli preteky odštartované znova. Rossi zasa klesol o dve miesta, ale opäť sa svojou dravou jazdou prepracoval na piate miesto a neskôr tvrdo bojoval so Stonerom (Ducati) dokonca o tretie. Niekoľkokrát si vymenili pozície, ale v poslednej zákrute Stoner vybrzdil Rossiho a tretiu priečku si v cieľovej rovinke už uhájil.

Vpredu najprv bojovali Lorenzo (Yamaha) s Pedrosom, ale vyššia maximálna rýchlosť Hondy nakoniec rozhodla v prospech Pedrosu, ktorý postupne zvyšoval svoj náskok a s prehľadom zvíťažil. Krásne súboje o piate miesto zvádzali Dovizioso (Repsol Honda), Simoncelli (San Carlo Honda Gresini Team) a Hayden (Ducati).

Preteky na Sachsenringu dokončilo len dvanásť jazdcov, čo je na škodu šampionátu Moto GP. Možno sa to zmení už v budúcej sezóne, keď by mal pribudnúť ďalší tím sponzorovaný firmou Red Bull a aj český tím AB Cardion. Jeho 20-ročný jazdec Karel Abrahám (dnes skončil na peknom piatom mieste v Moto 2) by sedlal motocykel Ducati, na ktorom už absolvoval testovacie jazdy.

Pokiaľ ide o zmeny v tímoch pre nasledujúcu sezónu, v zákulisí sa veľa hovorilo o prestupe Stonera k továrenskej Repsol Honde, ktorá by nasadila až tri stroje (Pedrosa, Dovizioso, Stoner) a s tým súvisiacim očakávaným prechodom Rossiho k Ducati. Na jeho voľné miesto u Yamahy by pravdepodobne nastúpil Američan Ben Spiess.

Najbližšie preteky Moto GP sa pôjdu už budúci týždeň na americkom okruhu Laguna Seca.

Autor: Andrej Kuruc
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.