Sachsenring - "Doktor" sa vrátil a úspešne operuje

Pondelok, 19 júl 2010

Druhý najkratší okruh seriálu Moto GP na Sachsenringu priniesol nádherné súboje aj vďaka najpopulárnejšiemu pretekárovi Valentinovi Rossimu (Fiat Yamaha), ktorý sa vrátil už šesť týždňov po nepríjemnej zlomenine holennej kosti a takmer sa dostal na pódium. Aj keď Rossi chodí o barlách, už jeho piate miesto na štarte naznačovalo, že zranenie sa hojí lepšie než sa dalo očakávať.

Moto GP na Sachsenringu
Po zlomenine nohy je Valentino Rossi prezývaný "Doctor" už po šiestich týždňoch späť

Pedrosa opäť predviedol jeden zo svojich raketových štartov, ale čoskoro sa pred neho predral Lorenzo. Rossi klesol na siedmu pozíciu, ale postupne sa prepracúval dopredu. V deviatom kole boli preteky prerušené po páde Randyho de Punieta (LCR Honda), ktorého motorke sa už nevedeli vyhnúť ani Alvaro Bautista (Rizla Suzuki) a Aleix Espargaro (Pramac Racing) a spadli tiež.

Aj keď zostali nezranení, reštart im nepovolili, lebo sa nevrátili do depa do piatich minút po prerušení pretekov, ako vyžadujú propozície. De Puniet utrpel zlomeninu oboch kostí ľavého predkolenia. Po uhasení horiacej motorky a očistení trate boli preteky odštartované znova. Rossi zasa klesol o dve miesta, ale opäť sa svojou dravou jazdou prepracoval na piate miesto a neskôr tvrdo bojoval so Stonerom (Ducati) dokonca o tretie. Niekoľkokrát si vymenili pozície, ale v poslednej zákrute Stoner vybrzdil Rossiho a tretiu priečku si v cieľovej rovinke už uhájil.

Vpredu najprv bojovali Lorenzo (Yamaha) s Pedrosom, ale vyššia maximálna rýchlosť Hondy nakoniec rozhodla v prospech Pedrosu, ktorý postupne zvyšoval svoj náskok a s prehľadom zvíťažil. Krásne súboje o piate miesto zvádzali Dovizioso (Repsol Honda), Simoncelli (San Carlo Honda Gresini Team) a Hayden (Ducati).

Preteky na Sachsenringu dokončilo len dvanásť jazdcov, čo je na škodu šampionátu Moto GP. Možno sa to zmení už v budúcej sezóne, keď by mal pribudnúť ďalší tím sponzorovaný firmou Red Bull a aj český tím AB Cardion. Jeho 20-ročný jazdec Karel Abrahám (dnes skončil na peknom piatom mieste v Moto 2) by sedlal motocykel Ducati, na ktorom už absolvoval testovacie jazdy.

Pokiaľ ide o zmeny v tímoch pre nasledujúcu sezónu, v zákulisí sa veľa hovorilo o prestupe Stonera k továrenskej Repsol Honde, ktorá by nasadila až tri stroje (Pedrosa, Dovizioso, Stoner) a s tým súvisiacim očakávaným prechodom Rossiho k Ducati. Na jeho voľné miesto u Yamahy by pravdepodobne nastúpil Američan Ben Spiess.

Najbližšie preteky Moto GP sa pôjdu už budúci týždeň na americkom okruhu Laguna Seca.

Autor: Andrej Kuruc
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.