Sachsenring - "Doktor" sa vrátil a úspešne operuje

Pondelok, 19 júl 2010

Druhý najkratší okruh seriálu Moto GP na Sachsenringu priniesol nádherné súboje aj vďaka najpopulárnejšiemu pretekárovi Valentinovi Rossimu (Fiat Yamaha), ktorý sa vrátil už šesť týždňov po nepríjemnej zlomenine holennej kosti a takmer sa dostal na pódium. Aj keď Rossi chodí o barlách, už jeho piate miesto na štarte naznačovalo, že zranenie sa hojí lepšie než sa dalo očakávať.

Moto GP na Sachsenringu
Po zlomenine nohy je Valentino Rossi prezývaný "Doctor" už po šiestich týždňoch späť

Pedrosa opäť predviedol jeden zo svojich raketových štartov, ale čoskoro sa pred neho predral Lorenzo. Rossi klesol na siedmu pozíciu, ale postupne sa prepracúval dopredu. V deviatom kole boli preteky prerušené po páde Randyho de Punieta (LCR Honda), ktorého motorke sa už nevedeli vyhnúť ani Alvaro Bautista (Rizla Suzuki) a Aleix Espargaro (Pramac Racing) a spadli tiež.

Aj keď zostali nezranení, reštart im nepovolili, lebo sa nevrátili do depa do piatich minút po prerušení pretekov, ako vyžadujú propozície. De Puniet utrpel zlomeninu oboch kostí ľavého predkolenia. Po uhasení horiacej motorky a očistení trate boli preteky odštartované znova. Rossi zasa klesol o dve miesta, ale opäť sa svojou dravou jazdou prepracoval na piate miesto a neskôr tvrdo bojoval so Stonerom (Ducati) dokonca o tretie. Niekoľkokrát si vymenili pozície, ale v poslednej zákrute Stoner vybrzdil Rossiho a tretiu priečku si v cieľovej rovinke už uhájil.

Vpredu najprv bojovali Lorenzo (Yamaha) s Pedrosom, ale vyššia maximálna rýchlosť Hondy nakoniec rozhodla v prospech Pedrosu, ktorý postupne zvyšoval svoj náskok a s prehľadom zvíťažil. Krásne súboje o piate miesto zvádzali Dovizioso (Repsol Honda), Simoncelli (San Carlo Honda Gresini Team) a Hayden (Ducati).

Preteky na Sachsenringu dokončilo len dvanásť jazdcov, čo je na škodu šampionátu Moto GP. Možno sa to zmení už v budúcej sezóne, keď by mal pribudnúť ďalší tím sponzorovaný firmou Red Bull a aj český tím AB Cardion. Jeho 20-ročný jazdec Karel Abrahám (dnes skončil na peknom piatom mieste v Moto 2) by sedlal motocykel Ducati, na ktorom už absolvoval testovacie jazdy.

Pokiaľ ide o zmeny v tímoch pre nasledujúcu sezónu, v zákulisí sa veľa hovorilo o prestupe Stonera k továrenskej Repsol Honde, ktorá by nasadila až tri stroje (Pedrosa, Dovizioso, Stoner) a s tým súvisiacim očakávaným prechodom Rossiho k Ducati. Na jeho voľné miesto u Yamahy by pravdepodobne nastúpil Američan Ben Spiess.

Najbližšie preteky Moto GP sa pôjdu už budúci týždeň na americkom okruhu Laguna Seca.

Autor: Andrej Kuruc
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.