Sachsenring: opäť Casey Stoner

Streda, 16 júl 2008

Favoritom Veľkej ceny Nemecka cestných pretekov motocyklov na okruhu Sachsenring bol Austrálčan Casey Stoner. Bol najrýchlejším v tréningu a v kvalifikácii si vybojoval najvýhodnejšie postavenie na štarte.

Casey Stoner Casey Stoner

Austrálčan Stoner splnil úlohu favorita do bodky a s výnimkou prvých piatich kôl bol na čele počas celých pretekov. Prvé kolá patrili Španielovi Danielovi Podrosovi, ktorého ostrému tempu nikto nestačil. Na jedno kolo bol rýchlejší od všetkých ostatných približne o jeden a pol sekundy, vrátane od Stonera i Rossiho. V piatom kole mal už náskok pred druhým Stonerom vyše sedem a pol sekundy. Potom však v nájazde do jednej zo zákrut za vytrvalého dažďa mu podkĺzlo predné koleso a pád bol nevyhnutný. Kotrmelce v štrkovej ochrannej zóne ukončili jeho sólovú jazdu a poranený členok mu s veľkou pravdepodobnosťou neumožní ani štart na najbližších pretekoch.

Podrosa prišiel tak o prvé miesto v priebežnom poradí seriálu majstrovstiev. Jeho miesto zaujal Valentino Rossi, ktorý po odstúpení Pedrosu v piatom kole jazdil za vedúcim Stonerom na druhom mieste a tak aj prešiel cieľom. Stoner suverénne viedol od pádu Pedrosu až po cieľovú pásku, získal tretie víťazstvo v rade v tohtoročnom seriáli a on i jeho motocykel Ducati naznačili ambície na zisk titulu majstra sveta. Až ďalší priebeh seriálu ukáže, či úspešnejší bude stroj Ducati v rukách Austrálčana, alebo technický Talian s menej rýchlou Yamahou, ktorý je teraz na čele priebežného poradia.

Daniel Pedrosa

V pretekoch za trvalého dažďa boli okrem Pedrosovho pádu aj ďalšie. Už v treťom kole havaroval Jorge Lorenzo a pretekoch ďalej nepokračoval. A nebol to jeho prvý pád v tohtoročnom seriáli, prvý raz v najsilnejšej triede MotoGP. V ôsmom kole havaroval Američan Anthony West, ale v pretekoch pokračoval. Havaroval aj Talian Marco Melandri a pádu sa nevyhol ani ďalší Američan Colin Edwards, ktorý skvele začal, no nakoniec nezískal žiadne body. Technické problémy mal Američan Nicky Hayden, musel do boxov a bývalý majster sveta prišiel do cieľa na poslednom 13. mieste.

Veľké preteky absolvoval Stonerov krajan Chris Vermeulen, ktorý sa na mokrej trati cíti doma. Zo štrnásteho miesta sa postupne dostal na tretie a chvíľami sa videlo, že môže ohrozovať aj na druhom mieste jazdiaceho Rossiho. Nakoniec Vermeulen mal čo robiť, aby pred cieľovou páskou odolal útoku Alexa de Angelisa a neprišiel o tretie miesto na stupňoch víťazov. Pekné preteky absolvoval v Nemecku Andrea Dovizioso, ktorý úvode pretekov bojoval o prvú priečku s Pedrosom. V cieli skončil piaty.

Najbližšie pokračuje seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov Veľkou cenou USA už 20. júla na okruhu Laguna Seca.

Jorge Lorenzo Yamaha

Priebežné poradie (po desiatich zo sedemnástich pretekov)

Trieda do 250 cm³

V tejto triede zvíťazil celkom suverénne Talian Marco Simoncelli, ktorý v pretekoch neohrozene kraľoval tejto triede. Vyhral pred Španielmi Hectorom Barberom a Alvarom Bautistom a je aj na čele priebežného poradia.

Trieda do 125 cm³

V najslabšej triede do 125 cm³ si prvé miesto vybojoval francúzsky jazdec Mike di Meglio pred domácim Stefanom Bradlom a Maďarom Gáborom Talmácsim. Francúz je aj na čele celkového poradia majstrovstiev.

bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5