San Maríno poznačila tragédia

Pondelok, 06 september 2010

Motocyklová Veľká cena San Marina mala horkú príchuť, keď preteky v triede Moto2 poznačila tragédia. Pošmyknutie predného kolesa japonského pretekára Shoya Tomizawu v zákrute vo veľkej rýchlosti sa skončilo hrôzostrašným pádom nádejného mladého pretekára so smrteľným následkom.

Shoya Tomizawa
Shoya Tomizawa, nádejný 19ročný japonský pretekár tragicky zahynul na VC San Marina

V tesnom závere za Tomizawom idúci Alex de Angelis ani Scott Redding už nestihli a nemohli zareagovať a vyhnúť sa mu. Prvý narazil do jeho motocykla, druhý však prešiel na zemi ležiaceho japonského pretekára, ktorý tak utrpel ťažké poranenia hlavy, hrude a brucha. Napriek rýchlej lekárskej pomoci a prevozu vrtuľníkom do nemocnice Shoya Tomizawa ťažkým zraneniam podľahol. Smrť Tomizawu je prvou od roku 2003, keď na Veľkej cene Japonska prišiel o život jeho krajan Daidžiro Kato.

Keď štartovali jazdci najsilnejšej triedy Moto GP, japonský jazdec ešte bojoval v nemocnici o svoj život. V čase, keď sa preteky končili, dorazila na okruh v Misane krutá správa o jeho úmrtí. Tá potom poznačila záver Veľkej ceny San Marina, dvanásteho podujatia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, ktoré vyhral Španiel Dani Pedrosa pred vedúcim jazdcom priebežného poradia, svojim krajanom Jorge Lorenzom a úradujúcim majstrom sveta Talianom Valentinom Rossim.

Shoya bol veľmi zábavný a milý chlapec - povedal o mladom Japoncovi úradujúci majster sveta V. Rossi.

Víťaz kvalifikácie Pedrosa vyhral preteky systémom štart – cieľ a nedal už po druhý raz po sebe šancu Lorenzovi, Rossimu ani Stonerovi či ďalším jazdcom. Dvadsaťštyriročný Pedrosa vyhral druhé preteky v rade a štvrté v tejto sezóne. Na vedúceho jazdca priebežného poradia však stráca 63 bodov a v zostávajúcich šiestich pretekoch, pokiaľ sa nič mimoriadne nestane, má Pedrosa len veľmi malú nádej predstihnúť Lorenza a stať sa po prvý raz v kariére majstrom sveta v triede Moto GP.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračuje 19. septembra v Španielsku – na programe je GP Aragon.

• Loris Capirossi - Tal./Suzuki

Priebežné poradie jazdcov (po 12 z 18 podujatí)

bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5