Silverstone: Konečne Lorenzo, Marquez „až“ druhý

Pondelok, 02 september 2013

Veľká cena Veľkej Británie na okruhu Silverstone bola veľkou rehabilitáciou pre aktuálneho majstra sveta Španiela Jorge Lorenza. Už štyrikrát za sebou sa v cieli musel pozerať na chrbát nováčika triedy MotoGP a svojho krajana Marka Marqueza, ktorý posledné štyri veľké ceny v triede MotoGP vyhral. Lorenzo vo Veľkej Británii po dramatickom boji vyhral pred Marquezom a ďalším Španielom Danim Pedrosom.

Lorenzo - Marquez
Bitku o víťazstvo zvádzali na Silverstone skúsený Jorge Lorenzo a mladík Mark Marquez

Marquez mal na Silverstone ohrozený štart a vyzeralo to, že na preteky vôbec nenastúpi. V nedeľňajšom predpoludňajšom tréningu, pár hodín pred pretekmi, mal pomerne ťažký pád a vykĺbil si rameno. Keď po niekoľkých hodinách vyslovil lekár súhlas s jeho štartom, bolo na Marquezovi, či na preteky nastúpi. Rozhodol sa štartovať. A urobil dobre. Rameno vydržalo a Marquez predviedol výkon hodný (budúceho?) majstra sveta.

V kvalifikácii dosiahol Marquez najlepší čas v poslednej chvíli, keď sa už Lorenzo s novým traťovým rekordom okruhu cítil byť jej víťazom. A tak pozícia číslo jeden na štarte patrila španielskemu mladíkovi, aktuálny majster sveta štartoval z druhej pozície. Na štarte do pretekov mal však Lorenzo lepší "odpich" ako víťaz štyroch posledných veľkých cien a ujal sa vedenia, ktoré si držal takmer počas celých pretekov, aj keď Marquez mal pár náznakov dostať sa pred neho.

Pravá chvíľa Marqueza však prišla tri kolá pred koncom pretekov a mladý Španiel prevzal vedenie. Vzápätí sa však Lorenzo znovu vrátil na čelo a potom si ešte dva razy vymenili posty. Pár zákrut pred cieľovou šachovou zástavkou Lorenzo znovu zaútočil a definitívne nepustil víťazstvo zo svojich rúk. Druhý teda skončil Marquez a tretí Dani Pedrosa, ktorý prakticky počas celých pretekov tvoril s Lorenzom a Marquezom vedúci trojlístok.

Aj na Silverstone sa opakovala história súbojov dvoch tohtoročných rivalov o ďalšie pozície – Taliana Rossiho a Španiela Bautistu. Aj keď to až do druhej polovice pretekov vyzeralo, že tentoraz Rossi na Bautistu nedosiahne, deväťnásobný majster sveta poriadne pridal, zavesil sa za Španiela a tak, ako je pre Rossiho typické, našiel si skulinku na predbehnutie. Španiel mu to však vzápätí vrátil, ale Rossi bol nakoniec ten, kto sa v cieli tešil zo štvrtého miesta.

Tradične dobre v triede MotoGo jazdí Nemec Stefan Bradl. Spočiatku sa držal na štvrtej pozícii, keď ho však Bautista a Rossi odsunuli na šiestu priečku, s prehľadom si ju držal až do cieľa. Ani tentoraz nechýbali ostré súboje medzi jazdcami dvoch továrenských strojov Ducati v sedla s Američanom Haydenom a Talianom Doviziosom. Obaja jazdili v trojici s domácim Crutchlowom. Keď sa konečne Dovizioso dostal pred oboch súperov, spadol a bolo po nádejach na siedme miesto. Crutchlow ešte tesne pred cieľom stihol predstihnúť Haydena a bol v cieli siedmy, Američan ôsmy.

Z dvojice českých jazdcov Abrahám a Pešek štartoval na Silverstone len ten druhý, pretože Abrahám si lieči zranenie a do Británie ani necestoval. Pešek však už v druhom kole spadol a preteky nedokončil.

Priebežne vedie v seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov v triede MotoGP Marquez, ktorý má 233 bodov. Druhý je Pedrosa so stratou 30 bodov a tretí Lorenzo stráca na lídra 39 bodov. Štvrtý je Rossi, piaty Crutchlow a šiesty Bradl.

Pokračovanie seriálu je na programe 15. septembra, kedy sa uskutoční Veľká cena San Marina.

Výsledky Veľkej ceny Veľkej Británie

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha40:52,515 min
2. Marc MarquezŠpan./Honda+0,081 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+1,551
4. Valentino RossiTal./Yamaha+13,233
5. Alvaro BautistaŠpan./Honda+13,298
6. Stefan BradlNem./Honda+20,227
7. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+26.299
8. Nicky HaydenUSA/Ducati+35.993
9. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+36.119
10. Aleix Espargaro Špan./ART+53.196

Priebežné poradie (po 12 pretekoch z 18)

1. Marc Marquez233 bodov
2. Dani Pedrosa203
3. Jorge Lorenzo194
4. Valentino Rossi156
5. Cal Crutchlow136
6. Stefan Bradl113
7. Alvaro Bautista103
8. Andrea Dovizioso 96
9. Nicky Hayden88
10. Aleix Espargaro 68

Trieda Moto2

1. Scott ReddingV. Brit./Kalex38:22,897 min
2. Takaaki NakagamiJap./Kalex+1,066 s
3. Thomas LüthiŠvaj./Suter+1,170

Priebežné poradie (po 11 pretekoch z 17)

1. Scott Redding192 bodov
2. Pol Espargaro154
3. Esteve Rabat135

Trieda Moto3

1. Luis SalomŠpan./KTM38:17,291 min
2. Alex RinsŠpan./KTM+0,049 s
3. Alex MarquezŠpan./KTM+0,698

Priebežné poradie (po 11 pretekoch z 17)

1. Luis Salom233 bodov
2. Maverick Viňales207
3. Alex Rins200

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.