Silverstone: Konečne Lorenzo, Marquez „až“ druhý

Pondelok, 02 september 2013

Veľká cena Veľkej Británie na okruhu Silverstone bola veľkou rehabilitáciou pre aktuálneho majstra sveta Španiela Jorge Lorenza. Už štyrikrát za sebou sa v cieli musel pozerať na chrbát nováčika triedy MotoGP a svojho krajana Marka Marqueza, ktorý posledné štyri veľké ceny v triede MotoGP vyhral. Lorenzo vo Veľkej Británii po dramatickom boji vyhral pred Marquezom a ďalším Španielom Danim Pedrosom.

Lorenzo - Marquez
Bitku o víťazstvo zvádzali na Silverstone skúsený Jorge Lorenzo a mladík Mark Marquez

Marquez mal na Silverstone ohrozený štart a vyzeralo to, že na preteky vôbec nenastúpi. V nedeľňajšom predpoludňajšom tréningu, pár hodín pred pretekmi, mal pomerne ťažký pád a vykĺbil si rameno. Keď po niekoľkých hodinách vyslovil lekár súhlas s jeho štartom, bolo na Marquezovi, či na preteky nastúpi. Rozhodol sa štartovať. A urobil dobre. Rameno vydržalo a Marquez predviedol výkon hodný (budúceho?) majstra sveta.

V kvalifikácii dosiahol Marquez najlepší čas v poslednej chvíli, keď sa už Lorenzo s novým traťovým rekordom okruhu cítil byť jej víťazom. A tak pozícia číslo jeden na štarte patrila španielskemu mladíkovi, aktuálny majster sveta štartoval z druhej pozície. Na štarte do pretekov mal však Lorenzo lepší "odpich" ako víťaz štyroch posledných veľkých cien a ujal sa vedenia, ktoré si držal takmer počas celých pretekov, aj keď Marquez mal pár náznakov dostať sa pred neho.

Pravá chvíľa Marqueza však prišla tri kolá pred koncom pretekov a mladý Španiel prevzal vedenie. Vzápätí sa však Lorenzo znovu vrátil na čelo a potom si ešte dva razy vymenili posty. Pár zákrut pred cieľovou šachovou zástavkou Lorenzo znovu zaútočil a definitívne nepustil víťazstvo zo svojich rúk. Druhý teda skončil Marquez a tretí Dani Pedrosa, ktorý prakticky počas celých pretekov tvoril s Lorenzom a Marquezom vedúci trojlístok.

Aj na Silverstone sa opakovala história súbojov dvoch tohtoročných rivalov o ďalšie pozície – Taliana Rossiho a Španiela Bautistu. Aj keď to až do druhej polovice pretekov vyzeralo, že tentoraz Rossi na Bautistu nedosiahne, deväťnásobný majster sveta poriadne pridal, zavesil sa za Španiela a tak, ako je pre Rossiho typické, našiel si skulinku na predbehnutie. Španiel mu to však vzápätí vrátil, ale Rossi bol nakoniec ten, kto sa v cieli tešil zo štvrtého miesta.

Tradične dobre v triede MotoGo jazdí Nemec Stefan Bradl. Spočiatku sa držal na štvrtej pozícii, keď ho však Bautista a Rossi odsunuli na šiestu priečku, s prehľadom si ju držal až do cieľa. Ani tentoraz nechýbali ostré súboje medzi jazdcami dvoch továrenských strojov Ducati v sedla s Američanom Haydenom a Talianom Doviziosom. Obaja jazdili v trojici s domácim Crutchlowom. Keď sa konečne Dovizioso dostal pred oboch súperov, spadol a bolo po nádejach na siedme miesto. Crutchlow ešte tesne pred cieľom stihol predstihnúť Haydena a bol v cieli siedmy, Američan ôsmy.

Z dvojice českých jazdcov Abrahám a Pešek štartoval na Silverstone len ten druhý, pretože Abrahám si lieči zranenie a do Británie ani necestoval. Pešek však už v druhom kole spadol a preteky nedokončil.

Priebežne vedie v seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov v triede MotoGP Marquez, ktorý má 233 bodov. Druhý je Pedrosa so stratou 30 bodov a tretí Lorenzo stráca na lídra 39 bodov. Štvrtý je Rossi, piaty Crutchlow a šiesty Bradl.

Pokračovanie seriálu je na programe 15. septembra, kedy sa uskutoční Veľká cena San Marina.

Výsledky Veľkej ceny Veľkej Británie

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha40:52,515 min
2. Marc MarquezŠpan./Honda+0,081 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+1,551
4. Valentino RossiTal./Yamaha+13,233
5. Alvaro BautistaŠpan./Honda+13,298
6. Stefan BradlNem./Honda+20,227
7. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+26.299
8. Nicky HaydenUSA/Ducati+35.993
9. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+36.119
10. Aleix Espargaro Špan./ART+53.196

Priebežné poradie (po 12 pretekoch z 18)

1. Marc Marquez233 bodov
2. Dani Pedrosa203
3. Jorge Lorenzo194
4. Valentino Rossi156
5. Cal Crutchlow136
6. Stefan Bradl113
7. Alvaro Bautista103
8. Andrea Dovizioso 96
9. Nicky Hayden88
10. Aleix Espargaro 68

Trieda Moto2

1. Scott ReddingV. Brit./Kalex38:22,897 min
2. Takaaki NakagamiJap./Kalex+1,066 s
3. Thomas LüthiŠvaj./Suter+1,170

Priebežné poradie (po 11 pretekoch z 17)

1. Scott Redding192 bodov
2. Pol Espargaro154
3. Esteve Rabat135

Trieda Moto3

1. Luis SalomŠpan./KTM38:17,291 min
2. Alex RinsŠpan./KTM+0,049 s
3. Alex MarquezŠpan./KTM+0,698

Priebežné poradie (po 11 pretekoch z 17)

1. Luis Salom233 bodov
2. Maverick Viňales207
3. Alex Rins200

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.