Španiel Lorenzo víťazom v San Maríne

Pondelok, 16 september 2013

Kto iný ak nie znovu Španiel, nie však Marc Marquez, ale tak ako pred dvoma týždňami na Silverstone aj tentoraz Jorge Lorenzo. Veľkú cenu San Marina v najsilnejšej triede MotoGP v Misane vyhral Lorenzo pred aktuálnym lídrom triedy Marquezom a Danim Pedroso. Toto španielske trio suverénne kraľuje v prestížnej triede majstrovstiev sveta cestných motocyklov a práve medzi nimi sa rozhodne, kto bude novým majstrom sveta pre tento rok.

Jorge Lorenzo
Španiel Jorge Lorenzo zvíťazil na Veľkej cene San Marína spôsobom štart-cieľ

Po piatich víťazstvách Marca Marqueza zatiaľ ďalšie neprichádza, ale dvadsaťročný obrovský španielsky talent aj naďalej predvádza výkony, nad ktorými niekedy zostáva rozum stáť. Tentoraz síce nebojoval o víťazstvo – to si razantným nástupom hneď po štarte "predplatil" jeho krajan Lorenzo, ale spôsob, akým sa dostal zo štvrtého miesta najprv pred Rossiho a potom na druhé pred Pedrosu, bol obdivuhodný.

Marquez jazdí s obrovským prehľadom, vie vystihnúť vhodný moment kedy zaútočiť a potom nebojácne a s precíznosťou jemu vlastnou predbiehací manéver vykoná. Tak tomu bolo v prípade Rossiho i Pedrosu. Aj keď Pedrosa mu to dvakrát vrátil, nakoniec Merquez bol tým úspešnejším. Lorenzo bol vtedy už dosť vpredu, navyše jazdil bezchybne a rýchlo, takže druhé miesto v cieli za Lorenzom bolo na Veľkej cene San Marína tentoraz pre Marqueza maximum.

S prehľadom teda vyhral Lorenzo pred Marquezom a Pedrosom. Trio, na ktoré dnes nemá ani deväťnásobný majster sveta Valantino Rossi, ktorý po návrate k Yamahe (po dvoch rokoch u Ducati) je opäť tým "starým" Rossim, zrejme však nemá v sebe tú mladícku iskru ako prvý traja. Štvrté miesto má však vždy takmer vyárendované a od pretekov k pretekom je "živší". Ducati, na ktorej predtým jazdil, ho akoby uspávala, takže teraz sa na Yamahe zrejme prebúdza, o čom hovorí aj jeho tretie miesto z kvalifikácie a ďalšie štvrté z pretekov.

O piate a šieste miesto urputne počas celých pretekov bojovali Brit Crutchlow a Nemec Bradl. Nemec na Brita neustále dobiedzal, až tesne pred koncom pretekov sa mu útok vydaril a tak Bradl bol v cieli piaty a Crutchlow šiesty. Osamotený a stále sa lepšiaci Španiel Bautista skončil siedmy. Ako takmer v každých pretekoch aj teraz veľký boj zvádzali medzi sebou dvaja továrenskí jazdci Ducati. Úspešnejší bol Talian Dovizioso – skončil ôsmy a Američan Hayden deviaty. Desiatku uzatváral Talian Pirro, ktorý jazdí namiesto zraneného Američana Bena Spiesa.

Nedarilo sa českým jazdcom – Lukáš Pešek odstúpil krátko po štarte pre nešpecifikovaný problém, Karel Abraham vzdal krátko po ňom pre bolesti v zranenom ramene.

Lídrom priebežného poradia je naďalej Marquez s 253 bodmi, druhý je Lorenzo a tretí Pedrosa, keď obaja strácajú na Marqueza po 34 bodov. Štvrtý Rossi stráca na túto dvojicu ďalších 50 bodov. Piaty je Crutchlow a šiesty Bradl.

Nadvláda španielskych pretekárov sa naplno prejavila aj na týchto pretekoch. V MotoGP obsadili Španieli prvé tri priečky, v Moto2 prvé a tretie a v najslabšej Moto3 obsadili všetky tri stupne víťazov!

Najbližším podujatím majstrovstiev sveta cestných motocyklov bude Veľká cena Aragónska, ktorá sa uskutoční 29. septembra.

Výsledky Veľkej ceny San Marína

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha44:05,522 min
2. Marc MarquezŠpan./Honda+3,379 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+7,368
4. Valentino RossiTal./Yamaha+15,062
5. Stefan BradlNem./Honda+22,355
6. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+22,599
7. Alvaro BautistaŠpan./Honda+31,059
8. Andrea DoviziosoTal./Ducati+42,702
9. Nicky HaydenUSA/Ducati+44,858
10.Michele PirroTal./Ducati+47,818

Priebežné poradie (po 13 pretekoch z 18)

1. Marc Marquez253 bodov
2. Jorge Lorenzo219
3. Dani Pedrosa219
4. Valentino Rossi169
5. Cal Crutchlow146
6. Stefan Bradl124
7. Alvaro Bautista112
8. Andrea Dovozioso104
9. Nicky Hayden95
10.Bradley Smith71

Trieda Moto2

1. Pol EspargaroŠpan./Kalex42:47,098 min
2. Takaaki NakagamiJap./Kalex+0,621 s
3. Esteve RabatŠpan./Kalex+1,815

Priebežné poradie (po 12 pretekoch z 17)

1. Scott Redding202 bodov
2. Pol Espargaro179
3. Esteve Rabat151

Trieda Moto3

1. Alex RinsŠpan./KTM39:50,516 min
2. Maverick ViňalesŠpan./KTM+0,050 s
3. Alex MarquezŠpan./KTM+6,434

Priebežné poradie (po 12 pretekoch z 17)

1. Luis Salom246 bodov
2. Maverick Viňales227
3. Alex Rins225

Jorge Lorenzo Pedrosa - Marquez Rossi - Marquez Crutchlow - Bradl Hayden - Dovizioso Bautista - Espargaro
Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.