Španiel Pedrosa víťazom v Indianopolise

Pondelok, 20 august 2012

Víťazom jedenásteho podujatia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v Indianapolise v triede MotoGP sa stal Španiel Dani Pedrosa. Druhý skončil jeho krajan a líder priebežného hodnotenia Jorge Lorenzo a a tretí Talian Andrea Dovizioso.

Dani Pedrosa
Od siedmeho kola jazdil na čele Španiel Pedrosa a vyhral pred krajanom Lorenzom

Minuloročný majster sveta a priebežne tretí jazdec seriálu Austrálčan Stoner štartoval zo šiestej priečky, postupne sa dostal na tretiu pódiovú pozíciu, ale následky zranenia z kvalifikácie po nebezpečnom páde mu nedovolili udržať nasadené tempo a v cieli bol štvrtý. Bol to doslova heroický výkon Austrálčana, ktorý hneď po skončení pretekov vymenil riadidlá motocykla za barly a odkrivkal z depa.

Nábeh na skvelý výsledok mal domáci jazdec Ben Spies. Skvele odštartoval a takmer sedem kôl jazdil na čele pretekov. Potom ho vystriedal Pedrosa, Spiesovi však vzápätí začal dymiť motor a Američan, ktorému v Indianopolise fandilo 65 tisíc domácich divákov musel pre poruchu preteky ukončiť. Nedojazdil ani Brit Crutchlow, ktorý v 11. kole mal pád. Na čele sa ustálilo poradie Pedrosa, Lorenzo, Dovizioso, Stoner, Bautista, Bradl a Rossi. V takomto poradí prešli aj cieľom.

Pedrosa mal v cieli takmer 11sekundový náskok pred Lorenzom, tretí Dovizioso viac ako 17 sekúnd. Jazdec tímu Honda Repsol Pedrosa dosiahol v tejto sezóne druhé víťazstvo a znížil v priebežnom hodnotení náskok Lorenza na 18 bodov. V tejto sezóne až päťkrát vyhral Lorenzo a trikrát Stoner. Priebežne tretí je Dovizioso, štvrtý Stoner, ktorý v Indfianopolise pred rokom vyhral, teraz však pre zranenie členka absolvoval preteky s veľkým sebazaprením.

Najbližšie pokračovanie seriálu bude 26. augusta na Masarykovom okruhu v Brne.

Výsledky VC Indianopolisu

Trieda MotoGP

1. Dani PedrosaŠpan./Honda46:39,631 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+10,823 s
3. Andrea DoviziosoTal./Yamaha+17,310
4. Casey StonerAus./Honda+19,803
5. Alvaro BautistaŠpan./Honda+22,556
6. Stefan BradlNem./Hodna+30,072
7. Valentino RossiTal./Ducati+57,614
8. Karel AbrahamČR/Ducati+1:08,442 min
9. Yonny HernandezCol./BQR+1:11,106
10. Aleix EspargaroŠpan./ART+1:14,079

Priebežné poradie jazdcov

1. Jorge Lorenzo225 bodov
2. Dani Pedrosa207
3. Casey Stoner186
4. Andrea Dovizioso137
5. Cal Crutchlow106
6. Stefan Bradl94
7. Alvaro Bautista92
8. Valentino Rossi91
9. Nicky Hayden84
10. Ben Spies66

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."