Španielom vypálil rybník Rossi

Pondelok, 04 máj 2009

Rossi po dvoch druhých miestach z Kataru a Japonska vystúpil v španielskom Jereze na najvyšší stupienok. Zvíťazil v domovine dvoch veľkých favoritov Lorenza a Pedrosu spôsobom hodným sedemnásobného majstra sveta. Víťazstvom sa zároveň dostal aj do čela priebežnej klasifikácie majstrovstiev sveta v kráľovskej motocyklovej triede MotoGP.

Valentino ROSSI
Valentino Rossi vyrovnanou jazdou valcoval svojich súperov

Už kvalifikácia naznačila ambície jazdcov. Tu suverénne kraľoval domáci Lorenzo, ktorý si pred domácimi divákmi chcel zopakovať úspech spred týždňa v Japonsku, kde zvíťazil pred Rossim. Hneď za ním sa umiestnil druhý domáci jazdec Dani Pedrosa, ktorý už v úvode sezóny naznačoval, že po vyliečení zo zranení z minuloročnej sezóny sa chce vrátiť medzi favoritov na titul majstra sveta. Tretí v kvalifikácii skončil Casey Stoner, víťaz prvých tohtoročných pretekov z Kataru. Valentinovi Rossimu patrila po kvalifikácii na štartovom rošte štvrtá pozícia. Piatu si vybojoval Francúz de Puniet, ktorému doteraz k väčším úspechom chýbal rýchly motocykel. Ožil aj Talian Capirossi, ktorý si vybojoval šiestu pozíciu.

Štart sa najlepšie vydaril Pedrosovi, za ním sa zoradili jazdci Stoner, Lorenzo, Rossi a de Puniet. Rossi potom postupne a bez väčšieho vypätia zvalcoval všetkých svojich súperov. Víťaza predošlých pretekov a spolujazdca z tímu Yamaha Jorge Lorenca na veľké prekvapenie 120 tisíc domácich fanúšikov už v druhom kole, predminuloročného majstra sveta Stonera potom v ôsmom kole a dovtedy vedúceho jazdca Pedrosu v 17. kole. Iba Pedrosa mu dokázal vzdorovať približne jedno kolo po tom, čo sa za neho zavesil, ale na udržanie sa za ním už Španiel nemal. "Vale" potom pravidelným tempom postupne zvyšoval svoj náskok a v poslednom 27. kole bol už 3,4 sekundy pred Pedrosom a po prejazde cieľom si mohol do sýtosti vychutnávať pocit z prvého tohtoročného víťazstva.

Veľká radosť Rossiho, určité sklamanie a rozpaky Pedrosu

V pokojnom závere pretekov zvíťazil Rossi pred Pedrosom a Stonerom. Štvrtý prišiel do cieľa de Puniet. Krásne súboje zvádzala medzi sebou počas celých pretekov trojica jazdcov Melandri, Capirossi a Edwards. Odpisovaný Melandri na súkromnom motocykli Kawasaki, ktorý v posledných rokoch nedosahoval výkonnosť konkurencie a nezaznamenal žiadny výraznejší úspech, doviedol minuloročný upravený model Kawasaki na skvelom piatom mieste. Podobne možno hovoriť aj o Capirossim, ktorý predviedol rovnako skvelý výkon a skončil šiesty, tesne pred Edwardsom. Škoda nedobrovoľného "výletu" Andrea Doviziosa do štrkovej zóny, ktorý skončil ôsmy. Nebyť toho, bol by určite skončil lepšie.

Jorge LORENZO
Ambície aspoň na stupne víťazov prekazil Lorenzovi pád

Mierny vzruch do inak nie príliš vzrušujúcich pretekov vniesol na štvrtom mieste jazdiaci Lorenzo, keď sa pred koncom pretekov začal výraznejšie približovať tretiemu Stonerovi. Črtal sa neľúty boj o posledný stupienok na stupni víťazov. Razantnú jazdu Španiela však prerušil jeho pomerne dramaticky vyzerajúci pád v jednej z ostrejších zákrut. Po enormnom sklopení motocykla sa najprv Lorenzo akoby skĺzol na asfalt, potom si to "rotujúca" dvojica namierila do štrkovej zóny. Športoví komisári pomohli Lorenzovi znovu nasadnúť na motocykel, poškodenie stroja bolo však také, že nemalo zmysel pokračovať ďalej.

Najbližšie seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračuje 17. mája Veľkou cenou Francúzska na okruhu Le Mans.