Španielsko: Stoner znovu na vrchole

Pondelok, 20 september 2010

Bývalý majster sveta a ešte pred troma rokmi suverénny vládca svetových tratí znovu pokropil svoj stroj Ducati a aj seba živou vodou a v tomto roku po prvý raz v tejto sezóne pokoril celú svetovú špičku a v najsilnejšej triede Moto GP zvíťazil suverénnym spôsobom štart – cieľ. Stalo tak na trinástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov na Veľkej cene Aragónska.

Casey Stoner
Austrálčan Casey Stoner sa v tejto sezóne po prvý raz postavil na najvyšší stupienok

Červené Ducati a Stoner s Haydenom mali v Španielsku svoj deň, keď v cieli skončili na prvom a treťom mieste. Austrálčan bol znovu tým "starým" suverénnym vládcom trate ako pred pár rokmi, a na časy, keď bol majstrom sveta sa rozpamätal aj Američan Nicky Hayden. Stoner znovu ukázal, že vie jazdiť rýchlo, nepadá a dokáže víťaziť.

Rovnako dobrú pripravenosť i jazdeckú formu preukázal aj Američan a takmer bolo z toho dvojité víťazstvo Ducati. Stoner zvíťazil pomerne suverénnym spôsobom, zatiaľ čo Hayden si tretie miesto vybojoval po urputnom, ale krásnom a napínavom súboju v poslednom kole so Španielom Jorge Lorenzom. Druhý v cieli skončil víťaz dvoch predchádzajúcich veľkých cien, Španiel Dani Pedrosa.

Podobne veľký boj o piate a šieste miesto zvádzali Talian Andrea Dovizioso a Američan Ben Spies. Z tohto súboja vyšiel víťazne Američan, kým Talian po páde v úplnom závere pretekov spadol a do cieľa nedošiel. Američan tak obsadil piate miesto. Šiesty prišiel do cieľa Valentino Rossi, ktorý tentoraz nemal v Španielsku svoj deň, podobne ako v kvalifikácie, kde bol tiež až šiesty.

Preteky v Španielsku trošku zamotali situáciu v boji o tohtoročný titul majstra sveta. Doteraz suverénny Lorenzo má teraz na svojho veľkého súpera a krajana Pedrosu už len 56 bodov a Pedrosa tak zvýšil svoje ambície v boji o titul. Tretí v priebežnom poradí Stoner stráca na Lorenza už 129 bodov a Rossi ešte o 15 bodov viac. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte päť podujatí, takže ak Pedrosovi a Honde vydrží forma, boj o titul nemusí mať menší zo Španielov prehratý.

Najbližšie podujatie bude v Japonsku 3. októbra, potom prídu na rad preteky v Malajzii, Austrálii, Portugalsku a seriál uzavrú preteky vo Valencii 7. novembra. Po nich už budeme poznať nového majstra sveta pre rok 2010. Bude ním Lorenzo, alebo Pedrosa?

bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5