Španielsko: Stoner znovu na vrchole

Pondelok, 20 september 2010

Bývalý majster sveta a ešte pred troma rokmi suverénny vládca svetových tratí znovu pokropil svoj stroj Ducati a aj seba živou vodou a v tomto roku po prvý raz v tejto sezóne pokoril celú svetovú špičku a v najsilnejšej triede Moto GP zvíťazil suverénnym spôsobom štart – cieľ. Stalo tak na trinástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov na Veľkej cene Aragónska.

Casey Stoner
Austrálčan Casey Stoner sa v tejto sezóne po prvý raz postavil na najvyšší stupienok

Červené Ducati a Stoner s Haydenom mali v Španielsku svoj deň, keď v cieli skončili na prvom a treťom mieste. Austrálčan bol znovu tým "starým" suverénnym vládcom trate ako pred pár rokmi, a na časy, keď bol majstrom sveta sa rozpamätal aj Američan Nicky Hayden. Stoner znovu ukázal, že vie jazdiť rýchlo, nepadá a dokáže víťaziť.

Rovnako dobrú pripravenosť i jazdeckú formu preukázal aj Američan a takmer bolo z toho dvojité víťazstvo Ducati. Stoner zvíťazil pomerne suverénnym spôsobom, zatiaľ čo Hayden si tretie miesto vybojoval po urputnom, ale krásnom a napínavom súboju v poslednom kole so Španielom Jorge Lorenzom. Druhý v cieli skončil víťaz dvoch predchádzajúcich veľkých cien, Španiel Dani Pedrosa.

Podobne veľký boj o piate a šieste miesto zvádzali Talian Andrea Dovizioso a Američan Ben Spies. Z tohto súboja vyšiel víťazne Američan, kým Talian po páde v úplnom závere pretekov spadol a do cieľa nedošiel. Američan tak obsadil piate miesto. Šiesty prišiel do cieľa Valentino Rossi, ktorý tentoraz nemal v Španielsku svoj deň, podobne ako v kvalifikácie, kde bol tiež až šiesty.

Preteky v Španielsku trošku zamotali situáciu v boji o tohtoročný titul majstra sveta. Doteraz suverénny Lorenzo má teraz na svojho veľkého súpera a krajana Pedrosu už len 56 bodov a Pedrosa tak zvýšil svoje ambície v boji o titul. Tretí v priebežnom poradí Stoner stráca na Lorenza už 129 bodov a Rossi ešte o 15 bodov viac. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte päť podujatí, takže ak Pedrosovi a Honde vydrží forma, boj o titul nemusí mať menší zo Španielov prehratý.

Najbližšie podujatie bude v Japonsku 3. októbra, potom prídu na rad preteky v Malajzii, Austrálii, Portugalsku a seriál uzavrú preteky vo Valencii 7. novembra. Po nich už budeme poznať nového majstra sveta pre rok 2010. Bude ním Lorenzo, alebo Pedrosa?

Výsledky Veľkej ceny Aragónska

1. Casey STONERAustr./Ducati42:16,530 min
2. Dani PEDROSAŠpan./Honda+5,148 s
3. Nicky HAYDENUSA/Ducati9,496
4. Jorge LORENZOŠpan./Yamaha9,58
5. Ben SPIESUSA/Yamaha13,771
6. Valentino ROSSITal./Yamaha27,33
7. Marco SIMONCELLITal./Honda28,511
8. Alvaro BAUTISTAŠpan./Suzuki35,254
9. Marco MELANDRITal./Honda35,393
10.Aleix ESPARGAROŠpan./Ducati35,467
11.Hector BARBERAŠpan./Ducati35,522
12.Colin EDWARDSUSA/Yamaha45,36
13.Hiroshi AOYAMAJap./Honda48,319
14. Mika KALLIOFín./Ducati58,047

Preteky nedokončili

  • Andrea DOVIZIOSO - Tal./Honda
  • Randy DE PUNIET - Franc./Honda

Priebežné poradie (po 13 z 18 podujatí)

1. Jorge LORENZO284 bodov
2. Dani PEDROSA228
3. Casey STONER155
4. Valentino ROSSI140
5. Andrea DOVIZIOSO139
6. Ben SPIES131
7. Nicky HAYDEN125
8. Randy DE PUNIET81
9. Marco MELANDRI74
10. Marco SIMONCELLI74
11. Colin EDWARDS70
12. Hector BARBERA66
13. Aleix ESPARGARO50
14. Alvaro BAUTISTA49
15. Loris CAPIROSSI41
16. Mika KALLIO33
17. Hiroshi AOYAMA29
18. Alex DE ANGELIS11
19. Roger Lee HAYDEN5
20. Kousuke AKIYOSHI4
21. Wataru YOSHIKAWA1

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.