Stoner víťazom Moto GP v Jereze

Pondelok, 30 apríl 2012

Tí čo fandia Austrálčanovi Stonerovi, môžu byť po Veľkej cene Španielska cestných motocyklov v Cheréze spkojní, kto pre zmenu drží palce ešte donedávna famóznemu deväťnásobnému majstrovi sveta z Talianska Valentinovi Rossimu, naopak smutný. Stoner celkom bezpečne vyhral, kým Rossi skončil až deviaty. Stonerovi tak na stupni víťazov asistovali hneď dvaja Španieli – Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa. Dôjde konečne aj Rossiho?

Casey Stoner
Austrálčan Stoner bol najrýchlejší na Veľkej cene Španielska a zdolal oboch Španielov

Španiel Lorenzo vyhral kvalifikáciu pred Pedrosom, Američanom Haydenom a Britom Crutchlowom. Stoner bol v kvalifikácii piaty, Američan Spies šiesty a Talian Dovozioso siedmy. Rossiho klasifikovali až na 13. mieste. Hneď po štarte sa na prvú priečku dostal Pedrosa. Lorenzo, Stoner, Hayden, Dovizioso a Crutchlow si menili pozície na ďalších miestach, kým sa neustálilo poradie Stoner, Lorenzo a s malým odstupom za nimi Pedrosa a Crutchlow.

Prvé dve miesta, pokiaľ sa nič mimoriadne do konca pretekov nestane, boli jasné. Otázkou bolo, v akom poradí prejdú cieľom. Keď dve kolá pred koncom sa Lorenzo dotiahol na chrbát Stonera, črtal sa v poslednom kole veľký boj o víťazstvo. Stoner to však nepripustil a miernym zvýšením tempa svojej Hondy sa vzdialil Lorenzovej Yamahe na bezpečný odstup a zvíťazil pred Lorenzom.

Ani Pedrosa sa nedal a Crutchlowa nepustil až do cieľa pred seba. Obhájil tak tretiu priečku a stupeň víťazov. Crutchlow skončil štvrtý. Piate miesto si zaknihoval Dovizioso a šieste trošku prekvapujúco Španiel Bautiska. Prekvapil nováčik triedy Moto GP Nemec Bradl siedmim miestom. Nicky Hayden sa po sľubnom začiatku, kedy bojoval o tretiu priečku, nakoniec prepadol na ôsme miesto a jeho tímový kolega Rossi skončil deviaty, čo dostatočne dokumentuje slabú výkonnosť Ducati. Prvú desiatku doplnil Španiel Hector Barbera, ktorý dlho bojoval o siedmu priečku.

Najbližšie sú majstrovstvá sveta cestných motocyklov na programe už 5. mája, kedy sa bude na okruhu Estoril jazdiť Veľká cena Portugalska.

Výsledky Veľkej ceny Španielska

Trieda MotoGP

1. Casey StonerAus./Honda45:33,987 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+0,947 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+2,063
4. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+2,465
5. Andrea DoviziosoTal./Yamaha+18,123
6. Alvaro BautistaŠpan./Honda+21,395
7. S. BradlNem./Honda+28,637
8. N. HaydenUSA/Ducati+28,869
9. V. RossiTal./Ducati+34,852
10.H. BarberaŠpan./Honda+35,103

Priebežné poradie (po 2 podujatiach)

1. J. Lorenzo45 bodov
2. C. Stoner41
3. D. Pedrosa36
4. C. Crutchlow26
5. A. Dovizioso22
6. A. Bautista19
7. N. Hayden18
8. S. Bradl17
9. V. Rossi13
10. H. Barbera13

Trieda Moto2

V kategórii Moto2 si najlepšie počínal Španiel Pol Espargaro. Druhý skončil jeho krajan Marc Marquez a s tesným odstupom tretí Švajčiar Thomas Lühti.

Výsledky

1. Pol Espargaro (Šp.)Kalex30:12,879 min
2. Marc Márquez (Šp.)Suter+0,241 s
3. Thomas Lüthi (Švaj.)Suter+0,483
4. Scott Redding (V. Brit.)Kalex+4,414
5. Takaaki Nakagami (Jap.)Kalex+4,837
6. Claudio Corti (Tal.)Kalex+5.881

Trieda Moto3

Víťazom najslabšej objemovej triedy sa sta len 16ročný Talian Romano Fenati. Mladý Talian sa vďaka tomuto triumfu stal aj lídrom priebežnej klasifikácie tejto triedy.

Výsledky

1. Romano Fenati (Tal.)Honda43:50,885 min
2. Luis Salom (Šp.)Kalex+36,139 s
3. Sandro Cortese (Nem.)KTM+36,895
4. Alex Rins (Šp.)Suter+37,061
5. Alexis Masbou (Fr.)Caretta+49,036
6. Maverick Viňales (Šp.)Honda+55,857

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.