Stoner víťazom Moto GP v Jereze

Pondelok, 30 apríl 2012

Tí čo fandia Austrálčanovi Stonerovi, môžu byť po Veľkej cene Španielska cestných motocyklov v Cheréze spkojní, kto pre zmenu drží palce ešte donedávna famóznemu deväťnásobnému majstrovi sveta z Talianska Valentinovi Rossimu, naopak smutný. Stoner celkom bezpečne vyhral, kým Rossi skončil až deviaty. Stonerovi tak na stupni víťazov asistovali hneď dvaja Španieli – Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa. Dôjde konečne aj Rossiho?

Casey Stoner
Austrálčan Stoner bol najrýchlejší na Veľkej cene Španielska a zdolal oboch Španielov

Španiel Lorenzo vyhral kvalifikáciu pred Pedrosom, Američanom Haydenom a Britom Crutchlowom. Stoner bol v kvalifikácii piaty, Američan Spies šiesty a Talian Dovozioso siedmy. Rossiho klasifikovali až na 13. mieste. Hneď po štarte sa na prvú priečku dostal Pedrosa. Lorenzo, Stoner, Hayden, Dovizioso a Crutchlow si menili pozície na ďalších miestach, kým sa neustálilo poradie Stoner, Lorenzo a s malým odstupom za nimi Pedrosa a Crutchlow.

Prvé dve miesta, pokiaľ sa nič mimoriadne do konca pretekov nestane, boli jasné. Otázkou bolo, v akom poradí prejdú cieľom. Keď dve kolá pred koncom sa Lorenzo dotiahol na chrbát Stonera, črtal sa v poslednom kole veľký boj o víťazstvo. Stoner to však nepripustil a miernym zvýšením tempa svojej Hondy sa vzdialil Lorenzovej Yamahe na bezpečný odstup a zvíťazil pred Lorenzom.

Ani Pedrosa sa nedal a Crutchlowa nepustil až do cieľa pred seba. Obhájil tak tretiu priečku a stupeň víťazov. Crutchlow skončil štvrtý. Piate miesto si zaknihoval Dovizioso a šieste trošku prekvapujúco Španiel Bautiska. Prekvapil nováčik triedy Moto GP Nemec Bradl siedmim miestom. Nicky Hayden sa po sľubnom začiatku, kedy bojoval o tretiu priečku, nakoniec prepadol na ôsme miesto a jeho tímový kolega Rossi skončil deviaty, čo dostatočne dokumentuje slabú výkonnosť Ducati. Prvú desiatku doplnil Španiel Hector Barbera, ktorý dlho bojoval o siedmu priečku.

Najbližšie sú majstrovstvá sveta cestných motocyklov na programe už 5. mája, kedy sa bude na okruhu Estoril jazdiť Veľká cena Portugalska.

Výsledky Veľkej ceny Španielska

Trieda MotoGP

1. Casey StonerAus./Honda45:33,987 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+0,947 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+2,063
4. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+2,465
5. Andrea DoviziosoTal./Yamaha+18,123
6. Alvaro BautistaŠpan./Honda+21,395
7. S. BradlNem./Honda+28,637
8. N. HaydenUSA/Ducati+28,869
9. V. RossiTal./Ducati+34,852
10.H. BarberaŠpan./Honda+35,103

Priebežné poradie (po 2 podujatiach)

1. J. Lorenzo45 bodov
2. C. Stoner41
3. D. Pedrosa36
4. C. Crutchlow26
5. A. Dovizioso22
6. A. Bautista19
7. N. Hayden18
8. S. Bradl17
9. V. Rossi13
10. H. Barbera13

Trieda Moto2

V kategórii Moto2 si najlepšie počínal Španiel Pol Espargaro. Druhý skončil jeho krajan Marc Marquez a s tesným odstupom tretí Švajčiar Thomas Lühti.

Výsledky

1. Pol Espargaro (Šp.)Kalex30:12,879 min
2. Marc Márquez (Šp.)Suter+0,241 s
3. Thomas Lüthi (Švaj.)Suter+0,483
4. Scott Redding (V. Brit.)Kalex+4,414
5. Takaaki Nakagami (Jap.)Kalex+4,837
6. Claudio Corti (Tal.)Kalex+5.881

Trieda Moto3

Víťazom najslabšej objemovej triedy sa sta len 16ročný Talian Romano Fenati. Mladý Talian sa vďaka tomuto triumfu stal aj lídrom priebežnej klasifikácie tejto triedy.

Výsledky

1. Romano Fenati (Tal.)Honda43:50,885 min
2. Luis Salom (Šp.)Kalex+36,139 s
3. Sandro Cortese (Nem.)KTM+36,895
4. Alex Rins (Šp.)Suter+37,061
5. Alexis Masbou (Fr.)Caretta+49,036
6. Maverick Viňales (Šp.)Honda+55,857

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.