Stoner víťazom Moto GP v Jereze

Pondelok, 30 apríl 2012

Tí čo fandia Austrálčanovi Stonerovi, môžu byť po Veľkej cene Španielska cestných motocyklov v Cheréze spkojní, kto pre zmenu drží palce ešte donedávna famóznemu deväťnásobnému majstrovi sveta z Talianska Valentinovi Rossimu, naopak smutný. Stoner celkom bezpečne vyhral, kým Rossi skončil až deviaty. Stonerovi tak na stupni víťazov asistovali hneď dvaja Španieli – Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa. Dôjde konečne aj Rossiho?

Casey Stoner
Austrálčan Stoner bol najrýchlejší na Veľkej cene Španielska a zdolal oboch Španielov

Španiel Lorenzo vyhral kvalifikáciu pred Pedrosom, Američanom Haydenom a Britom Crutchlowom. Stoner bol v kvalifikácii piaty, Američan Spies šiesty a Talian Dovozioso siedmy. Rossiho klasifikovali až na 13. mieste. Hneď po štarte sa na prvú priečku dostal Pedrosa. Lorenzo, Stoner, Hayden, Dovizioso a Crutchlow si menili pozície na ďalších miestach, kým sa neustálilo poradie Stoner, Lorenzo a s malým odstupom za nimi Pedrosa a Crutchlow.

Prvé dve miesta, pokiaľ sa nič mimoriadne do konca pretekov nestane, boli jasné. Otázkou bolo, v akom poradí prejdú cieľom. Keď dve kolá pred koncom sa Lorenzo dotiahol na chrbát Stonera, črtal sa v poslednom kole veľký boj o víťazstvo. Stoner to však nepripustil a miernym zvýšením tempa svojej Hondy sa vzdialil Lorenzovej Yamahe na bezpečný odstup a zvíťazil pred Lorenzom.

Ani Pedrosa sa nedal a Crutchlowa nepustil až do cieľa pred seba. Obhájil tak tretiu priečku a stupeň víťazov. Crutchlow skončil štvrtý. Piate miesto si zaknihoval Dovizioso a šieste trošku prekvapujúco Španiel Bautiska. Prekvapil nováčik triedy Moto GP Nemec Bradl siedmim miestom. Nicky Hayden sa po sľubnom začiatku, kedy bojoval o tretiu priečku, nakoniec prepadol na ôsme miesto a jeho tímový kolega Rossi skončil deviaty, čo dostatočne dokumentuje slabú výkonnosť Ducati. Prvú desiatku doplnil Španiel Hector Barbera, ktorý dlho bojoval o siedmu priečku.

Najbližšie sú majstrovstvá sveta cestných motocyklov na programe už 5. mája, kedy sa bude na okruhu Estoril jazdiť Veľká cena Portugalska.

Výsledky Veľkej ceny Španielska

Trieda MotoGP

1. Casey StonerAus./Honda45:33,987 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+0,947 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+2,063
4. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+2,465
5. Andrea DoviziosoTal./Yamaha+18,123
6. Alvaro BautistaŠpan./Honda+21,395
7. S. BradlNem./Honda+28,637
8. N. HaydenUSA/Ducati+28,869
9. V. RossiTal./Ducati+34,852
10.H. BarberaŠpan./Honda+35,103

Priebežné poradie (po 2 podujatiach)

1. J. Lorenzo45 bodov
2. C. Stoner41
3. D. Pedrosa36
4. C. Crutchlow26
5. A. Dovizioso22
6. A. Bautista19
7. N. Hayden18
8. S. Bradl17
9. V. Rossi13
10. H. Barbera13

Trieda Moto2

V kategórii Moto2 si najlepšie počínal Španiel Pol Espargaro. Druhý skončil jeho krajan Marc Marquez a s tesným odstupom tretí Švajčiar Thomas Lühti.

Výsledky

1. Pol Espargaro (Šp.)Kalex30:12,879 min
2. Marc Márquez (Šp.)Suter+0,241 s
3. Thomas Lüthi (Švaj.)Suter+0,483
4. Scott Redding (V. Brit.)Kalex+4,414
5. Takaaki Nakagami (Jap.)Kalex+4,837
6. Claudio Corti (Tal.)Kalex+5.881

Trieda Moto3

Víťazom najslabšej objemovej triedy sa sta len 16ročný Talian Romano Fenati. Mladý Talian sa vďaka tomuto triumfu stal aj lídrom priebežnej klasifikácie tejto triedy.

Výsledky

1. Romano Fenati (Tal.)Honda43:50,885 min
2. Luis Salom (Šp.)Kalex+36,139 s
3. Sandro Cortese (Nem.)KTM+36,895
4. Alex Rins (Šp.)Suter+37,061
5. Alexis Masbou (Fr.)Caretta+49,036
6. Maverick Viňales (Šp.)Honda+55,857

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.