V Anglicku prémiové víťazstvo Doviziosa

Utorok, 28 júl 2009

Britskú Grand Prix na okruhu v Doningtone v najsilnejšej motocyklovej triede vyhral prekvapujúco Talian Andrea Dovizioso a získal svoje prvé víťazstvo v triede MotoGP. Aj ďalšie miesta obsadili jazdci, s ktorými sa na stupni víťazov často nestretávame – druhý skončil Američan Colin Edwards a tretí Randy de Puniet z Francúzska.

Andrea DOVIZIOSO
Radosť z prvého víťazstva Andrea Doviziosa v kráľovskej triede Moto GP bola veľká

Poradie v cieli je z veľkej časti dielom počasia, ktoré na okruhu v Anglicku pred štartom triedy Moto GP panovalo. Čo obuť na okruh so zvyškami vody na trati po predchádzajúcom daždi bolo pre všetky tímy hádankou, ktorú najlepšie vyriešili tí, čo si neobuli mokré pneumatiky. Výnimkou boli jazdci z tímu Ducati, ktorí akoby dúfali, že len čo sa jazdci vydajú na trať pretekov, začne pršať. Ale keďže sa tak nestalo a do konca pretekov už nepršalo, zo zamýšľanej výhody sa stalo bariéra, cez ktorú cesta k úspechu neviedla. Týkalo sa to najmä Stonera a Haydena, ktorí za tejto situácie boli bez šance bojovať o čelné miesta.

Jazdecká istota a nesmierny cit boli základom prémiového víťazstva Andrea Doviziosa

Mokrá trať nútila jazdcov k veľkej opatrnosti. Napriek tomu sa pádom viacerí nevyhli. Pre pád preteky nedokončil Španiel Lorenzo, najväčší Rossiho súper v boji o titul majstra sveta. Druhý vážny kandidát na titul, Austrálčan Stoner, nebodoval kvôli zlej stratégii svojho tímu s nesprávnou voľbou pneumatík. Dobre rozbehnutú partiu mal vedúci pretekár priebežného poradia Valentino Rossi. Jazdil na čele, ale ľahký pád ho pripravil o takmer isté víťazstvo. Známy bojovník sa však predieral dopredu a skončil piaty, za de Angelisom. Nedarilo sa ani ďalšiemu favoritovi Pedrosovi, ktorý bol v cieli až deviaty. Rossi si aj piatym miestom vylepšil svoje postavenie v hodnotení priebežného poradia o titul majstra sveta. Zvýšil svoj náskok pred Lorenzom na 25 bodov, pred Stonerom má k dobru 37 bodov a Pedrosa stráca na Rossiho až 72 bodov.

19.Gabor TALMACSI5

Víťazom triedy do 250 cm³ sa stal Japonec Hiroši Aojama na Honde. Je to už jeho tretie tohtoročné víťazstvo a vedie aj v priebežnom hodnotení majstrovstiev sveta. Má 159 bodov a 15bodový náskok pred Španielom Alvarom Bautistom, ktorý vo Veľkej Británii skončil druhý.