V Aragónsku pomohol Lorenzovi dážď

Utorok, 30 september 2014

Favorizované Hondy v sedle s Marcom Marquezom a Danim Pedrosom sa v triede MotoGP na Veľkej cene Aragónska cestných motocyklov , štrnástom podujatím majstrovstiev sveta nedostali ani do prvej desiatky, hoci ešte tesne pred koncom pretekov im patrili prvé dve miesta. Karty zamiešal dážď a tvrdohlavosť oboch jazdcov tímu Honda, ktorý odďaľovali zájdenie do depa na výmenu motocykla s pneumatikami do dažďa. Neurobili to, čo v tej chvíli tretí Jorge Lorenzo, ktorý potom preteky vyhral pred Aleiximom Espargarom a Britom Calom Crutchlowom.

1 Jorge Lorenzo
Španiel Jorge Lorenzo z tímu Yamaha Movistar svoje pôvodné tretie miesto z priebehu pretekov vďaka dobrej taktike a dažďu premenil na víťazstvo. Prvé v tejto sezóne.

Trať na španielskom okruhu MotorLand Aragón sedí najlepšie Hondám, omnoho menej Yamahám. Potvrdili to tréningy i kvalifikácia. V nej si ďalšie pole position v tomto roku vybojoval obhajca titulu Marquez pred Pedrosom, tretí bol Iannone. Jazdci továrenského tímu Yamaha boli menej úspešní - Rossi skončil šiesty a Lorenzo siedmy.

Dramatický začiatok poznačili pády, najprv Iannoneho a potom spadol aj Rossi. Rossi, ktorý vyhral preteky pred dvoma týždňami na okruhu Misano, chcel v treťom kole zabojovať o jedno z prvých miest, Pedrosa mu však nenechal prakticky žiadne miesta na dráhe, vyšiel preto na obrubník a následne na umelý trávnik. Smola bola v tom, že ten bol ešte od predpoludňajšieho dažďa mokrý a Rossi podobne ako jeho krajan Iannone dostal šmyk, stratil kontrolu nad strojom, mal veľmi nepríjemný pád a preteky sa pre neho skončili.

2 A. Espargaro-Lorenzo-Crutchlow
Z úspechu sa tešia: Aleix Espargaro (2.), Jorge Lorenzo (víťaz) a Cal Crutchlow (3.)

Na čele sa sformovala trojica Marquez, Pedrosa, Lorenzo. Ak by pár kôl pred koncom pretekov nezačalo pršať, z čoho bol zakrátko pomerne výdatný dážď, stupeň víťazov by mal toto obsadenie. Lorenzo zamieral do depa na výmenu motocykla z tejto trojice ako prvý a urobil dobre. Prvý nezvládol jazdu na pôvodných pneumatikách Pedrosa. Keďže to bolo pomerne blízko od depa, dobehol si po novým motocykel a pokračoval v jazde, ale zaradil sa takmer až na koniec štartového poľa.

Marquez to s výmenou motocykla pretaktizoval. Aj on potom na mokrej trati spadol, našťastie bol to len ľahký pád. Pomocou traťových maršalov sa mu podarilo motocykel zdvihnúť, naštartovať a zájsť do depa na výmenu za "mokrý". Stálo ho to však nielen víťazstvo či stupeň víťazov, ale nedostal sa ani medzi desať najlepších. Marquez skončil 13. a Pedrosa 14. Takýto výsledok továrenský tím Honda nezaznamenal hádam nikdy doteraz.

3 Marc Marquez
Marc Marquez pred štartom. Vážny výraz ako by zvestoval nedobrý koniec pretekov.

Pomerne nebezpečný pád mal aj ďalší zo špičkových jazdcov triedy MotoGP, Talian Andrea Dovizioso. Aj on na mokrej trati, keďže nezamieril včas do depa na výmenu motocykla. Z trate však odkráčal po svojich v sprievode traťových maršalov. Rossiho však po páde odniesli na nosidlách a následne do nemocnice na vyšetrenie. Podľa posledných správ z pondelka rána je zdravotne v poriadky. Medzi tých, čo pre pád nedokončili sa zaradil aj český jazdec Karel Abraham, ten však spadol už v úvodnom kole pretekov a na suchej trati.

Na čele pretekov sa po kompletnej výmene motocyklov vytvorilo poradie Lorenzo, Aleix Espargaro, Cal Crutchlow, Stefan Bradl, Bradley Smith a Pol Espargaro a takto prešli aj cieľom. Okrem víťazného Španiela tak z dažďa najviac profitovali A. Espargaro a Crutchlow. Tak vysoko už dlho nestáli ani zostávajúci traja.

4 Valentino Rossi
Valentino Rossi i jeho Yamaha boli vo forme a v Aragónsku si veril na dobrý výsledok. Všetko ukončil nepekný pád a vyšetrenie v nemocnici. Našťastie, vážne sa nezranil.

V priebežnom poradí sa toho veľa neudialo a rozdiely medzi prvými tromi sa príliš nezmenili. Naďalej s veľkým náskokom vedie Marquez pred Pedrosom a Rossim. Lorenzo si polepšil o 25 bodov, kým Marquez a Pedrosa si pripísali len tri a dva body. Rossi, keďže preteky nedokončil, si nepripísal žiadny bod.

Najbližšie sa bude jazdiť Veľká cena Japonska. Pôjde sa 12. októbra na okruhu Motegi.