V Argentíne famózny Rossi, Marquez spadol

Pondelok, 20 apríl 2015

Kto iný ak nie Valentino Rossi mohol poraziť úradujúceho dvojnásobného majstra sveta Marca Marqueza v priamom súboji. Mladý Španiel preteky pre pád nedokončil a prehral v priamom súboji a po vlastnej chybe. Neuniesol, aby ho krátko pred cieľom dostal pred neho jeho súper a on skončil "až" druhý.

Valentino Rossi
Valentino Rossi vyhral v nervy drásajúcich pretekoch po súboji s Marcom Marquezom

Kvalifikáciu tradične najlepšie zajazdil mladý Španiel Marc Marquez, kým deväťnásobný majster sveta Valentino Rossi z Talianska bol v nej až šiesty. Rossi takmer v každých pretekov potom útočí a prediera sa zozadu. Ani v Argentíne to nebolo inak. Postupoval pomaly a rozvážne a trvalo mu to dosť dlho, kým postupne zdolával Španiela Espargara (Aleixa), Brita Smitha, tímového partnera z Yamahy Španiela Lorenza, Taliana Ianoneho a napokon aj ďalšieho krajana Doviziosa.

Do konca pretekov chýbala približne tretina z 25 okruhov a na čele jazdil s pomerne veľkým náskokom štyroch a pol sekundy aktuálny majster sveta Marc Marquez z tímu Honda Repsol. Náskok, ktorý za bežných okolností jazdcovi kvalít Marqueza stačí na to, aby si ho pohodlne udržal až do cieľa a zvíťazil. Rossi, ktorý na začiatku tohtoročnej sezóny sa vyjadril, že k doterajším deviatim titulom by chcel v tejto sezóne pridať jubilejný desiaty, však zapol na plné otáčky a náskok Marqueza pomaly po desatinách sekundy sťahoval.

2 Andrea Dovizioso
Andrea Dovizioso podáva s vylepšenou Ducati úžasné výkony. Priebežne je druhý.

Mnohí považovali za nemožné, že stíhacia jazda Valentina Rossiho môže byť úspešná. V predposlednom kole sa Rossi priblížil k Marquezovi a zavesil sa na jeho zadné koleso. Pár náznakov dostať sa pred Španiela avizovali, že je len otázkou času, kedy sa k útoku rozhodne. Tá chvíľa nastala kolo a pol pred cieľom.

To čo mnohí považovali za nemožné sa ukázalo v podaní Rossiho ako reálne a Talian sa dostal do čela pretekov. Pri predbiehaní došlo aj ku kontaktom, ktoré obaja jazdci zvládli. Keď sa však Marquez chcel netrpezlivo a za každú cenu dostať znovu na vedúcu pozíciu, nesprávne odhadol situáciu a dostal sa na Rossiho zadné koleso. Pri preklápaní motocykla jeho predné koleso zavadilo o Rossiho zadné a Marquez už situáciu nezvládol a nasledoval pád. Španiel po kotrmelcoch rýchlo bežal k motocyklu, hneď však usúdil, že je nepojazdný a z pretekov nutne odstúpil.

3 Cal Crutchlow
Brit Cal Crutchlow presedlal na Hondu a začína sa mu dariť. V Argentíne skončil tretí.

Rossi prešiel cieľom ako víťaz a druhý skončil jeho krajan Dovizioso. Záver pretekov priniesol ešte dramatický boj o najnižší stupienok na pódiu. Lepšie ho v poslednej zákrute, tesne pred cieľom, zvládol Brit Crutchlow a prakticky na páske odsunul Taliana Iannoneho na štvrtú priečku.

Český jazdec Karel Abraham prišiel do cieľa na dvadsiatom prvom mieste ako predposledný spomedzi tých, čo dojazdili.

Výsledky Veľkej ceny Argentíny

Trieda MotoGP

1. Valentino RossiTal./Yamaha41:35,644 min
2. Andrea DoviziosoTal./Ducati+5,685 s
3. Cal CrutchlowV. Brit./Honda+8,298
4. Andrea IannoneTal./Ducati+8,352
5. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+10,192
6. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+19,876
7. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+24,233
8. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+27,670
9. Scott ReddingV. Brit./Honda+34,397
10. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki+34,808
11. Danilo PetrucciTal./Ducati +40,206
12. Jack Miller Austr./Honda +42,654
...
21. Karel AbrahamČR/Honda+1:03,371 min

Priebežné poradie jazdcov (po 3 z 18 podujatí)

1. Valentino Rossi66 bodov
2. Andrea Dovizioso60
3. Andrea Iannone40
4. Jorge Lorenzo37
5. Marc Marquez36
6. Cal Crutchlow34
7. Bradley Smith28
8. Aleix Espargaro22
9. Pol Espargaro15
10. Maverick Viňales15
11. Danilo Petrucci15
12. Dani Pedrosa10

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.