V britskej Grand Prix zvíťazil Stoner

Štvrtok, 26 jún 2008

Casey Stoner začína znovu úradovať na okruhoch majstrovstiev sveta triedy MotoGP. Akoby technici Ducati našli správny kľúč na nastavenie Stonerovho motocykla a urobili z neho znovu tak rýchly a dobre ovládateľný stroj ako v uplynulej sezóne, kedy Austrálčan suverénne víťazil a stal sa majstrom sveta.

Casey Stoner

Najväčší konkurent Stonera a vedúci jazdec seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov Valentino Rossi chcel aj na britských ostrovoch dokázať, že vážne ašpiruje na titul majstra sveta a pridať k tohtoročným víťazstvám ďalšie. Jeho Yamaha však tentoraz nemala na Stonerovu Ducati a tak Austrálčan na okruhu v britskom Donington Parku bol v cieli prvý s náskokom takmer šiestich sekúnd. Rossi išiel svoju jubilejnú v poradí už 200. veľkú cenu a skončil druhý pred Danim Pedrosom, s ktorým zvádzal najmä v prvej časti pretekov veľké súboje.

Skvele zajazdil aj Američan Edwards, ešte v minulej sezóne Rossiho tímový kolega. Ten prešiel cieľom ako štvrtý pred Doviziosom a Lorenzom, ktorí obsadili piatu a šiestu priečku. Najmä Larenzo po viacerých pomerne ťažkých pádoch v predchádzajúcich pretekoch i tréningoch nestratil chuť pretekať a z posledného miesta na štarte sa skvelou stíhacou jazdou dostal až na šieste miesto v cieli. S výsledkom nemôže byť spokojný exmajster sveta Američan Nicky Hayden, ktorý pekne bojoval s Talianom Dovoziosom, nakoniec si pripíše body len za siedme miesto. Horšie to mal veľký bojovník a ďalší Američan John Hopkins, ktorý pre poruchu, s najväčšou pravdepodobnosťou motora, musel z pretekov odstúpiť.

Deviate preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov sú na programe 28. júna v Assene v Holansku.

Výsledky

1. Casey StonerDucati44:44,98 min
2. Valentino RossiYamaha+ 5,79 s
3. Dani PedrosaHonda+8,35
4. Colin EdwardsYamaha+12,68
5. Andrea DoviziosoHonda+14,80
6. Jorge LorenzoYamaha+15,69
7. Nicky HaydenHonda+18,19
8. Chris VermeulenSuzuki+21,67
9. Shinya NakanoHonda+29,35
10. Anthony WestKawasaki+41,03
11. Toni ElíasDucati+44,43
12. Randy de PunietHonda+46,20
13. Sylvain GuintoliDucati+48,73
14. Ben SpiesSuzuki+49,59
15. Alex de AngelisHonda+1:22,19 min
16. Marco MelandriDucati+1:30,02
17. James ToselandYamaha+1 kolo

Nedokončil

  • John Hopkins - Kawasaki

Priebežné poradie (po 8. pretekoch)

1. Valentino Rossi162 bodov
2. Dani Pedrosa151
3. Casey Stoner117
4. Jorge Lorenzo104
5. Colin Edwards82
6. Andrea Dovizioso68
7. Nicky Hayden57
8. James Toseland53
9. Loris Capirossi51
10. Shinya Nakano49

Autor: J. Goldberger
Foto: SportF1
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.