V britskej Grand Prix zvíťazil Stoner

Štvrtok, 26 jún 2008

Casey Stoner začína znovu úradovať na okruhoch majstrovstiev sveta triedy MotoGP. Akoby technici Ducati našli správny kľúč na nastavenie Stonerovho motocykla a urobili z neho znovu tak rýchly a dobre ovládateľný stroj ako v uplynulej sezóne, kedy Austrálčan suverénne víťazil a stal sa majstrom sveta.

Casey Stoner

Najväčší konkurent Stonera a vedúci jazdec seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov Valentino Rossi chcel aj na britských ostrovoch dokázať, že vážne ašpiruje na titul majstra sveta a pridať k tohtoročným víťazstvám ďalšie. Jeho Yamaha však tentoraz nemala na Stonerovu Ducati a tak Austrálčan na okruhu v britskom Donington Parku bol v cieli prvý s náskokom takmer šiestich sekúnd. Rossi išiel svoju jubilejnú v poradí už 200. veľkú cenu a skončil druhý pred Danim Pedrosom, s ktorým zvádzal najmä v prvej časti pretekov veľké súboje.

Skvele zajazdil aj Američan Edwards, ešte v minulej sezóne Rossiho tímový kolega. Ten prešiel cieľom ako štvrtý pred Doviziosom a Lorenzom, ktorí obsadili piatu a šiestu priečku. Najmä Larenzo po viacerých pomerne ťažkých pádoch v predchádzajúcich pretekoch i tréningoch nestratil chuť pretekať a z posledného miesta na štarte sa skvelou stíhacou jazdou dostal až na šieste miesto v cieli. S výsledkom nemôže byť spokojný exmajster sveta Američan Nicky Hayden, ktorý pekne bojoval s Talianom Dovoziosom, nakoniec si pripíše body len za siedme miesto. Horšie to mal veľký bojovník a ďalší Američan John Hopkins, ktorý pre poruchu, s najväčšou pravdepodobnosťou motora, musel z pretekov odstúpiť.

Deviate preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov sú na programe 28. júna v Assene v Holansku.

Výsledky

1. Casey StonerDucati44:44,98 min
2. Valentino RossiYamaha+ 5,79 s
3. Dani PedrosaHonda+8,35
4. Colin EdwardsYamaha+12,68
5. Andrea DoviziosoHonda+14,80
6. Jorge LorenzoYamaha+15,69
7. Nicky HaydenHonda+18,19
8. Chris VermeulenSuzuki+21,67
9. Shinya NakanoHonda+29,35
10. Anthony WestKawasaki+41,03
11. Toni ElíasDucati+44,43
12. Randy de PunietHonda+46,20
13. Sylvain GuintoliDucati+48,73
14. Ben SpiesSuzuki+49,59
15. Alex de AngelisHonda+1:22,19 min
16. Marco MelandriDucati+1:30,02
17. James ToselandYamaha+1 kolo

Nedokončil

  • John Hopkins - Kawasaki

Priebežné poradie (po 8. pretekoch)

1. Valentino Rossi162 bodov
2. Dani Pedrosa151
3. Casey Stoner117
4. Jorge Lorenzo104
5. Colin Edwards82
6. Andrea Dovizioso68
7. Nicky Hayden57
8. James Toseland53
9. Loris Capirossi51
10. Shinya Nakano49

Autor: J. Goldberger
Foto: SportF1
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.