V Brne Pedrosa, Lorenzo i Rossi porazili Marqueza

Pondelok, 18 august 2014

Veľká cena Českej republiky cestných motocyklov ukončila po desiatich víťazstvách tohtoročné kraľovanie Marca Marqueza v triede MotoGP. Preteky na Masarykovom okruhu v Brne vyhral Španiel Dani Pedrosa pred svojim krajanom Jorge Lorenzom a Talianom Valentinom Rossim. Aktuálny majster sveta Marquez skončil až na štvrtom mieste.

1 Pedrosa - Lorenzo
Víťazný súboj Pedrosu s Jorge Lorenzom na VC ČR na Masarykovom okruhu v Brne

Po sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Českej republiky na Masarykovom okruhu v Brne bol Marc Marquez aj tentoraz favoritom číslo jeden na víťazstvo v jedenástych pretekoch seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Ale už štart do nedeľňajších pretekov naznačil, že víťazom by mohol byť niekto z trojice Lorenzo, Pedrosa alebo Rossi.

Sám Marquez pred pretekmi naznačoval, že jeho séria desiatich pretekov by sa v Brne mohla skončiť. Každý to však bral ako Marquezovu frázu, keďže ambiciózny mladý Španiel bojoval vo všetkých doterajších tohtoročných pretekoch tak, ako by mu išlo o život. Navyše v týchto pretekoch sa dopredu nevedelo, ako sa bude jazdiť Talianovi Rossimu, ktorý mal v kvalifikácii pád a zranil si malíček ľavej roku.

Dvojnásobný majster sveta akoby cítil, že zvyšok sveta, hlavne však už spomínaní traja jazdci by radi zmenili zabehané poradie v cieli všetkých doterajších tohtoročných veľkých cien. Vedenia sa na krátky čas ujali jazdci na strojoch Ducati, Taliani Iannone a Dovizioso. Útoku Lerenza v ďalšom priebehu pretekov však táto dvojica neodolala, ale následne ani Pedrosovi či Marquezovi, neskôr ani Rossimu. V tom čase už na trati chýbal Brit Crutchlow, ktorý z pretekov odstúpil.

Na začiatku šiesteho kola bolo poradie Lorenzo, Pedrosa, Marquez, Rossi, Iannone, Dovizioso, Bradl a Pol Espargaro. Posledný z menovaných mal pás a v pretekoch nepokračoval. Už v tomto okruhu využil Pedrosa malé zaváhanie Lorenza a ujal sa vedenia a svoj náskok mierne zvyšoval. Na tretieho Marqueza tlačil Rossi a postupne sa mu približoval. Desať kôl pred koncom sa Rossi dostal na tretiu priečku a Marquez prekvapujúco strácal. V cieli to bolo viac ako päť sekúnd.

Poradie Pedrosa, Lorenzo, Rossi, Marquez sa potom až do cieľa nezmenilo a tak víťaz doterajších desiatich pretekov seriálu prekvapujúcu nedosiahol ani na stupeň víťazov. Splnilo sa teda to, čo síce pred pretekmi sám Marqueuz naznačoval, .ale čomu určite neveril, vonkoncom už nie tomu, že skončí až štvrtý.

2 Rossi - Marquez
Takto zabojoval Valentino Rossi proti španielskemu mladíkovi Marcovi Marquezovi

Víťazstvom si Pedrosa, 26. v kariére, trochu polepšil postavenie v priebežnom poradí seriálu, aj keď vlastne iba kozmeticky, pretože náskok Marqueza je až 77 bodov. Aj keby Padrosa tri nasledujúce preteky vyhral a Marquez ani jedny z nich nedokončil, čo je ťažké predpokladať, stále by aktuálny majster sveta viedol ešte o dva body. Tretí so stratou 90 bodov na Marqueza je Rossi. Štvrtý Lorenzo stráca až 126 bodov.

Kategóriu Moto2 vyhral Španiel Esteve Rabat, najnižšiu triedu Moto3 tohtoročné prekvapenie, Austrálčan Jack Miller.

Ďalšie, v poradí dvanáste podujatie svetového šampionátu, je na programe 31. augusta na okruhu Silverstone vo Veľkej Británii.

Výsledky Veľkej ceny Českej republiky

Trieda MotoGP

1. Dani PedrosaŠpan./Honda42:47,800 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+0,410 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+5,259
4. Marc MarquezŠpan/Honda+10,454
5. Andrea IannoneTal./Ducati+17,639
6. Andrea DoviziosoTal./Ducati+17,834
7. Stefan BradlNem./Honda+23,819
8. Aleix EspargaroŠpan/Yamaha+29,621
9. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+30,364
10. Alvaro BautistaŠpan./Honda+37,639

Priebežné poradie (po 11 pretekoch z 18)

1. Marc Marquez263 bodov
2. Dani Pedrosa186
3. Valentino Rossi173
4. Jorge Lorenzo137
5. Andrea Dovizioso118
6. Pol Espargaró78
7. Pol Espargaro78
8. Andrea Iannone73
9. Stefan Bradl65
10.Bradley Smith65

Trieda Moto2

1. Esteve RabatŠpan./Kalex41:05,058 min
2. Mika KallioFín./Kalex+3,274 s
3. Sandro CorteseNem./Kalex+6,227

Priebežné poradie (po 11 pretekoch z 18)

1. Esteve Rabat208 bodov
2. Mika Kallio196
3. Maverick Viňales150

Trieda Moto3

1. Alexis MasbouFranc./Honda40:59,759 min
2. Enea BastianiniTal./KTM+0,157 s
3. Danny KentV. Brit./Husqvarna+0,187

Priebežné poradie (po 11 pretekoch z 18)

1. Jack Miller169 bodov
2. Alex Marquez146
3. Efren Vázquez145

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.