V Brne Pedrosa, Lorenzo i Rossi porazili Marqueza

Pondelok, 18 august 2014

Veľká cena Českej republiky cestných motocyklov ukončila po desiatich víťazstvách tohtoročné kraľovanie Marca Marqueza v triede MotoGP. Preteky na Masarykovom okruhu v Brne vyhral Španiel Dani Pedrosa pred svojim krajanom Jorge Lorenzom a Talianom Valentinom Rossim. Aktuálny majster sveta Marquez skončil až na štvrtom mieste.

1 Pedrosa - Lorenzo
Víťazný súboj Pedrosu s Jorge Lorenzom na VC ČR na Masarykovom okruhu v Brne

Po sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Českej republiky na Masarykovom okruhu v Brne bol Marc Marquez aj tentoraz favoritom číslo jeden na víťazstvo v jedenástych pretekoch seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Ale už štart do nedeľňajších pretekov naznačil, že víťazom by mohol byť niekto z trojice Lorenzo, Pedrosa alebo Rossi.

Sám Marquez pred pretekmi naznačoval, že jeho séria desiatich pretekov by sa v Brne mohla skončiť. Každý to však bral ako Marquezovu frázu, keďže ambiciózny mladý Španiel bojoval vo všetkých doterajších tohtoročných pretekoch tak, ako by mu išlo o život. Navyše v týchto pretekoch sa dopredu nevedelo, ako sa bude jazdiť Talianovi Rossimu, ktorý mal v kvalifikácii pád a zranil si malíček ľavej roku.

Dvojnásobný majster sveta akoby cítil, že zvyšok sveta, hlavne však už spomínaní traja jazdci by radi zmenili zabehané poradie v cieli všetkých doterajších tohtoročných veľkých cien. Vedenia sa na krátky čas ujali jazdci na strojoch Ducati, Taliani Iannone a Dovizioso. Útoku Lerenza v ďalšom priebehu pretekov však táto dvojica neodolala, ale následne ani Pedrosovi či Marquezovi, neskôr ani Rossimu. V tom čase už na trati chýbal Brit Crutchlow, ktorý z pretekov odstúpil.

Na začiatku šiesteho kola bolo poradie Lorenzo, Pedrosa, Marquez, Rossi, Iannone, Dovizioso, Bradl a Pol Espargaro. Posledný z menovaných mal pás a v pretekoch nepokračoval. Už v tomto okruhu využil Pedrosa malé zaváhanie Lorenza a ujal sa vedenia a svoj náskok mierne zvyšoval. Na tretieho Marqueza tlačil Rossi a postupne sa mu približoval. Desať kôl pred koncom sa Rossi dostal na tretiu priečku a Marquez prekvapujúco strácal. V cieli to bolo viac ako päť sekúnd.

Poradie Pedrosa, Lorenzo, Rossi, Marquez sa potom až do cieľa nezmenilo a tak víťaz doterajších desiatich pretekov seriálu prekvapujúcu nedosiahol ani na stupeň víťazov. Splnilo sa teda to, čo síce pred pretekmi sám Marqueuz naznačoval, .ale čomu určite neveril, vonkoncom už nie tomu, že skončí až štvrtý.

2 Rossi - Marquez
Takto zabojoval Valentino Rossi proti španielskemu mladíkovi Marcovi Marquezovi

Víťazstvom si Pedrosa, 26. v kariére, trochu polepšil postavenie v priebežnom poradí seriálu, aj keď vlastne iba kozmeticky, pretože náskok Marqueza je až 77 bodov. Aj keby Padrosa tri nasledujúce preteky vyhral a Marquez ani jedny z nich nedokončil, čo je ťažké predpokladať, stále by aktuálny majster sveta viedol ešte o dva body. Tretí so stratou 90 bodov na Marqueza je Rossi. Štvrtý Lorenzo stráca až 126 bodov.

Kategóriu Moto2 vyhral Španiel Esteve Rabat, najnižšiu triedu Moto3 tohtoročné prekvapenie, Austrálčan Jack Miller.

Ďalšie, v poradí dvanáste podujatie svetového šampionátu, je na programe 31. augusta na okruhu Silverstone vo Veľkej Británii.

Výsledky Veľkej ceny Českej republiky

Trieda MotoGP

1. Dani PedrosaŠpan./Honda42:47,800 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+0,410 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+5,259
4. Marc MarquezŠpan/Honda+10,454
5. Andrea IannoneTal./Ducati+17,639
6. Andrea DoviziosoTal./Ducati+17,834
7. Stefan BradlNem./Honda+23,819
8. Aleix EspargaroŠpan/Yamaha+29,621
9. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+30,364
10. Alvaro BautistaŠpan./Honda+37,639

Priebežné poradie (po 11 pretekoch z 18)

1. Marc Marquez263 bodov
2. Dani Pedrosa186
3. Valentino Rossi173
4. Jorge Lorenzo137
5. Andrea Dovizioso118
6. Pol Espargaró78
7. Pol Espargaro78
8. Andrea Iannone73
9. Stefan Bradl65
10.Bradley Smith65

Trieda Moto2

1. Esteve RabatŠpan./Kalex41:05,058 min
2. Mika KallioFín./Kalex+3,274 s
3. Sandro CorteseNem./Kalex+6,227

Priebežné poradie (po 11 pretekoch z 18)

1. Esteve Rabat208 bodov
2. Mika Kallio196
3. Maverick Viňales150

Trieda Moto3

1. Alexis MasbouFranc./Honda40:59,759 min
2. Enea BastianiniTal./KTM+0,157 s
3. Danny KentV. Brit./Husqvarna+0,187

Priebežné poradie (po 11 pretekoch z 18)

1. Jack Miller169 bodov
2. Alex Marquez146
3. Efren Vázquez145

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring