V holandskom Assene na vode triumfoval Miller

Pondelok, 27 jún 2016

Upršanú Veľkú cenu Holandska v triede MotoGP, ôsme podujatie seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, vyhral outsider Jack Miller z Austrálie pred Španielom Marcom Marquezom a Britom Scottom Reddingom. Talian Valentino Rossi, veľký favorit pretekov pre pád preteky nedokončil a doterajší líder seriálu Španiel Lorenzo skončil až na desiatom mieste.

001ok
Austrálčan Jack Miller si v Holandsku vybojoval prémiové víťazstvo v triede MotoGP

Valentino Rossi prepásol obrovskú príležitosť vyhrať Veľkú cenu Holandska v triede MotoGP, ktorá sa po prvý raz v histórii nešla v sobotu, ale netradične v nedeľu. Po tom, čo pre silný dážď prerušili v 15. kole preteky najsilnejšej triedy a približne po polhodine ich znovu odštartovali, Rossi si na mokrej trati vytvoril mierny náskok pred Marcom Marquezom a Austrálčanom Millerom. Vo zvyšných deviatich kolách stačilo Rossimu svoj náskok si kontrolovať, on však ďalej pretekal – sám so sebou. V miernej pravotočivej zákrute mu ešte stále na mokrej trati podkĺzlo predné koleso, spadol a jeho motorka už nebola schopná ďalšej jazdy.

Nového lídra Marqueza začal potom stíhať nováčik triedy MotoGP Jack Miller. Keď ho dostihol, zavesil sa za neho a bolo isté, že s rešpektom k mokrej trati jazdiaci Marquez Austrálčanovi nebude dlho odolávať. Keď sa potom Miller dostal pred Marqueza, vytvoril si náskok vyše dva pol sekundy a už nič ho nemohlo zastaviť, aby zvíťazil. Získal prvé víťazstvo v kariére v triede MotoGP a zároveň aj prvé pódiové umiestnenie v tejto kategórii.

Dážď komplikoval Veľkú cenu Holandska už počas piatkových tréningových jázd i sobotňajšej kvalifikácie. Pršalo aj v nedeľu, preteky triedy Moto2 pre dážď predčasne ukončila červená vlajka. Takmer podobný scenár sa mohol zopakovať aj počas pretekov kráľovskej triedy MotoGP. Odštartovali ich za mierneho dažďa.

002ok
Moment kedy Jack Miller úspešne zaútočil na Marqueza a išiel za svojim veľkým triumfom

Najlepší štart mal Valentino Rossi, za ním sa usadili jeho krajania Dovizioso a Iannone, taktovku na čele však potom prevzal Venezuelčan Jonny Hernandez. Iannone mal potom pád, ďalej však v pretekoch pokračoval. Hernandezovu nebojácnu jazdu ukončil tiež pád, pre neho sa však preteky skončili.

Lídrom sa potom stal Dovizioso, vzápätí však vedenie prevzal Rossi. Na nich sa dotiahol ďalší Talian Petrucci, ktorý to na vode vie a vedenie prevzal on. Potom však spadol aj Dovizioso a skončil. Pády mali aj Dani Pedrosa, Call Crutchlow a ďalší. Keď v potom 14. kole z celkových 26 kôl dážď ešte viac zosilnel, preteky v nasledujúcom kole, keďže sa stali nebezpečnými, prerušili.

Keď sa potom po opakovanom štarte, už len na 12 kôl, Rossi usadil na poste lídra pretekov a vytvoril si sľubný náskok, namiesto pokojnej jazdy išiel dosť razantne. Rýchlejšie, ako zniesla ešte stále mokrá trať, spadol a bolo po nádeji na víťazstvo na jeho obľúbenej trati v Assene, a na to, aby poskočil na druhé miesto priebežného poradia. Líderstvo si tu upevnil Marc Marquez.

Do vedenia sa dostal Marc Marquez, ktorý však neskôr neodolal tempu Austrálčana Jacka Millera. Miller zvíťazil, Marquez bol druhý a tretí Brit Scott Redding, ktorý po veľkom boji zdolal Španiela Pola Espargara. Piaty v cieli skončil Iannone a šiesty Španiel Hector Barbera. Aktuálny majster sveta Španiel Jorge Lorenzo sa z devätnásteho miesta prebojoval na desiate.

Nasledujúci deviaty diel seriálu sa bude konať 17. júla na okruhu Sachsenring ako Veľká cena Nemecka.

Výsledky Veľkej ceny Holandska

Trieda MotoGP

1. Jack MillerAustr./Honda 22:17,447 min
2. Marc MarquezŠpan./Honda +1,991 s
3. Scott ReddingV. Brit./Ducati +5,906
4. Pol EspargaroŠpan./Yamaha +9,812
5. Andrea IannoneTal./Ducati +17,835
6. Hector BarberaŠpan./Ducati +18,692
7. Eugene LavertyÍr./Ducati +22,605
8. Stefan BradlNem./Aprilia +23,603
9. Maverick ViñalesŠpan./Sužuji +26,148
10.Jorge LorenzoŠpan./Yamaha +27,604

Priebežné poradie (po 8 z 18 podujatí)

1. Marc Marquez145 bodov
2. Jorge Lorenzo121
3. Valentino Rossi103
4. Dani Pedrosa (Špan./Honda)86
5. Maverick Viňales79
6. Pol Espargaro72
7. Hector Barbera58
8. Andrea Iannone52
9. Aleix Espargaro (Špan./Suzuki)49
10. Eugene Laverty48

Trieda Moto2:

1. Takaaki NakagamiJap./Kalex34:33,948 min
2. Johann ZarcoFranc./Kalex+2,435 s
3. Francu MorbidelliTal./Kalex+5,670

Priebežné poradie (po 8 z 18 podujatí)

1. Johann Zarco (Franc.)126 bodov
2. Álex Rins (Špan.)126
3. Sam Lowes (V. Brit.)121

Trieda Moto3

1. Francesco BagnaiaTal./Mahindra38:11,535 min
2. Fabio di GiannantonioTal./Honda+0,039 s
3. Andrea MignoTal./KTM+0,018

Priebežné poradie (po 8 z 18 podujatí)

1. Brad Binder (JAR)151 bodov
2. Jorge Navarro (Špan.)103
3. Romano Fenati (Tal.)93

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.