V holandskom Assene na vode triumfoval Miller

Pondelok, 27 jún 2016

Upršanú Veľkú cenu Holandska v triede MotoGP, ôsme podujatie seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, vyhral outsider Jack Miller z Austrálie pred Španielom Marcom Marquezom a Britom Scottom Reddingom. Talian Valentino Rossi, veľký favorit pretekov pre pád preteky nedokončil a doterajší líder seriálu Španiel Lorenzo skončil až na desiatom mieste.

001ok
Austrálčan Jack Miller si v Holandsku vybojoval prémiové víťazstvo v triede MotoGP

Valentino Rossi prepásol obrovskú príležitosť vyhrať Veľkú cenu Holandska v triede MotoGP, ktorá sa po prvý raz v histórii nešla v sobotu, ale netradične v nedeľu. Po tom, čo pre silný dážď prerušili v 15. kole preteky najsilnejšej triedy a približne po polhodine ich znovu odštartovali, Rossi si na mokrej trati vytvoril mierny náskok pred Marcom Marquezom a Austrálčanom Millerom. Vo zvyšných deviatich kolách stačilo Rossimu svoj náskok si kontrolovať, on však ďalej pretekal – sám so sebou. V miernej pravotočivej zákrute mu ešte stále na mokrej trati podkĺzlo predné koleso, spadol a jeho motorka už nebola schopná ďalšej jazdy.

Nového lídra Marqueza začal potom stíhať nováčik triedy MotoGP Jack Miller. Keď ho dostihol, zavesil sa za neho a bolo isté, že s rešpektom k mokrej trati jazdiaci Marquez Austrálčanovi nebude dlho odolávať. Keď sa potom Miller dostal pred Marqueza, vytvoril si náskok vyše dva pol sekundy a už nič ho nemohlo zastaviť, aby zvíťazil. Získal prvé víťazstvo v kariére v triede MotoGP a zároveň aj prvé pódiové umiestnenie v tejto kategórii.

Dážď komplikoval Veľkú cenu Holandska už počas piatkových tréningových jázd i sobotňajšej kvalifikácie. Pršalo aj v nedeľu, preteky triedy Moto2 pre dážď predčasne ukončila červená vlajka. Takmer podobný scenár sa mohol zopakovať aj počas pretekov kráľovskej triedy MotoGP. Odštartovali ich za mierneho dažďa.

002ok
Moment kedy Jack Miller úspešne zaútočil na Marqueza a išiel za svojim veľkým triumfom

Najlepší štart mal Valentino Rossi, za ním sa usadili jeho krajania Dovizioso a Iannone, taktovku na čele však potom prevzal Venezuelčan Jonny Hernandez. Iannone mal potom pád, ďalej však v pretekoch pokračoval. Hernandezovu nebojácnu jazdu ukončil tiež pád, pre neho sa však preteky skončili.

Lídrom sa potom stal Dovizioso, vzápätí však vedenie prevzal Rossi. Na nich sa dotiahol ďalší Talian Petrucci, ktorý to na vode vie a vedenie prevzal on. Potom však spadol aj Dovizioso a skončil. Pády mali aj Dani Pedrosa, Call Crutchlow a ďalší. Keď v potom 14. kole z celkových 26 kôl dážď ešte viac zosilnel, preteky v nasledujúcom kole, keďže sa stali nebezpečnými, prerušili.

Keď sa potom po opakovanom štarte, už len na 12 kôl, Rossi usadil na poste lídra pretekov a vytvoril si sľubný náskok, namiesto pokojnej jazdy išiel dosť razantne. Rýchlejšie, ako zniesla ešte stále mokrá trať, spadol a bolo po nádeji na víťazstvo na jeho obľúbenej trati v Assene, a na to, aby poskočil na druhé miesto priebežného poradia. Líderstvo si tu upevnil Marc Marquez.

Do vedenia sa dostal Marc Marquez, ktorý však neskôr neodolal tempu Austrálčana Jacka Millera. Miller zvíťazil, Marquez bol druhý a tretí Brit Scott Redding, ktorý po veľkom boji zdolal Španiela Pola Espargara. Piaty v cieli skončil Iannone a šiesty Španiel Hector Barbera. Aktuálny majster sveta Španiel Jorge Lorenzo sa z devätnásteho miesta prebojoval na desiate.

Nasledujúci deviaty diel seriálu sa bude konať 17. júla na okruhu Sachsenring ako Veľká cena Nemecka.

bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5