V Japonsku prvý Lorenzo. Opäť porazil Marqueza.

Pondelok, 28 október 2013

Veľkú cenu Japonska v Motegi v triede MotoGP vyhral Španiel Jorge Lorenzo pred krajanmi Marcom Marquezom a Danim Pedrosom. O titule majstra sveta v tejto triede sa rozhodne na posledných pretekoch seriálu vo Valencii. Blízko k nemu má Marquez, ktorý teraz vedie pred Lorenzom o 13 bodov.

Lorenzo - Marquez - Pedrosa
Veľký boj o víťazstvo zvádzali na Veľkej cene Japonska Lorenzo, Marquez a Pedrosa

Líder priebežného Marc Marquez skončil na okruhu v japonskom Motegi druhý a to mu na zisk titulu v predstihu nestačilo. Na poslednom podujatí seriálu o dva týždne vo Valencii mu na to, aby sa stal majstrom svete v kráľovskej triede MotoGP a zapísal sa do historických tabuliek ako najmladší majster sveta hneď v prvej sezóne, musí v prípade Lorenzovho víťazstva skončiť najhoršie na treťom mieste.

Takže seriál je dramatický do svojho úplného záveru. Dani Pedrosa šancu na titul už stratil tým, že v Japonsku skončil až tretí, no najmä po tom, ako po kolízii práve s Marquezom na Veľkej cene Aragónska spadol a prišiel o dosť bodov.

V Japonsku bolo na pódiu španielske trio Lorenzo, Marquez a Pedrosa, tesne pod pódiom zostal ďalší Španiel Alvaro Bautista. Lepší od pretekov k pretekom, na vedúce trio však zatiaľ nemá. Získal však skalp Taliana Rossiho. Nepokoril ho síce v priamom súboji, ale bol pred ním a to sa ráta.

Rossi začal v Japonsku veľmi dobre, keď sa hneď po štarte prebojoval na druhú pozíciu za Lorenza a pred Marqueza. Potom však urobil jazdeckú chybu, potom druhú, keď vyšiel mimo trať a prepadol sa na desiatu priečku. Postupne sa predieral dopredu a v cieli skončil šiesty.

Na čele sa vytvorila trojica Lorenzo, Marquez a Pedrosa. Marquez sa pokúšal dostať sa pred Lorenza, ale ani raz sa mu to nepodarilo. Potom stratil s ním kontakt a Lorenzo s bezpečným náskokom vyhral pred Marquezom a Padrosom. So stratou na vedúcu trojicu jazdil na štvrtej pozícii Nemec Bradl a na piatej Španiel Bautista. Títo dvaja si potom vymenili pozície a tak prešli aj cieľom.

Šiesty v cieli bol Rossi a desiatku najlepších doplnili Brit Crutchlow, Američania Smith a Hayden a Talian Doviziososo. Čech Lukáš Pešek odstúpil už na začiatku pretekov a Karel Abrahám sa lieči zo zranenia a neštartoval.

O titule sa rozhodne 10. novembra vo Valencii. Veľkú šancu stať sa majstrom sveta má nováčik triedy MotoGP Marc Marquez, ale ani Lorenzo sa ešte nevzdáva a vo Valencii chce o titul ešte zabojovať.

Výsledky Veľkej ceny Japonska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha42:34,291 min
2. Marc MarquezŠpan./Honda+3,188 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+4,592
4. Alvaro BautistaŠpan./Honda+19,755
5. Stefan BradlNem./Honda+22,810
6. Valentino RossiTal./Yamaha+24,637
7. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+27,496
8. Bradley SmithUSA/Yamaha+30,969
9. Nicky HaydenUSA/Ducati+37,010
10. Andrea DoviziosoTal./Ducati+42,944

Priebežné výsledky (po 17 pretekoch z 18)

1.Marc Marquez318 bodov
2. Jorge Lorenzo305
3. Dani Pedrosa280
4. Valentino Rossi224
5. Cal Crutchlow188
6. Alvaro Bautista160
7. Stefan Bradl146
8. Andrea Dovizioso133
9. Nicky Hayden118
10. Bradley Smith107

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.