V Japonsku prvý Lorenzo. Opäť porazil Marqueza.

Pondelok, 28 október 2013

Veľkú cenu Japonska v Motegi v triede MotoGP vyhral Španiel Jorge Lorenzo pred krajanmi Marcom Marquezom a Danim Pedrosom. O titule majstra sveta v tejto triede sa rozhodne na posledných pretekoch seriálu vo Valencii. Blízko k nemu má Marquez, ktorý teraz vedie pred Lorenzom o 13 bodov.

Lorenzo - Marquez - Pedrosa
Veľký boj o víťazstvo zvádzali na Veľkej cene Japonska Lorenzo, Marquez a Pedrosa

Líder priebežného Marc Marquez skončil na okruhu v japonskom Motegi druhý a to mu na zisk titulu v predstihu nestačilo. Na poslednom podujatí seriálu o dva týždne vo Valencii mu na to, aby sa stal majstrom svete v kráľovskej triede MotoGP a zapísal sa do historických tabuliek ako najmladší majster sveta hneď v prvej sezóne, musí v prípade Lorenzovho víťazstva skončiť najhoršie na treťom mieste.

Takže seriál je dramatický do svojho úplného záveru. Dani Pedrosa šancu na titul už stratil tým, že v Japonsku skončil až tretí, no najmä po tom, ako po kolízii práve s Marquezom na Veľkej cene Aragónska spadol a prišiel o dosť bodov.

V Japonsku bolo na pódiu španielske trio Lorenzo, Marquez a Pedrosa, tesne pod pódiom zostal ďalší Španiel Alvaro Bautista. Lepší od pretekov k pretekom, na vedúce trio však zatiaľ nemá. Získal však skalp Taliana Rossiho. Nepokoril ho síce v priamom súboji, ale bol pred ním a to sa ráta.

Rossi začal v Japonsku veľmi dobre, keď sa hneď po štarte prebojoval na druhú pozíciu za Lorenza a pred Marqueza. Potom však urobil jazdeckú chybu, potom druhú, keď vyšiel mimo trať a prepadol sa na desiatu priečku. Postupne sa predieral dopredu a v cieli skončil šiesty.

Na čele sa vytvorila trojica Lorenzo, Marquez a Pedrosa. Marquez sa pokúšal dostať sa pred Lorenza, ale ani raz sa mu to nepodarilo. Potom stratil s ním kontakt a Lorenzo s bezpečným náskokom vyhral pred Marquezom a Padrosom. So stratou na vedúcu trojicu jazdil na štvrtej pozícii Nemec Bradl a na piatej Španiel Bautista. Títo dvaja si potom vymenili pozície a tak prešli aj cieľom.

Šiesty v cieli bol Rossi a desiatku najlepších doplnili Brit Crutchlow, Američania Smith a Hayden a Talian Doviziososo. Čech Lukáš Pešek odstúpil už na začiatku pretekov a Karel Abrahám sa lieči zo zranenia a neštartoval.

O titule sa rozhodne 10. novembra vo Valencii. Veľkú šancu stať sa majstrom sveta má nováčik triedy MotoGP Marc Marquez, ale ani Lorenzo sa ešte nevzdáva a vo Valencii chce o titul ešte zabojovať.

Výsledky Veľkej ceny Japonska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha42:34,291 min
2. Marc MarquezŠpan./Honda+3,188 s
3. Dani PedrosaŠpan./Honda+4,592
4. Alvaro BautistaŠpan./Honda+19,755
5. Stefan BradlNem./Honda+22,810
6. Valentino RossiTal./Yamaha+24,637
7. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+27,496
8. Bradley SmithUSA/Yamaha+30,969
9. Nicky HaydenUSA/Ducati+37,010
10. Andrea DoviziosoTal./Ducati+42,944

Priebežné výsledky (po 17 pretekoch z 18)

1.Marc Marquez318 bodov
2. Jorge Lorenzo305
3. Dani Pedrosa280
4. Valentino Rossi224
5. Cal Crutchlow188
6. Alvaro Bautista160
7. Stefan Bradl146
8. Andrea Dovizioso133
9. Nicky Hayden118
10. Bradley Smith107

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.