V Nemecku kraľoval v MotoGP Marquez

Pondelok, 15 júl 2013

Veľkú cenu Nemecka v kráľovskej triede MotoGP poznamenali ešte pred pretekmi ťažké pády a nepríjemné zranenia Španielov Daniho Pedrosu a Jorge Lorenza a tie im znemožnili v pretekoch štartovať. Víťazom sa potom stal ďalší španielsky jazdec Marc Marquez. Druhý v cieli bol Brit Call Crutchlow a tretí Talian Velentino Rossi.

Marc Marquez
Mladý Španiel Marc Marquez zaznamenal v Nemecku už druhé víťazstvo v sezóne

Pri neúčasti Pedrosu a Lorenza boli Španiel Marquez a Talian Rossi najväčšími favoritmi na víťazstvo v triede MotoGP na okruhu Sachsenring. Obaja mali ťažké pády ešte pred hlavnými pretekmi. Pedrosa v jednej zo zákrut nezvládol svoj motocykel a spadol na rameno, z trate ho previezli na mobilnú kliniku na okruhu, kde po vyšetreniam mu diagnostikovali prasknutú kľúčnu kosť. Napriek tomu chcel Španiel na preteky nastúpiť. Diagnostikovali mu však aj nízky krvný tlak, bolesti hlavy a z toho prameniacu malátnosť, takže štart mu lekári zakázali.

Pád v piatkovom tréningu mal aj Lorenzo, pri ktorom si poškodil titánovú platničku pri zlomenej kľúčnej kosti spred dvoch týždňov. Previezli ho na kliniku do Barcelony, kde ho v sobotu čakala operácia. Preteky na Sachsenringu mohol tak sledovať nanajvýš z televíznej obrazovky, čo mohlo bolieť jedného z najväčších favoritov na titul majstra sveta možno viac ako zlomenina kľúčnej kosti.

Kvalifikáciu vyhral Marquez pred Crutchlowom a Rossim, do pretekov však najlepšie odštartoval Rossi. Za ním sa vytvoril vláčik: domáci Stefan Bradl, Španieli Alex Espargaro, Marquez, Bautista, Briti Crutchlow a Smith, Američan Hayden, Talian Dovizioso a ďalší. Trvalo však len necelé dve kolá a domáci Bradl vystriedal na čele Rossiho. Ani ten sa tam príliš dlho nezdržal, keď v siedmom kole sa na čelo prebojoval Marquez. Pred Bradla sa krátko na to dostali aj Rossi i Crutchlow.

Brit napriek dvom nepríjemným pádom v piatkovom tréningu a poranenej ruke útočil ďalej. V polovici pretekov predbehol Rossiho a v závere sa začal doťahovať aj na vedúceho Španiela. Zostalo však len pri pokuse, pretože cieľom ako prvý prešiel Marquez, druhý skončil Crutchlow a tretí Rossi.

Stafan Bradl chcel doma pódiové umiestnené, na ktoré však nedočiahol a skončil štvrtý. Piaty bol Bautista, 6. Bradley Smith, 7. Andrea Dovizioso, 8. Alex Espargaro, 9. Nicky Hayden a 10. Talian Michele Piro. Preteky dokončili aj obaja českí jazdci: Karel Abraham bol 18. a Lukáš Pešek 19 – ten už so stratou jedného kola.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračuje už o necelý týždeň, 21. júla Veľkou cenou USA.

Výsledky Veľkej ceny Nemecka

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda41:14,653 min
2. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+1,559 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+9,620
4. Stefan BradlNem./Honda+13,992
5. Alvaro BautistaŠpan./Honda+21,775
6. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+25,080

Priebežné poradie (po 8 pretekoch z 18)

1. Marc Marquez138 bodov
2. Dani Pedrosa136
3. Jorge Lorenzo127
4. Cal Crutchlow107
5. Valentino Rossi101
6. Andrea Dovizioso74

Trieda Moto2

Triedu premiérovo vyhral Španiel Jordi Torres. Druhý bol Talian Simone Corsi a tretí ďalší Španiel Pol Espargaro. Líder seriálu Brit Scott Redding až bol siedmy.

1. Jordi TorresŠpan./Suter41:19,736 min
2. Simone CorsiTal./Speed Up+2,164 s
3. Pol EspargaroŠpan./Kalex+2,494

Priebežné poradie (po 8 pretekoch z 18)

1. Scott Redding143 bodov
2. Pol Espargaro120
3. Esteve Rabat88

Trieda Moto3

V Moto3 bol najrýchlejší Španiel Alex Rins pred krajanmi Luisom Salomom a Maverickom Viňalesom.

1. Alex RinsŠpan./KTM39:34,735 min
2. Luis SalomŠpan./KTM+0,232 s
3. Maverick ViňalesŠpan./KTM+0,248

Priebežné poradie (po 8 pretekoch z 18)

1. Luis Salom172 bodov
2. Maverick Viňales158
3. Alex Rins142

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."