Valencia: Pedrosa vyhral, Stoner skončil kariéru

Pondelok, 12 november 2012

Španiel Pedrosa vyhral domácu Veľkú cenu Valencie, jeho krajan Lorenzo, už ako istý majster sveta, spadol a preteky nedokončil, v MotoGP pomerne neznámy Japonec skončil druhý a Austrálčan Stoner, v cieli tretí, odjazdil svoje posledné preteky v živote v kráľovskej motocyklovej triede. Aj takto by sa stručne dala okomentovať Veľká cena Valencie v pretekoch triedy MotoGP.

Alvaro Bautista
Španiel Alvaro Bautista patril v závere seriálu v triede MotoGP medzi užšiu špičku jazdcov

Záverečné podujatie osemnásťdielneho seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov vyhral paradoxne jazdec, ktorý odštartoval z posledného miesta. Aj keď vyhral kvalifikáciu, kvôli neskoršej výmene pneumatík do pretekov odštartoval z boxovej uličky. Po excelentnej stíhacej jazdce a páde Lorenza v 11. kole sa nakoniec prebojoval na čelo a zvíťazil z neobvyklým náskokom takmer 38 sekúnd pred Japoncom Nagasugom a viac ako minútovým pred Stonerom.

Na vysýchajúcej trati sa mnohí jazdci nevyhli pádom, a tak poradie v cieli vo Valencii nezodpovedalo celkom výkonnosti jazdcov a strojov a ich postaveniu v seriáli. Okrem prekvapujúceho druhého miesta v MotoGP neznámeho Japonca Nagasuga prekvapil aj Talian Pirro piatym, keď prešiel cieľom za štvrtým Bautistom, ale pred Doviziosom. Siedme miesto patrilo v cieli českému jazdcovi Karlovi Abrahamovi. Z dua jazdcov Ducati Rossi a Hayden bol Rossi desiaty a Hayden vypadol už v prvom kole, rovnako ako Španiel Ivan Silva.

Dvojnásobný majster sveta Casey Stoner si vo Valencii vybojoval 69. umiestnenie na stupni víťazov. Aj keď nie víťazstvom, tak aspoň na pódiu pre najlepších troch, ukončil svoje účinkovanie v seriáli veľkých cien v najsilnejšej motocyklovej triede. V budúcom roku bude v seriáli určite chýbať. S motoristickým športom sa však nelúči, keďže dve motocyklové kolesá mieni vymeniť za štyri automobilové. Takže – veľa šťastia Casey v ďalšom živote i v prípadnej športovej kariére, za to, že si robil radosť fanúšikom rýchlych kolies.

Trieda Moto2

Aj v posledných pretekoch sezóny a posledný raz v tejto triede zvíťazil nový majster sveta Španiel Marc Marque, ktorý od budúcej sezóny bude jazdiť v triede MotoGP ako spolujazdec Daniho Pedrosu v továrenskom tíme Honda. O vyše sekundu za ním skončil na druhom mieste jeho krajan Julian Simon a tretí v cieli bol ďalší Španiel Nicolas Terol – ten mal na víťaza stratu už vyše 11 sekúnd.

Trieda Moto3

V triede Moto3 si víťazstvo vybojoval až v poslednej zákrute pred cieľom britský jazdec Dany Kent. Druhý skončil Nemec Sandro Cortese, ktorý majstrovský titul získal v predstihu v Austrálii. Tretí bol Malajzijčan Zulfahmi Khairuddin, ktorý po druhom mieste na domácej veľkej cene získal vo Valencii už druhé pódiové umiestnenie.