Valencia: Pedrosa vyhral, Stoner skončil kariéru

Pondelok, 12 november 2012

Španiel Pedrosa vyhral domácu Veľkú cenu Valencie, jeho krajan Lorenzo, už ako istý majster sveta, spadol a preteky nedokončil, v MotoGP pomerne neznámy Japonec skončil druhý a Austrálčan Stoner, v cieli tretí, odjazdil svoje posledné preteky v živote v kráľovskej motocyklovej triede. Aj takto by sa stručne dala okomentovať Veľká cena Valencie v pretekoch triedy MotoGP.

Alvaro Bautista
Španiel Alvaro Bautista patril v závere seriálu v triede MotoGP medzi užšiu špičku jazdcov

Záverečné podujatie osemnásťdielneho seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov vyhral paradoxne jazdec, ktorý odštartoval z posledného miesta. Aj keď vyhral kvalifikáciu, kvôli neskoršej výmene pneumatík do pretekov odštartoval z boxovej uličky. Po excelentnej stíhacej jazdce a páde Lorenza v 11. kole sa nakoniec prebojoval na čelo a zvíťazil z neobvyklým náskokom takmer 38 sekúnd pred Japoncom Nagasugom a viac ako minútovým pred Stonerom.

Na vysýchajúcej trati sa mnohí jazdci nevyhli pádom, a tak poradie v cieli vo Valencii nezodpovedalo celkom výkonnosti jazdcov a strojov a ich postaveniu v seriáli. Okrem prekvapujúceho druhého miesta v MotoGP neznámeho Japonca Nagasuga prekvapil aj Talian Pirro piatym, keď prešiel cieľom za štvrtým Bautistom, ale pred Doviziosom. Siedme miesto patrilo v cieli českému jazdcovi Karlovi Abrahamovi. Z dua jazdcov Ducati Rossi a Hayden bol Rossi desiaty a Hayden vypadol už v prvom kole, rovnako ako Španiel Ivan Silva.

Dvojnásobný majster sveta Casey Stoner si vo Valencii vybojoval 69. umiestnenie na stupni víťazov. Aj keď nie víťazstvom, tak aspoň na pódiu pre najlepších troch, ukončil svoje účinkovanie v seriáli veľkých cien v najsilnejšej motocyklovej triede. V budúcom roku bude v seriáli určite chýbať. S motoristickým športom sa však nelúči, keďže dve motocyklové kolesá mieni vymeniť za štyri automobilové. Takže – veľa šťastia Casey v ďalšom živote i v prípadnej športovej kariére, za to, že si robil radosť fanúšikom rýchlych kolies.

Trieda Moto2

Aj v posledných pretekoch sezóny a posledný raz v tejto triede zvíťazil nový majster sveta Španiel Marc Marque, ktorý od budúcej sezóny bude jazdiť v triede MotoGP ako spolujazdec Daniho Pedrosu v továrenskom tíme Honda. O vyše sekundu za ním skončil na druhom mieste jeho krajan Julian Simon a tretí v cieli bol ďalší Španiel Nicolas Terol – ten mal na víťaza stratu už vyše 11 sekúnd.

Trieda Moto3

V triede Moto3 si víťazstvo vybojoval až v poslednej zákrute pred cieľom britský jazdec Dany Kent. Druhý skončil Nemec Sandro Cortese, ktorý majstrovský titul získal v predstihu v Austrálii. Tretí bol Malajzijčan Zulfahmi Khairuddin, ktorý po druhom mieste na domácej veľkej cene získal vo Valencii už druhé pódiové umiestnenie.

veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.