VC Austrálie: doma suverénny Stoner

Nedeľa, 17 október 2010

Suverénne víťazstvo s výrazným náskokom domáceho jazdca Caseyho Stonera, neohrozené druhé miesto nového majstra sveta pre rok 2010 Španiela Jorge Lorenza a veľký boj o bronzovú priečku na stupni víťazov medzi Talianom Rossim a Američanom Nickym Haydenom až po cieľovú pásku charakterizovali Veľkú cenu Austrálie na ostrove Philipp Island. Austrálčan tak najlepšie ako mohol oslávil pred zrakmi manželky a svojich rodičov 25. narodeniny, ktoré mal deň pred domácou veľkou cenou.

Casey Stoner
Austrálčan Casey Stoner ako víťaz domácej veľkej ceny takto prechádzal cieľovou čiarou

Svoje ambície naznačil domáci jazdec už v kvalifikácii, ktorú suverénne vyhral. Podobne si počínal aj v pretekoch, keď sa už po štarte a po pomerne tvrdom boji s Lorenzom dostal do čela pretekárskeho pola. Pomerne rýchlo zvyšoval svoj náskok, aby mu potom v cieli namerali odstup od druhého Lorenza viac ako osem a pol sekundy. Valentino Rossi, ktorý stál na štartovom rošte až na ôsmej pozícii, sa musel predierať postupne dopredu cez krajanov Melandriho a Simoncelliho, Američanov Edwardsa a Spiesa a neskôr aj cez Haydena.

Nicky Hayden, v budúcoročnej sezóne v tíme Ducati nový tímový kolega Rossiho, bol teraz v Austrálii pre Taliana nepríjemným a veľmi vyrovnaným súperom. Keď sa Američan v predposlednom kole dostal pred Rossiho a tvrdo si hájil tretiu priečku, mal Rossi jedinú nádej: nekompromisne zaútočil na Haydena tam, kde by to pre iného bolo nemysliteľné a neuskutočniteľné. Pred koncom pretekov k tomu skutočne aj došlo, keď sa z vnútornej strany, na milimetre presne dostal pod Haydena a tým aj na tretiu pozíciu. Tú si s minimálnym náskokom udržal až po cieľovú čiaru. Američan potom v cieli len neveriacky krútil hlavou nad tým, ako krátko pred cieľom prišiel o post na stupni víťazov, ale určite aj nad tým, ako to Rossi dokázal.

Návrat na pretekárske trate sa nevydaril Španielovi Pedrosovi po nie celkom doliečenej dvojnásobnej zlomenine kľúčnej kosti. Pôvodne v Austrálii mal štartovať, ale v tréningu a potom v kvalifikácii zistil, že zranené kosti ešte nie sú dostatočne vyliečené a comaback musí odložiť na neskorší termín. Preteky pre problémy s technikou svojho motocykla nedokončil Talian Andrea Dovozioso, keď už v treťom kole musel odstúpiť.

O titule majstra sveta pre tohtoročnú sezónu rozhodli už predchádzajúce preteky v Malajzii, keď titul v predstihu získal Španiel Lorenzo. Boj o ďalšie čelné pozície, najmä o druhé a tretie miesto bude ešte veľmi zaujímavý a zrejme o nich rozhodnú až posledné preteky 7. novembra vo Valencii. Ešte predtým, 31. októbra, sú na programe preteky na okruhu v portugalskom Estorile. Mnohé napovie aj to, či a kedy sa vráti Pedrosa, ktorý je teraz v priebežnom poradí druhý s náskokom až 23 bodov pred tretím Stonerom a až 31 bodov pred Rossim, ktorý je štvrtý.

Výskedky Veľkej ceny Austrálie

1. Casey STONERAustr./Ducati41:09,128
2. Jorge LORENZOŠpan./Yamaha+ 8,598
3. Valentino ROSSITal./Yamaha+ 17,997
4. Nicky HAYDENUSA/Ducati+ 18,035
5. Ben SPIESUSA/Yamaha+ 22,211
6. Marco SIMONCELLITal./Honda+ 25,017
7. Colin EDWARDSUSA/Yamaha+ 35,168
8. Aleix ESPARGAROŠpan./Ducati+ 46,194
9. Marco MELANDRITal./Honda+ 46,294
10.Randy DE PUNIETFranc./Honda+ 59,635
11. Mika KALLIOFín./Ducati+ 59,664
12.Alvaro BAUTISTAŠpan./Suzuki+ 59,732
13. Hiroshi AOYAMAJap./Honda+ 1:05,029
14.Hector BARBERAŠpan./Ducati+ 1:05:053

Preteky nedokončil

  • Andrea DOVIZIOSO - Tal./Honda

Priebežné poradie jazdcov

1. Jorge LORENZO333 bodov
2. Dani PEDROSA228
3. Casey STONER205
4. Valentino ROSSI197
5. Andrea DOVIZIOSO179
6. Ben SPIES163
7. Nicky HAYDEN152
8. Marco SIMONCELLI102
9. Randy DE PUNIET100
10. Marco MELANDRI93
11. Colin EDWARDS90
12. Hector BARBERA76
13. Alvaro BAUTISTA73
14. Aleix ESPARGARO60
15. Hiroshi AOYAMA47
16. Mika KALLIO43
17. Loris CAPIROSSI41
18. Alex DE ANGELIS11
19. Roger Lee HAYDEN5
20. Kousuke AKIYOSHI4
21. Wataru YOSHIKAWA1

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.