VC Austrálie: Drámu veľkých hráčov vyhral Marquez

Nedeľa, 18 október 2015

Šestnásty diel seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, Veľkú cenu Austrálie na okruhu Phillip Island vyhral v dramatickom závere Španiel Marc Marquez pred krajanom Jorge Lorenzom a Talianom Andrea Iannonem. Líder doterajšieho priebehu, Talian Valentino Rossi skončil štvrtý, druhý raz v tejto sezóne mimo stupňa víťazov.

2 Valentino Rossi
Valentino Rossi bojuje o desiaty titul majstra sveta. Stane sa ním on, alebo Lorenzo?

Dramatická austrálska Veľká cena na ostrove Phillip Island ponúkla 35 tisícom divákom skvelé preteky. Od štartu až po cieľ sa bojovala štvorica Lorenzo, Marquez, Iannone a Rossi: Spočiatku bol na čele Lorenzo, potom Marquez alebo Iannone. Rossi, líder seriálu, sa na špičku ani razu nedostal, ale víťazom mohol byť tak on, ako ktokoľvek zo zostávajúcej trojice.

Ešte v polovici posledného kola z celkových 27 nebolo jasné kto vyhrá. Šťastnejším bol nakoniec Marc Marquez, ktorý sa v úplnom závere pretekov dostal pred Lorenza a vyhral. Rýchla Ducati Taliana Iannoneho, ktorý na najdlhšej rovinke dosahoval rýchlosť až 343 km/h, sa zakaždým dostala pred Rossiho. Inak tomu nebolo ani v poslednom kole a Iannone tak svojim tretím miestom v cieli ukrátil svojho krajana o tri body, ktoré Rossimu môžu v konečnom účtovaní veľmi chýbať.

Lídrom aj po Austrálii zostáva Valentino Rossi. Lorenzo síce skresal z jeho náskoku ďalšie bodíky, ale i tak má Rossi navrch 11 bodov a pozíciu lídra seriálu si naďalej drží. .

O všetkom rozhodnú dva posledné preteky, prvé o týždeň v malajzijskom Sepangu alebo posledné v španielskej Valencii. Ak by aj v oboch vyhral Lorenzo a Rossi skončil hneď za ním druhý, majstrom by sa stal Rossi. Tých kombinácií je však spústa, takže si radšej počkajme. Isté je však to, že Rossi to má vo svojich rukách a vo svojej Yamahe, z ktorej musí v zostávajúcich dvoch veľkých cenách vyžmýkať viac ako teraz v Austrálii.

Predposledné preteky sa pôjdu už 25. októbra v Malajzii na okruhu Sepang.

Výsledky veľkej ceny Austrálie

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda40:33,849 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+0,249 s
3. Andrea IannoneTal./Ducati+0,930
4. Valentino RossiTal./Yamaha+1,058
5. Dani PedrosaŠpan./Honda+5,062
6. Maverick ViñalesŠpan./Sužuji+6,800
7. Cal CrutchlowV. Brit./Honda+9,375
8. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+18,401
9. Aleix EspargaroŠpan./Yamaha+20,039
10. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+20,657

Priebežné poradie (po 16 z 18 podujatí)

1. Valentino Rossi296 bodov
2. Jorge Lorenzo285
3. Marc Marquez222
4. Andrea Iannone188
5. Dani Pedrosa165
6. Bradley Smith158
7. Andrea Dovizioso153
8. Cal Crutchlow107
9. Danilo Petrucci97
10.Pol Espargaro96

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."