VC Austrálie: Drámu veľkých hráčov vyhral Marquez

Nedeľa, 18 október 2015

Šestnásty diel seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, Veľkú cenu Austrálie na okruhu Phillip Island vyhral v dramatickom závere Španiel Marc Marquez pred krajanom Jorge Lorenzom a Talianom Andrea Iannonem. Líder doterajšieho priebehu, Talian Valentino Rossi skončil štvrtý, druhý raz v tejto sezóne mimo stupňa víťazov.

2 Valentino Rossi
Valentino Rossi bojuje o desiaty titul majstra sveta. Stane sa ním on, alebo Lorenzo?

Dramatická austrálska Veľká cena na ostrove Phillip Island ponúkla 35 tisícom divákom skvelé preteky. Od štartu až po cieľ sa bojovala štvorica Lorenzo, Marquez, Iannone a Rossi: Spočiatku bol na čele Lorenzo, potom Marquez alebo Iannone. Rossi, líder seriálu, sa na špičku ani razu nedostal, ale víťazom mohol byť tak on, ako ktokoľvek zo zostávajúcej trojice.

Ešte v polovici posledného kola z celkových 27 nebolo jasné kto vyhrá. Šťastnejším bol nakoniec Marc Marquez, ktorý sa v úplnom závere pretekov dostal pred Lorenza a vyhral. Rýchla Ducati Taliana Iannoneho, ktorý na najdlhšej rovinke dosahoval rýchlosť až 343 km/h, sa zakaždým dostala pred Rossiho. Inak tomu nebolo ani v poslednom kole a Iannone tak svojim tretím miestom v cieli ukrátil svojho krajana o tri body, ktoré Rossimu môžu v konečnom účtovaní veľmi chýbať.

Lídrom aj po Austrálii zostáva Valentino Rossi. Lorenzo síce skresal z jeho náskoku ďalšie bodíky, ale i tak má Rossi navrch 11 bodov a pozíciu lídra seriálu si naďalej drží. .

O všetkom rozhodnú dva posledné preteky, prvé o týždeň v malajzijskom Sepangu alebo posledné v španielskej Valencii. Ak by aj v oboch vyhral Lorenzo a Rossi skončil hneď za ním druhý, majstrom by sa stal Rossi. Tých kombinácií je však spústa, takže si radšej počkajme. Isté je však to, že Rossi to má vo svojich rukách a vo svojej Yamahe, z ktorej musí v zostávajúcich dvoch veľkých cenách vyžmýkať viac ako teraz v Austrálii.

Predposledné preteky sa pôjdu už 25. októbra v Malajzii na okruhu Sepang.