VC Austrálie: Stoner v predstihu majstrom

Utorok, 18 október 2011

Šťastný deň pre Austrálčana Stonera, ktorý vyhral domácu Veľkú cenu a smoliarsky pre Španiela Lorenza, ktorý v tréningu spadol, poranil si prsty na ruke a na preteky nemohol nastúpiť. Víťazstvom si Stoner dva preteky pred koncom seriálu zaistil titul majstra sveta v kráľovskej triede MotoGP. V Austrálii vyhral Stoner pred Talianom Simoncellim a svojim krajanom Doviziosom.

Simoncelli Stoner Dovizioso
Casey Stoner (uprostred) vyhral v Austrálii pred Simoncellim (vľavo) a Doviziosom (vpravo) a v predstihu sa stal už po druhý raz v kariére majstrom sveta v triede MotoGP

V Austrálii sa očakával veľký boj medzi lídrom priebežného poradia domácim Stonerom a Španielom Lorenzom, minuloročným majstrom sveta. Aj 40bodový náskok, ktorý mal Austrálčan pred Lorenzom, nemusel byť ešte ani po austrálskych pretekoch rozhodujúci. Španielov pád a zranenie v tréningu však dali Stonerovu šancu stať sa už po týchto pretekoch po druhý raz v kariére majstrom sveta. A to práve v deň svojich 26. narodenín, doma pred zrakmi svojich rodičov a slovenskej manželky.

Stoner sa chopil šance, zvíťazil a svojmu súperovi Lorenzovi, ktorý jediný mohol ešte siahnuť na titul, nedal v dvoch zostávajúcich pretekoch v Malajzii a španielskej Valencii žiadnu šancu. Vo svojej kariére vyhral Stoner už 32. pretekov a v historickej tabuľke sa počtom vyhratých veľkých cien zaradil na piate miesto, keď najviac víťazstiev (79) zaznamenal doteraz Valentino Rossi. Práve on teraz v Austrálii neuspel, keď po nie príliš vydarenej kvalifikácii sa v pretekoch postupne dostával dopredu, mal však pád a z pretekov odstúpil.

Historický úspech vo svojej kariére v triede MotoGP dosiahol Simoncelli, keď obsadil druhé miesto hneď za víťazným Stonerom. Nedarilo sa Pedrosovi, víťazovi predchádzajúcej Veľkej ceny Japonska, keď obsadil až štvrté miesto za Doviziosom. Poradie sa na ďalších miestach zamotalo po tom, ako sa na trať zniesol jemný dážď a pár jazdcov spadlo. Medzi nimi aj český jazdec Karel Abraham, ktorý však nakoniec predsa prišiel do cieľa a obsadil celkom pekné desiate miesto.

Predposledné podujatie seriálu cestných motocyklových pretekov je na programe už 23. októbra v Malajzii. Seriál ukončia preteky vo Valencii 6. novembra.

Výsledky Veľkej ceny Austrále v triede MotoGP

1.Casey STONERAUS/Honda42:02,425
2. Marco SIMONCELLITal./Honda+2,210
3. Andrea DOVIZIOSOTal./Honda+2,454
4. Dani PEDROSAŠpan./Honda+13,160
5. Colin EDWARDSUSA/Yamaha+30,886
6. Randy DE PUNIETFranc./Ducati+48,800
7. Nicky HAYDENUSA/Ducati+1:16,3148824
8. Toni ELIASŠapn./Honda-1 kolo
9. Loris CAPIROSSITal./Ducati-1 kolo
10 Karel ABRAHAMČR/Ducati- 2 kolá

Priebežné poradie jazdcov (po 16. z 18. pretekov)

1. Casey STONER325 bodov
2. Jorge LORENZO260
3. Andrea DOVIZIOSO212
4. Dani PEDROSA208
5. Ben SPIES156
6. Marco SIMONCELLI139
7. Valentino ROSSI139
8. Nicky HAYDEN132
9. Colin EDWARDS109
10. Hiroshi AOYAMA94

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.