VC Austrálie: Stoner v predstihu majstrom

Utorok, 18 október 2011

Šťastný deň pre Austrálčana Stonera, ktorý vyhral domácu Veľkú cenu a smoliarsky pre Španiela Lorenza, ktorý v tréningu spadol, poranil si prsty na ruke a na preteky nemohol nastúpiť. Víťazstvom si Stoner dva preteky pred koncom seriálu zaistil titul majstra sveta v kráľovskej triede MotoGP. V Austrálii vyhral Stoner pred Talianom Simoncellim a svojim krajanom Doviziosom.

Simoncelli Stoner Dovizioso
Casey Stoner (uprostred) vyhral v Austrálii pred Simoncellim (vľavo) a Doviziosom (vpravo) a v predstihu sa stal už po druhý raz v kariére majstrom sveta v triede MotoGP

V Austrálii sa očakával veľký boj medzi lídrom priebežného poradia domácim Stonerom a Španielom Lorenzom, minuloročným majstrom sveta. Aj 40bodový náskok, ktorý mal Austrálčan pred Lorenzom, nemusel byť ešte ani po austrálskych pretekoch rozhodujúci. Španielov pád a zranenie v tréningu však dali Stonerovu šancu stať sa už po týchto pretekoch po druhý raz v kariére majstrom sveta. A to práve v deň svojich 26. narodenín, doma pred zrakmi svojich rodičov a slovenskej manželky.

Stoner sa chopil šance, zvíťazil a svojmu súperovi Lorenzovi, ktorý jediný mohol ešte siahnuť na titul, nedal v dvoch zostávajúcich pretekoch v Malajzii a španielskej Valencii žiadnu šancu. Vo svojej kariére vyhral Stoner už 32. pretekov a v historickej tabuľke sa počtom vyhratých veľkých cien zaradil na piate miesto, keď najviac víťazstiev (79) zaznamenal doteraz Valentino Rossi. Práve on teraz v Austrálii neuspel, keď po nie príliš vydarenej kvalifikácii sa v pretekoch postupne dostával dopredu, mal však pád a z pretekov odstúpil.

Historický úspech vo svojej kariére v triede MotoGP dosiahol Simoncelli, keď obsadil druhé miesto hneď za víťazným Stonerom. Nedarilo sa Pedrosovi, víťazovi predchádzajúcej Veľkej ceny Japonska, keď obsadil až štvrté miesto za Doviziosom. Poradie sa na ďalších miestach zamotalo po tom, ako sa na trať zniesol jemný dážď a pár jazdcov spadlo. Medzi nimi aj český jazdec Karel Abraham, ktorý však nakoniec predsa prišiel do cieľa a obsadil celkom pekné desiate miesto.

Predposledné podujatie seriálu cestných motocyklových pretekov je na programe už 23. októbra v Malajzii. Seriál ukončia preteky vo Valencii 6. novembra.

Výsledky Veľkej ceny Austrále v triede MotoGP

1.Casey STONERAUS/Honda42:02,425
2. Marco SIMONCELLITal./Honda+2,210
3. Andrea DOVIZIOSOTal./Honda+2,454
4. Dani PEDROSAŠpan./Honda+13,160
5. Colin EDWARDSUSA/Yamaha+30,886
6. Randy DE PUNIETFranc./Ducati+48,800
7. Nicky HAYDENUSA/Ducati+1:16,3148824
8. Toni ELIASŠapn./Honda-1 kolo
9. Loris CAPIROSSITal./Ducati-1 kolo
10 Karel ABRAHAMČR/Ducati- 2 kolá

Priebežné poradie jazdcov (po 16. z 18. pretekov)

1. Casey STONER325 bodov
2. Jorge LORENZO260
3. Andrea DOVIZIOSO212
4. Dani PEDROSA208
5. Ben SPIES156
6. Marco SIMONCELLI139
7. Valentino ROSSI139
8. Nicky HAYDEN132
9. Colin EDWARDS109
10. Hiroshi AOYAMA94

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.