VC Austrálie: Stoner v predstihu majstrom

Utorok, 18 október 2011

Šťastný deň pre Austrálčana Stonera, ktorý vyhral domácu Veľkú cenu a smoliarsky pre Španiela Lorenza, ktorý v tréningu spadol, poranil si prsty na ruke a na preteky nemohol nastúpiť. Víťazstvom si Stoner dva preteky pred koncom seriálu zaistil titul majstra sveta v kráľovskej triede MotoGP. V Austrálii vyhral Stoner pred Talianom Simoncellim a svojim krajanom Doviziosom.

Simoncelli Stoner Dovizioso
Casey Stoner (uprostred) vyhral v Austrálii pred Simoncellim (vľavo) a Doviziosom (vpravo) a v predstihu sa stal už po druhý raz v kariére majstrom sveta v triede MotoGP

V Austrálii sa očakával veľký boj medzi lídrom priebežného poradia domácim Stonerom a Španielom Lorenzom, minuloročným majstrom sveta. Aj 40bodový náskok, ktorý mal Austrálčan pred Lorenzom, nemusel byť ešte ani po austrálskych pretekoch rozhodujúci. Španielov pád a zranenie v tréningu však dali Stonerovu šancu stať sa už po týchto pretekoch po druhý raz v kariére majstrom sveta. A to práve v deň svojich 26. narodenín, doma pred zrakmi svojich rodičov a slovenskej manželky.

Stoner sa chopil šance, zvíťazil a svojmu súperovi Lorenzovi, ktorý jediný mohol ešte siahnuť na titul, nedal v dvoch zostávajúcich pretekoch v Malajzii a španielskej Valencii žiadnu šancu. Vo svojej kariére vyhral Stoner už 32. pretekov a v historickej tabuľke sa počtom vyhratých veľkých cien zaradil na piate miesto, keď najviac víťazstiev (79) zaznamenal doteraz Valentino Rossi. Práve on teraz v Austrálii neuspel, keď po nie príliš vydarenej kvalifikácii sa v pretekoch postupne dostával dopredu, mal však pád a z pretekov odstúpil.

Historický úspech vo svojej kariére v triede MotoGP dosiahol Simoncelli, keď obsadil druhé miesto hneď za víťazným Stonerom. Nedarilo sa Pedrosovi, víťazovi predchádzajúcej Veľkej ceny Japonska, keď obsadil až štvrté miesto za Doviziosom. Poradie sa na ďalších miestach zamotalo po tom, ako sa na trať zniesol jemný dážď a pár jazdcov spadlo. Medzi nimi aj český jazdec Karel Abraham, ktorý však nakoniec predsa prišiel do cieľa a obsadil celkom pekné desiate miesto.

Predposledné podujatie seriálu cestných motocyklových pretekov je na programe už 23. októbra v Malajzii. Seriál ukončia preteky vo Valencii 6. novembra.

10 Karel ABRAHAMČR/Ducati- 2 kolá

Priebežné poradie jazdcov (po 16. z 18. pretekov)

bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5