VC Austrálie: Stoner v predstihu majstrom

Utorok, 18 október 2011

Šťastný deň pre Austrálčana Stonera, ktorý vyhral domácu Veľkú cenu a smoliarsky pre Španiela Lorenza, ktorý v tréningu spadol, poranil si prsty na ruke a na preteky nemohol nastúpiť. Víťazstvom si Stoner dva preteky pred koncom seriálu zaistil titul majstra sveta v kráľovskej triede MotoGP. V Austrálii vyhral Stoner pred Talianom Simoncellim a svojim krajanom Doviziosom.

Simoncelli Stoner Dovizioso
Casey Stoner (uprostred) vyhral v Austrálii pred Simoncellim (vľavo) a Doviziosom (vpravo) a v predstihu sa stal už po druhý raz v kariére majstrom sveta v triede MotoGP

V Austrálii sa očakával veľký boj medzi lídrom priebežného poradia domácim Stonerom a Španielom Lorenzom, minuloročným majstrom sveta. Aj 40bodový náskok, ktorý mal Austrálčan pred Lorenzom, nemusel byť ešte ani po austrálskych pretekoch rozhodujúci. Španielov pád a zranenie v tréningu však dali Stonerovu šancu stať sa už po týchto pretekoch po druhý raz v kariére majstrom sveta. A to práve v deň svojich 26. narodenín, doma pred zrakmi svojich rodičov a slovenskej manželky.

Stoner sa chopil šance, zvíťazil a svojmu súperovi Lorenzovi, ktorý jediný mohol ešte siahnuť na titul, nedal v dvoch zostávajúcich pretekoch v Malajzii a španielskej Valencii žiadnu šancu. Vo svojej kariére vyhral Stoner už 32. pretekov a v historickej tabuľke sa počtom vyhratých veľkých cien zaradil na piate miesto, keď najviac víťazstiev (79) zaznamenal doteraz Valentino Rossi. Práve on teraz v Austrálii neuspel, keď po nie príliš vydarenej kvalifikácii sa v pretekoch postupne dostával dopredu, mal však pád a z pretekov odstúpil.

Historický úspech vo svojej kariére v triede MotoGP dosiahol Simoncelli, keď obsadil druhé miesto hneď za víťazným Stonerom. Nedarilo sa Pedrosovi, víťazovi predchádzajúcej Veľkej ceny Japonska, keď obsadil až štvrté miesto za Doviziosom. Poradie sa na ďalších miestach zamotalo po tom, ako sa na trať zniesol jemný dážď a pár jazdcov spadlo. Medzi nimi aj český jazdec Karel Abraham, ktorý však nakoniec predsa prišiel do cieľa a obsadil celkom pekné desiate miesto.

Predposledné podujatie seriálu cestných motocyklových pretekov je na programe už 23. októbra v Malajzii. Seriál ukončia preteky vo Valencii 6. novembra.

Výsledky Veľkej ceny Austrále v triede MotoGP

1.Casey STONERAUS/Honda42:02,425
2. Marco SIMONCELLITal./Honda+2,210
3. Andrea DOVIZIOSOTal./Honda+2,454
4. Dani PEDROSAŠpan./Honda+13,160
5. Colin EDWARDSUSA/Yamaha+30,886
6. Randy DE PUNIETFranc./Ducati+48,800
7. Nicky HAYDENUSA/Ducati+1:16,3148824
8. Toni ELIASŠapn./Honda-1 kolo
9. Loris CAPIROSSITal./Ducati-1 kolo
10 Karel ABRAHAMČR/Ducati- 2 kolá

Priebežné poradie jazdcov (po 16. z 18. pretekov)

1. Casey STONER325 bodov
2. Jorge LORENZO260
3. Andrea DOVIZIOSO212
4. Dani PEDROSA208
5. Ben SPIES156
6. Marco SIMONCELLI139
7. Valentino ROSSI139
8. Nicky HAYDEN132
9. Colin EDWARDS109
10. Hiroshi AOYAMA94

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.