VC Francúzska: triumf Lorenza, druhý Rossi

Pondelok, 21 máj 2012

Najrýchlejším jazdcom štvrtých pretekov Moto GP, seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov sa na Veľkej cene Francúzska na okruhu Le Mas stal Španiel Jorge Lorenco. Druhý v cieli bol Talian Valentino Rossi a tretí líder doterajšieho priebehu Austrálčan Casey Stoner.

Rossi - Lorenzo - Stoner
V. Rossi (2.), J. Lorenzo (1.) a C. Stoner (3.) na "pódiu" po Veľkej cene Francúzska

V tíme Ducati podľa šéfa tímu Vittoriana Guareschiho tvrdo pracovali od posledných pretekov v Portugalsku, k tomu sa pridal mix v podobe dažďa a Valentino Rossi, deväťnásobný majster sveta od najmenšej po najsilnejšiu triedu zaznamenal pre značku Ducati skvelý výsledok. Po štarte až z tretieho radu sa pomerne rýchlo dostal dopredu, zvádzal urputný boj s krajanom Doviziosom a Britom Cruchlowom, tri kolá pred koncom pretekov vyšiel Rossi víťazne aj zo súboja s minuloročným majstrom sveta Austrálčanom Stonerom a v cieli bol druhý.

Valentino zajazdil skvelé preteky, najlepšie v tejto sezóne. Aj preto získal okrem Austrálčanovho skalpu a Pedrosov, Bradlov a Haydenov, ktorý skončili na štvrtom, piatom a šiestom mieste. V cieli bol usmievavý Talian nesmierne šťastný a spokojný. Veď konečne, možno skôr ako predpokladal, vystúpil na stupeň víťazov. "Som naozaj, ale naozaj šťastný. Vedeli sme, že máme na mokrej trati príležitosť. Využil som ju a som nesmierne spokojný. Teraz je naším hlavným cieľom dosiahnuť, aby sme aj na suchej trati boli konkurencieschopní."

Valentino Rossi
Talian Valentino Rossi v cieli VC Francúzska hneď za Lorenzom, ale pred Stonerom

Triedu Moto2 vyhral Švajčiar Thomas Lüthi pred Claudiom Cortim z Talianska a Britom Scottom Reddingom.

V kategórii Moto3 bol najúspešnejší domáci jazdec Louis Rossi. Druhý skončil Albert Moncaya a tretí Španiel Alex Rins.

Nasledujúce preteky sa budú jazdiť 3. júna - už po druhý raz v tomto roku v Španielsku. Tentoraz na okruhu Catalunya.

Výsledky Veľkej ceny Francúzska

Trieda Moto GP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha49:39,743 min
2. Valentino RossiTal./Ducati+9,905 s
3. Casey StonerAus./Honda+11,298
4. Dani PedrosaŠpan./Honda+29,361
5. Stefan BradlNem./Honda+32,477
6. Nicky HaydenUSA/Ducati+32,842

Priebežné poradie (po štyroch podujatiach)

1. Jorge Lorenzo90 bodov
2. Casey Stoner82
3. Dani Pedrosa65
4. Cal Crutchlow45
5. Andrea Dovizioso44
6. Valentino Rossi42

Trieda Moto2

1. Thomas LüthiŠvaj./Suter50:02,816 min
2. Claudio CortiTal./Kalex+6,354 s
3. Scott ReddingV. Brit./Kalex+12,162
4. Andrea IannoneTal./Speed Up+16,338
5. Mikka KalioFín./Kalex+19,278
6. Pol EspargaroŠpan./Kalex+20,874

Priebežné poradie (po štyroch podujatiach)

1. Pol Espargaro71 bodov
2. Marc Marquez70
3. Thomas Lüthi68
4. Andrea Iannone46
5. Scott Redding44
6. Mikka Kalio33

Trieda Moto3

1. Louis RossiFranc./FTR Honda49:12,390 min
2. Alberto MoncayoŠpan./Kalex KTM+27,348 s
3. Alex RinsŠpan./Suter Honda+28,899
4. Niccolo AntonelliTal./FTR Honda+33,195
5. Arthur SissisAus./KTM+36,989
6. Sandro CorteseNem./KTM+45,312

Priebežné poradie (po štyroch podujatiach)

1. Sandro Cortese67 bodov
2. Maverick Viňales55
3. Luis Salom49
4. Romano Fenati45
5. Alex Rins44
6. Alberto Moncayo33

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.