VC Francúzska: triumf Lorenza, druhý Rossi

Pondelok, 21 máj 2012

Najrýchlejším jazdcom štvrtých pretekov Moto GP, seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov sa na Veľkej cene Francúzska na okruhu Le Mas stal Španiel Jorge Lorenco. Druhý v cieli bol Talian Valentino Rossi a tretí líder doterajšieho priebehu Austrálčan Casey Stoner.

Rossi - Lorenzo - Stoner
V. Rossi (2.), J. Lorenzo (1.) a C. Stoner (3.) na "pódiu" po Veľkej cene Francúzska

V tíme Ducati podľa šéfa tímu Vittoriana Guareschiho tvrdo pracovali od posledných pretekov v Portugalsku, k tomu sa pridal mix v podobe dažďa a Valentino Rossi, deväťnásobný majster sveta od najmenšej po najsilnejšiu triedu zaznamenal pre značku Ducati skvelý výsledok. Po štarte až z tretieho radu sa pomerne rýchlo dostal dopredu, zvádzal urputný boj s krajanom Doviziosom a Britom Cruchlowom, tri kolá pred koncom pretekov vyšiel Rossi víťazne aj zo súboja s minuloročným majstrom sveta Austrálčanom Stonerom a v cieli bol druhý.

Valentino zajazdil skvelé preteky, najlepšie v tejto sezóne. Aj preto získal okrem Austrálčanovho skalpu a Pedrosov, Bradlov a Haydenov, ktorý skončili na štvrtom, piatom a šiestom mieste. V cieli bol usmievavý Talian nesmierne šťastný a spokojný. Veď konečne, možno skôr ako predpokladal, vystúpil na stupeň víťazov. "Som naozaj, ale naozaj šťastný. Vedeli sme, že máme na mokrej trati príležitosť. Využil som ju a som nesmierne spokojný. Teraz je naším hlavným cieľom dosiahnuť, aby sme aj na suchej trati boli konkurencieschopní."

Valentino Rossi
Talian Valentino Rossi v cieli VC Francúzska hneď za Lorenzom, ale pred Stonerom

Triedu Moto2 vyhral Švajčiar Thomas Lüthi pred Claudiom Cortim z Talianska a Britom Scottom Reddingom.

V kategórii Moto3 bol najúspešnejší domáci jazdec Louis Rossi. Druhý skončil Albert Moncaya a tretí Španiel Alex Rins.

Nasledujúce preteky sa budú jazdiť 3. júna - už po druhý raz v tomto roku v Španielsku. Tentoraz na okruhu Catalunya.

Výsledky Veľkej ceny Francúzska

Trieda Moto GP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha49:39,743 min
2. Valentino RossiTal./Ducati+9,905 s
3. Casey StonerAus./Honda+11,298
4. Dani PedrosaŠpan./Honda+29,361
5. Stefan BradlNem./Honda+32,477
6. Nicky HaydenUSA/Ducati+32,842

Priebežné poradie (po štyroch podujatiach)

1. Jorge Lorenzo90 bodov
2. Casey Stoner82
3. Dani Pedrosa65
4. Cal Crutchlow45
5. Andrea Dovizioso44
6. Valentino Rossi42

Trieda Moto2

1. Thomas LüthiŠvaj./Suter50:02,816 min
2. Claudio CortiTal./Kalex+6,354 s
3. Scott ReddingV. Brit./Kalex+12,162
4. Andrea IannoneTal./Speed Up+16,338
5. Mikka KalioFín./Kalex+19,278
6. Pol EspargaroŠpan./Kalex+20,874

Priebežné poradie (po štyroch podujatiach)

1. Pol Espargaro71 bodov
2. Marc Marquez70
3. Thomas Lüthi68
4. Andrea Iannone46
5. Scott Redding44
6. Mikka Kalio33

Trieda Moto3

1. Louis RossiFranc./FTR Honda49:12,390 min
2. Alberto MoncayoŠpan./Kalex KTM+27,348 s
3. Alex RinsŠpan./Suter Honda+28,899
4. Niccolo AntonelliTal./FTR Honda+33,195
5. Arthur SissisAus./KTM+36,989
6. Sandro CorteseNem./KTM+45,312

Priebežné poradie (po štyroch podujatiach)

1. Sandro Cortese67 bodov
2. Maverick Viňales55
3. Luis Salom49
4. Romano Fenati45
5. Alex Rins44
6. Alberto Moncayo33

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.