VC Francúzska: triumf Lorenza, druhý Rossi

Pondelok, 21 máj 2012

Najrýchlejším jazdcom štvrtých pretekov Moto GP, seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov sa na Veľkej cene Francúzska na okruhu Le Mas stal Španiel Jorge Lorenco. Druhý v cieli bol Talian Valentino Rossi a tretí líder doterajšieho priebehu Austrálčan Casey Stoner.

Rossi - Lorenzo - Stoner
V. Rossi (2.), J. Lorenzo (1.) a C. Stoner (3.) na "pódiu" po Veľkej cene Francúzska

V tíme Ducati podľa šéfa tímu Vittoriana Guareschiho tvrdo pracovali od posledných pretekov v Portugalsku, k tomu sa pridal mix v podobe dažďa a Valentino Rossi, deväťnásobný majster sveta od najmenšej po najsilnejšiu triedu zaznamenal pre značku Ducati skvelý výsledok. Po štarte až z tretieho radu sa pomerne rýchlo dostal dopredu, zvádzal urputný boj s krajanom Doviziosom a Britom Cruchlowom, tri kolá pred koncom pretekov vyšiel Rossi víťazne aj zo súboja s minuloročným majstrom sveta Austrálčanom Stonerom a v cieli bol druhý.

Valentino zajazdil skvelé preteky, najlepšie v tejto sezóne. Aj preto získal okrem Austrálčanovho skalpu a Pedrosov, Bradlov a Haydenov, ktorý skončili na štvrtom, piatom a šiestom mieste. V cieli bol usmievavý Talian nesmierne šťastný a spokojný. Veď konečne, možno skôr ako predpokladal, vystúpil na stupeň víťazov. "Som naozaj, ale naozaj šťastný. Vedeli sme, že máme na mokrej trati príležitosť. Využil som ju a som nesmierne spokojný. Teraz je naším hlavným cieľom dosiahnuť, aby sme aj na suchej trati boli konkurencieschopní."

Valentino Rossi
Talian Valentino Rossi v cieli VC Francúzska hneď za Lorenzom, ale pred Stonerom

Triedu Moto2 vyhral Švajčiar Thomas Lüthi pred Claudiom Cortim z Talianska a Britom Scottom Reddingom.

V kategórii Moto3 bol najúspešnejší domáci jazdec Louis Rossi. Druhý skončil Albert Moncaya a tretí Španiel Alex Rins.

Nasledujúce preteky sa budú jazdiť 3. júna - už po druhý raz v tomto roku v Španielsku. Tentoraz na okruhu Catalunya.

Výsledky Veľkej ceny Francúzska

Trieda Moto GP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha49:39,743 min
2. Valentino RossiTal./Ducati+9,905 s
3. Casey StonerAus./Honda+11,298
4. Dani PedrosaŠpan./Honda+29,361
5. Stefan BradlNem./Honda+32,477
6. Nicky HaydenUSA/Ducati+32,842

Priebežné poradie (po štyroch podujatiach)

1. Jorge Lorenzo90 bodov
2. Casey Stoner82
3. Dani Pedrosa65
4. Cal Crutchlow45
5. Andrea Dovizioso44
6. Valentino Rossi42

Trieda Moto2

1. Thomas LüthiŠvaj./Suter50:02,816 min
2. Claudio CortiTal./Kalex+6,354 s
3. Scott ReddingV. Brit./Kalex+12,162
4. Andrea IannoneTal./Speed Up+16,338
5. Mikka KalioFín./Kalex+19,278
6. Pol EspargaroŠpan./Kalex+20,874

Priebežné poradie (po štyroch podujatiach)

1. Pol Espargaro71 bodov
2. Marc Marquez70
3. Thomas Lüthi68
4. Andrea Iannone46
5. Scott Redding44
6. Mikka Kalio33

Trieda Moto3

1. Louis RossiFranc./FTR Honda49:12,390 min
2. Alberto MoncayoŠpan./Kalex KTM+27,348 s
3. Alex RinsŠpan./Suter Honda+28,899
4. Niccolo AntonelliTal./FTR Honda+33,195
5. Arthur SissisAus./KTM+36,989
6. Sandro CorteseNem./KTM+45,312

Priebežné poradie (po štyroch podujatiach)

1. Sandro Cortese67 bodov
2. Maverick Viňales55
3. Luis Salom49
4. Romano Fenati45
5. Alex Rins44
6. Alberto Moncayo33

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.