VC Francúzska: víťazí Pedrosa, Rossi mal pád

Pondelok, 20 máj 2013

Na okruhu Le Mans vo Francúzsku sa z víťazstva v najsilnejšej triede MotoGP, štvrtých pretekov majstrovstiev sveta cestných motocyklov, tešil po suverénnom víťazstve Španiel Dani Pedrosa. Druhý bol doterajší líder priebežného poradia Marc Marques zo Španielska a tretí v cieli upršanej Veľkej cene Francúzska skončil Brit Cal Crutchlow. Pedrosa získal v Le Mans už svoje 24. víťazstvo v seriáloch Grand Prix a druhé tohtoročné, keď zvíťazil aj na predchádzajúcej VC Španielska.

Dani Pedrosa
Španiel Pedrosa zopakoval v Le Mans svoje víťazstvo z predchádzajúcej VC Španielska

Preteky na dvadsaťosem kôl na svetoznámom francúzskom okruhu Le Mans odštartovali za vytrvalého dažďa, takže opatrnosť jazdcov bola na mieste. Najlepšie odštartoval Tatian Dovizioso na Ducati, na stroji, na ktorom v minulej sezóne jazdil jeho krajan Rossi a výraznejšie sa s ním nepresadil. Ducati síce rýchlosť má, ale "zlý" rám, takže jazdec nedokáže posúdiť, čo si s ním môže dovoliť. Dovizioso názorne predviedol svoj vysoký cit pre ovládanie motocykla a dlho to vyzeralo, že by mohol aj zvíťaziť.

Dovizioso jazdil na čele päť kôl, keď ho nakrátko vystriedal Pedrosa, ale v siedmom kole sa Dovizioso znovu ujal vedenia. Až trinásť kôl pred koncom pretekov prevzal vedenie znovu Pedrosa. Práve vtedy, keď už jazdná stopa začala vysychať a rýchlejšie Pedrosova Honda sa mohla presadiť. Lorenzo, aktuálny majster sveta, jazdil spočiatku na druhej pozícii, ale postupne sa prepadol na ôsme miesto a v cieli bol až siedmy.

Zo začiatku sa nedarilo ani objavu sezónu a lídrovi priebežného poradia 20ročnému Španielovi Marquesovi, ktorý jazdil až za Lorenzom. Keď však trať vysychala, začal svoju stíhaciu jazdu a cieli bol tretí za Britom Crutchlowom, ktorý dosiahol svoj najlepší tohtoročný výsledok. Štvrtý skončil Dovizioso, ktorého Ducati Hondám Pedrosu a Marquesa a Yamahe Crutchlowa nestačila. I tak je to však krásne umiestnenie pre tohto bojovného Taliana. Za Doviziosom na piatom mieste skončila druhá továrenská Ducati s Američanom Haydenom a šiesty skončil Španiel Bautista na Honde.

Na zníženú priľnavosť na mokrej trati doplatil jedenásť kôl pred koncom pretekov najprv Nemec Bradl a vzápätí aj Talian Rossi. Rossi spadol zo štvrtého miesta a Bradl jazdil šiesty. Obaja pokračovali v jazde a cieli bol Bradl desiaty a Rossi dvanásty. Rossi jazdil pár kôl pred pádom na tretej pozícii a nebyť pádu, mohol bojovať o stupeň víťazov.

Česká republika má v seriáli dvojnásobné zastúpenie jazdcami Karlom Abrahámom a Lukášom Peškom. Abrahám skončil pätnásty a získal jeden bod. Štartoval po prvý raz po zlomenine kľúčnej kosti a bod získaný v Le Mans je jeho prvým tohtoročným. Pešek vypadol v 13. kole a zatiaľ v MotoGP nezískal žiadny bod.

Pedrosa sa víťazstvom v Le Mans dostal na čelo priebežného poradia a preskočil doterajšieho lídra, krajana Marqueza, ktorý je teraz druhý. Tretie miesto v priebežnom poradí patrí ďalšiemu Španielovi Lorenzovi.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračuje 2. júna VC Talianska na okruhu Mugello.

Výsledky Veľkej ceny Francúzska

Trieda MotoGP

1. Dani PedrosaŠpan./Honda49:17,707 min
2. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+4,863 s
3. Marc MarquezŠpan./Honda+6,949
4. Andrea DoviziosoTal./Ducati+10,087
5. Nicky HaydenUSA/Ducati8,471
6. Álvaro BautistaŠpan./Honda+23,561

Priebežné poradie (po 4 pretekoch z 18)

1. Dani Pedrosa83 bodov
2. Marc Marquez77
3. Jorge Lorenzo66
4. Cal Crutchlow55
5. Valentino Rossi47
6. Andrea Dovizioso39

Trieda Moto2

Triedu Moto2 vyhral Brit Scott Redding pred svojimi tímovými kolegami Fínom Mikom Kalliom a Belgičanom Xavierom Simeonom. Preteky ukončili tri kolá pred koncom pre silný a vytrvalý dážď.

Výsledky

1. Scott ReddingV. Brit./Kalex36:43,583 min
2. Mika KallioFín./Kalex+1,090 s
3. Xavier SimeonBelg./Kalex+1,234
4. Dominique ÄgerterŠvaj./Suter+1,701
5. Johann ZarcoFranc./Suter+1,859
6. Mattia PasiniTal./Speed Up+12,272

Priebežné poradie (po 4 pretekoch z 18)

1. Scott Redding76 bodov
2. Esteve Rabat52
3. Mika Kallio47
4. Dominique Ägerter47
5. Pol Espargaro41
6. Nicolás Terol38

Trieda Moto3

V tejto triede triumfoval Španiel Maverick Viňales pred krajanmi Alexom Rinsom a Luisom Salomom. Víťaz Viňales si triumfom v Le Mans upevnil priebežné vedenie v triede Moto3.

Výsledky

1. Maverick ViňalesŠpan./KTM42:05,448 min
2. Alex RinsŠpan./KTM+1,264 s
3. Luis SalomŠpan.KTM+1,387
4. Jonas FolgerNem./Kalex KTM+14,593
5. Alex MarquezŠpan./KTM+37,949
6. Jakub KornfeilČR/Kalex KTM+40,295

Priebežné poradie (po 4 pretekoch z 18)

1. Maverick Viňales90 bodov
2. Luis Salom77
3. Alex Rins61
4. Jonas Folger53
5. Brad Binder32
6. Zulfahmi Khairuddin28

Dani Pedrosa Valentino Rossi
Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.