VC Francúzska: víťazí Pedrosa, Rossi mal pád

Pondelok, 20 máj 2013

Na okruhu Le Mans vo Francúzsku sa z víťazstva v najsilnejšej triede MotoGP, štvrtých pretekov majstrovstiev sveta cestných motocyklov, tešil po suverénnom víťazstve Španiel Dani Pedrosa. Druhý bol doterajší líder priebežného poradia Marc Marques zo Španielska a tretí v cieli upršanej Veľkej cene Francúzska skončil Brit Cal Crutchlow. Pedrosa získal v Le Mans už svoje 24. víťazstvo v seriáloch Grand Prix a druhé tohtoročné, keď zvíťazil aj na predchádzajúcej VC Španielska.

Dani Pedrosa
Španiel Pedrosa zopakoval v Le Mans svoje víťazstvo z predchádzajúcej VC Španielska

Preteky na dvadsaťosem kôl na svetoznámom francúzskom okruhu Le Mans odštartovali za vytrvalého dažďa, takže opatrnosť jazdcov bola na mieste. Najlepšie odštartoval Tatian Dovizioso na Ducati, na stroji, na ktorom v minulej sezóne jazdil jeho krajan Rossi a výraznejšie sa s ním nepresadil. Ducati síce rýchlosť má, ale "zlý" rám, takže jazdec nedokáže posúdiť, čo si s ním môže dovoliť. Dovizioso názorne predviedol svoj vysoký cit pre ovládanie motocykla a dlho to vyzeralo, že by mohol aj zvíťaziť.

Dovizioso jazdil na čele päť kôl, keď ho nakrátko vystriedal Pedrosa, ale v siedmom kole sa Dovizioso znovu ujal vedenia. Až trinásť kôl pred koncom pretekov prevzal vedenie znovu Pedrosa. Práve vtedy, keď už jazdná stopa začala vysychať a rýchlejšie Pedrosova Honda sa mohla presadiť. Lorenzo, aktuálny majster sveta, jazdil spočiatku na druhej pozícii, ale postupne sa prepadol na ôsme miesto a v cieli bol až siedmy.

Zo začiatku sa nedarilo ani objavu sezónu a lídrovi priebežného poradia 20ročnému Španielovi Marquesovi, ktorý jazdil až za Lorenzom. Keď však trať vysychala, začal svoju stíhaciu jazdu a cieli bol tretí za Britom Crutchlowom, ktorý dosiahol svoj najlepší tohtoročný výsledok. Štvrtý skončil Dovizioso, ktorého Ducati Hondám Pedrosu a Marquesa a Yamahe Crutchlowa nestačila. I tak je to však krásne umiestnenie pre tohto bojovného Taliana. Za Doviziosom na piatom mieste skončila druhá továrenská Ducati s Američanom Haydenom a šiesty skončil Španiel Bautista na Honde.

Na zníženú priľnavosť na mokrej trati doplatil jedenásť kôl pred koncom pretekov najprv Nemec Bradl a vzápätí aj Talian Rossi. Rossi spadol zo štvrtého miesta a Bradl jazdil šiesty. Obaja pokračovali v jazde a cieli bol Bradl desiaty a Rossi dvanásty. Rossi jazdil pár kôl pred pádom na tretej pozícii a nebyť pádu, mohol bojovať o stupeň víťazov.

Česká republika má v seriáli dvojnásobné zastúpenie jazdcami Karlom Abrahámom a Lukášom Peškom. Abrahám skončil pätnásty a získal jeden bod. Štartoval po prvý raz po zlomenine kľúčnej kosti a bod získaný v Le Mans je jeho prvým tohtoročným. Pešek vypadol v 13. kole a zatiaľ v MotoGP nezískal žiadny bod.

Pedrosa sa víťazstvom v Le Mans dostal na čelo priebežného poradia a preskočil doterajšieho lídra, krajana Marqueza, ktorý je teraz druhý. Tretie miesto v priebežnom poradí patrí ďalšiemu Španielovi Lorenzovi.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračuje 2. júna VC Talianska na okruhu Mugello.

Výsledky Veľkej ceny Francúzska

Trieda MotoGP

1. Dani PedrosaŠpan./Honda49:17,707 min
2. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+4,863 s
3. Marc MarquezŠpan./Honda+6,949
4. Andrea DoviziosoTal./Ducati+10,087
5. Nicky HaydenUSA/Ducati8,471
6. Álvaro BautistaŠpan./Honda+23,561

Priebežné poradie (po 4 pretekoch z 18)

1. Dani Pedrosa83 bodov
2. Marc Marquez77
3. Jorge Lorenzo66
4. Cal Crutchlow55
5. Valentino Rossi47
6. Andrea Dovizioso39

Trieda Moto2

Triedu Moto2 vyhral Brit Scott Redding pred svojimi tímovými kolegami Fínom Mikom Kalliom a Belgičanom Xavierom Simeonom. Preteky ukončili tri kolá pred koncom pre silný a vytrvalý dážď.

Výsledky

1. Scott ReddingV. Brit./Kalex36:43,583 min
2. Mika KallioFín./Kalex+1,090 s
3. Xavier SimeonBelg./Kalex+1,234
4. Dominique ÄgerterŠvaj./Suter+1,701
5. Johann ZarcoFranc./Suter+1,859
6. Mattia PasiniTal./Speed Up+12,272

Priebežné poradie (po 4 pretekoch z 18)

1. Scott Redding76 bodov
2. Esteve Rabat52
3. Mika Kallio47
4. Dominique Ägerter47
5. Pol Espargaro41
6. Nicolás Terol38

Trieda Moto3

V tejto triede triumfoval Španiel Maverick Viňales pred krajanmi Alexom Rinsom a Luisom Salomom. Víťaz Viňales si triumfom v Le Mans upevnil priebežné vedenie v triede Moto3.

Výsledky

1. Maverick ViňalesŠpan./KTM42:05,448 min
2. Alex RinsŠpan./KTM+1,264 s
3. Luis SalomŠpan.KTM+1,387
4. Jonas FolgerNem./Kalex KTM+14,593
5. Alex MarquezŠpan./KTM+37,949
6. Jakub KornfeilČR/Kalex KTM+40,295

Priebežné poradie (po 4 pretekoch z 18)

1. Maverick Viňales90 bodov
2. Luis Salom77
3. Alex Rins61
4. Jonas Folger53
5. Brad Binder32
6. Zulfahmi Khairuddin28

Dani Pedrosa Valentino Rossi
Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.