VC Indianapolisu pre Španiela Pedrosu

Utorok, 31 august 2010

Víťazom Veľkej ceny Indianapolisu v najsledovanejšej triede Moto GP, jedenásteho podujatia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, sa stal Španiel Daniel Pedrosa na Honde. Druhý v cieli bol víťaz kvalifikácie Američan Ben Spies a tretí vedúci jazdec priebežnej klasifikácie Španiel Jorge Lorenzo.

Dani Pedrosa
Víťazný Španiel Dani Pedrosa tesne sledovaný domácim Američanom Benom Spiesom

Skvelú sériu siedmich víťazstiev v tohtoročnom seriáli majstrovstiev sveta triedy Moto GP Španiela Jorge Lorenza prerušil na okruhu v Indianopolise Daniel Pedrosa. Vzrastom malý Španiel vyhral v tejto sezóne svoju tretiu veľkú cenu a zužitkoval tak svoju vynikajúcu formu z posledných veľkých cien. Nedopustil sa žiadnej fatálnej chyby a zvíťazil s náskokom vyše tri a pol sekundy pred Spiesom a takmer o sedem sekúnd pred Lorenzom.

Líder priebežného poradia seriálu Jorge Lorenzo nedokázal poraziť ani rýchleho a stále lepšieho Američana Bena Spiesa a skončil až tretí. Po prvý raz v tejto sezóne sa nedostal medzi dvoch najlepších, keď k siedmim víťazstvám si pripísal tri druhé miesta. Valentino Rossi, majster sveta z minulej sezóny, ktorého ešte stále trápi nedoliečená noha po zlomenine holennej kosti, prišiel do cieľa na štvrtej priečke, keď na víťazného Podrosu strácal vyše 12 sekúnd.

Tretie víťazstvo Pedrosu v sezóne pomohlo malému Španielovi znížiť stratu na vedúceho Lorenza na 68 bodov, čo Pedrosovi dáva istú, aj keď iba malú nádej na to, aby sa v tejto sezóne mohol stať majstrom sveta on a nie Lorenzo. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte sedem veľkých cien a stať sa môže všeličo. Tretí v seriáli je Talian Andrea Dovizioso, ten však stráca na Lorenza 125 bodov.

Najbližším podujatím seriálu Moto GP bude Veľká cena San Marina 5. septembra.

Výsledky VC Indianopolisu

1. Dani PedrosaŠpan./Honda47:31,615 min
2. Ben SpiesUSA/Yamaha3,575
3. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha6,812
4. Valentino RossiTal./Yamaha12,633
5. Andrea DoviziosoTal./Honda21,885
6. Nicky HaydenUSA/Ducati35,138

Priebežné poradie jazdcov (po 11 zo 18 podujatí)

1. Lorenzo251 bodov
2. Pedrosa183
3. Dovizioso126
4. Stoner119
5. Rossi114
6. Spies110

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."