VC Japonska: Pedrosa vypálil rybník Lorenzovi

Nedeľa, 11 október 2015

V Japonsku, na pätnástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, sa diali veci! Španiel Jorge Lorenzo mal víťazstvo na dosah. Nezvládol však koncovku pretekov a pozíciu lídra prenechal krajanovi Pedrosovi a potom druhú priečku aj Talianovi Rossimu. Pedrosa potom pohodlne zvíťazil pred Rossim a Lorenzo skončil až tretí.

1 vítaz Dani Pedrosa
Španiel Dani Pedrosa vyhral Veľkú cenu Japonsku prekvapujúco, ale suverénne

Lorenzo, najrýchlejší muž kvalifikácie, si hneď po štarte vypracoval na mokrej dráhe po hustom daždi náskok takmer štyroch sekúnd. Španiel, ktorý od štartu šliapal naplno, začal mať v polovici pretekov problémy s opotrebovanými pneumatikami, najmä tou na prednom kolese. Musel značne zmierniť a Pedrosa, ktorý ešte 14 kôl pred koncom bol štvrtý, sa dostal najprv pred tretieho Taliana Doviziosa, potom pred Rossiho, a sedem kôl pred koncom pretekov aj pred lídra pretekov Lorenza.

Pedrosa jazdil potom neohrozene ako vedúci jazdec. K druhému Lorenzovi sa rýchlo približoval Rossi. Keď Lorenzo urobil v jednej zo zákrut chybu, Rossi sa ľahko a bez problémov dostal pred neho na druhé miesto. Marc Marquez jazdil so zranenou rukou na piatej priečke za Doviziosom, keď však ten urobil chybu, Marquez ju využil a poskočil na štvrté miesto za Lorenza. Piatu priečku si až do cieľa udržal Dovizioso a šiesty skončil Brit Call Crutchlow po tuhom boji s krajanom Bradley Smithom.

Pedrosa zvíťazil po päťdesiaty raz v pretekoch seriálu majstrovstiev sveta a 27. raz v triede MotoGP, teraz na domácej pôde Hondy, ktorú sedlá. V priebehu tohtoročnej sezóny si Španiel po operácii liečil zranené rameno, síce jazdil, ale bez lepších výsledkov. Až pred dvoma týždňami si na domácej španielskej pôde v Aragónsku napravil trošku chuť, keď skončil druhý za Lorenzom. Teraz v Japonsku si po dlhom čase pripísal víťazstvo, keď posledné bolo v polovici roku 2014 v Brne.

2 preteky motogp
Takto tvrdo sa na pretekoch seriálu majstrovstiev sveta bojuje

Preteky na Veľkej cene Japonska v Motegi poznačilo na morej trati aj množstvo pádov. Spadol Talian Petrucci, ktorý je veľmi dobrý práve na mokrej trati. Z výhodnej pozície spadol aj Pol Espargaro, pád mali aj Austrálčan Miller, Španiel Viňales a Francúz Baz, ale aj Talian Yannone.

Ťažkú ​​haváriu mal v záverečnom tréningu pred kvalifikáciou jazdec San Marina Alex de Angelis. Previezli ho vrtuľníkom do nemocnice v Dokkyo Mibu na vyšetrenie. Má ťažké zranenia, ale jeho život nie je ohrozený.

Pre Rossiho sa preteky spočiatku nevyvíjali priaznivo. Ak by bol vyhral Lorenzo, bol by znovu znížil jeho už beztak okyptený náskok. Tým, že vyhral Pedrosa a Lorenzo bol až tretí za Rossim, Valentino si polepšil natoľko, že terajší náskok 18 bodov pred Lorenzom mu dáva reálnu šancu na zisk vytúženého desiateho titulu.

3 pády motogp
... a dosť často takto aj padá

Rossi má 283 bodov, Lorenzo 265 a tretí Marc Mrquez len 197 bodov, takže tri podujatia pred skončením seriálu môže získať titul len niekto z dvojice Rossi alebo Lorenzo. Štvrtý je Yannone a piaty Pedrosa.

Seriál pokračuje už o týždeň 18. októbra Veľkou cenou Austrálie na okruhu Phillip Island.

Výsledky Veľkej ceny Japonska

Trieda MotoGP

1. Dani PedrosaŠpan./Honda46:50,767 min
2 Valentino RossiTal./Yamaha+8,573 s
3. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+12,127
4. Marc MarquezŠpan./Honda+27,841
5. Andrea DoviziosoTal./Ducati+35,085
6. Cal CrutchlowV. Brit./Honda+37,263
7. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+37,667
8. Katsuyuki NakasugaJap./Yamaha+44,654
9. Hector BarberaŠpan./Ducati+48,572
10. Scott ReddingV. Brit./Honda+50,121

Priebežné poradie (po 15 z 18 podujatí)

1. Valentino Rossi283 bodov
2. Jorge Lorenzo265
3. Marc Marquez197
4. Andrea Iannone172
5. Dani Pedrosa154
6. Bradley Smith152
7. Andrea Dovizioso150
8. Cal Crutchlow98
9. Danilo Petrucci93
10. Pol Espargaro88

Autor: J. Golberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.