VC Katalánska: vyhral Lorenzo

Pondelok, 17 jún 2013

Úradujúci majster sveta Španiel Jorge Lorenzo zvíťazil na Veľkej cene Katalánska v triede MotoGP a skompletizoval si tak svoj hetrik vyhraných pretekov v tohtoročnom seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Na druhom a treťom mieste skončili jeho krajania Dani Pedrosa a Marc Marquez. Španieli tak kompletne obsadili stupeň víťazov v kráľovskej triede MotoGP.

Jorge Lorenzo
Španiel Jorge Lerenzo vyhral v Katalánsku a v tejto sezóne je to už jeho tretie víťazstvo

Dvadsaťšesťročný španielsky jazdec Lorenzo štartoval z tretej pozície, ale vedenia sa ujal už pred prvou zákrutou po štarte a až po cieľ nepustil nikoho pred seba. Sám si režíroval svoju jazdu, nemusel s nikým bojovať koleso pri kolese o svoju pozíciu a báť sa, či mu ten druhý neskomplikuje cestu za víťazstvom. Nemal starosti ako Pedrosa, na ktorého od začiatku pretekov až po cieľovú pásku útočil mladík Marquez. Aj keď mu útok na Pedrosu v záverečných kolách pretekov nevyšiel, ani na chvíľku však do posledných metrov nemal Pedrosa istú druhú priečku a v cieli bol medzi ním a Marquezom rozdiel len 63 tisícin sekundy.

Valentino Rossi nemal ani v Katalánsku najvydarenejšiu kvalifikáciu a štartoval až z tretieho radu. Veľmi skoro sa však zaradil na piatu priečku za štvrtého Brita Crutchlowa. Keď sa však vedúca trojica začala týmto dvom vzďaľovať, bolo jasné, že o stupeň víťazov Brit ani Talian, ak sa nič mimoriadne nestane, bojovať nebudú. Stalo sa však niečo iné, Crutchlowovi podkĺzlo v ľavej zákrute predné koleso a sympatický Brit v pretekoch skončil. Rossimu stačilo udržiavať tempo, keďže od Nemca Bradla ani Američana Haydena mu nebezpečenstvo nehrozilo.

Naopak, Američan mal podobný pád ako Crutchlow a preteky vzdal. Ešte predtým bolo niekoľko pádov. Už v prvom kole si stabilitu na dvoch kolesách neudržali Španiel Bautista a Brit Laverty, následne aj Francúz Randy de Puniet a Talian Iannone, ale ani Čech Lukáš Pešek. Ten však vstal, "oprášil" svoj stroj a pokračoval v jazde. Nakoniec mohol aj bodovať, ale tesne pred ním na pätnástom mieste sa umiestnil Španiel Delamor a bod za posledné bodované miesto neputoval do Česka, ale zostal v Španielsku. Druhý český jazdec, Karel Abraham, pre poruchu elektroniky na svojom stroji ART z pretekov odstúpil pätnásť kôl pred koncom pretekov.

Spokojný so siedmim miestom v cieli určite nebol ani Talian Andrea Dovozioso, ktorému tentoraz jeho Ducati nešliapala tak, ako v niektorých predchádzajúcich pretekoch. V Ducati skúšali na motocykli niečo nové, čo však neprinieslo želaný efekt ani pre Doviziosa, ani pre Haydena, ktorý pre spomínaný pád odstúpil.

Pedrosa vedie priebežné poradie po šiestich pretekoch. Pred Lorenzom má náskok siedmich bodov a pred Marquezom vedie o tridsať bodov. Štvrtý Crutchlow a piaty Rossi do boja o titul iba ťažko zasiahnu, takže traja Španieli sa budú biť o majstra sveta ďalej.

Najbližšie preteky sú v Holandsku 29. júna. Ale pozor! Veľká cena v krajine tulipánov sa jazdí tradične nie v nedeľu, ale v sobotu!

Výsledky VC Katalánska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha43:06,479 min
2. Dani PedrosaŠpan./Honda+1,763 s
3. Marc MarquezŠpan./Honda+1,826
4. Valentino RossiTal./Yamaha+5,874
5. Stefan BradlNem./Honda+26,756
6. Bradley SmithV. Brit./Tech+32,228
7. Andrea DoviziosoTal./Dicati+32,692
8. Alex EspargaroŠpan./ART+58,615
9. Colin AdwardsUSA/FRT Kavasaki1:03,142 min
10. Michele PirroTal./Ducati1:09,774
...
16. Lukáš PešekČR/Ioda Suter- 1 kolo

Priebežné poradie (po 6 podujatiach z 18)

1. Dani Pedrosa123 bodov
2. Jorge Lorenzo116
3. Marc Marquez93
4. Cal Crutchlow71
5. Valentino Rossi60
6. Andrea Dovizioso59
7. Nicky Hayden45
8. Stefan Bradk41
9. Alvaro Bautista38
10. Aleix Espargaro36

Trieda Moto2

1. Pol EspargaroŠpan./Kalex41:17,307 min
2. Esteve RabatŠpan./Kalex+0,081 s
3. Thomas LüthiŠvaj./Suter+6,264
4. Scott ReddingV. Brit./Kalex+9,061
5. Takaaki NakagamiJap./Kalex+10,597
6. Randy KrummenacherNem./Kalex+11,577

Priebežné poradie (po 6 podujatiach z 18)

1. Scott Redding114 bodov
2. Pol Espargaro79
3. Esteve Rabat75
4. Mika Kallio65
5. Dominique Ägerter61
6. Nicolas Terol58

Trieda Moto3:

1. Luis SalomŠpan./KTM41:15,331 min
2. Alex RinsŠpan./KTM+0,211 s
3. Maverick ViňalesŠpan./KTM+0,634
4. Alex MarquezŠpan./KTM+3,993
5. Efren VazquezŠpan./FTR Honda+6,243
6. Miguel OliveiraPort./Suter Honda+9,295

Priebežné poradie (po 6 podujatiach z 18)

1. Luis Salom127 bodov
2. Maverick Viňales122
3. Alex Rins101
4. Jonas Folger63
5. Alex Marquez48
6. Miguel Oliveira43

Jorge Lorenzo Sean Penn a Jorge Lorenzo Pedrosa - Marquez
Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
mini-vision-urbanaut
Pri predstavovaní virtuálnej štúdie Mini Vision Urbanaut v novembri 2020 odhalila značka MINI úplne novú interpretáciu mobility prostredníctvom inovatívnej vízie využitia priestoru. Spoločnosť BMW, ktorej súčasťou Mini je, teraz predstavuje fyzický model automobilu, ktorý záujemcom umožní intenzívnejší kontakt s priestorovým konceptom a použitými trvalo udržateľnými materiálmi. Model zažije svoju svetovú premiéru 1. júla 2021 na konferencii DLD Summer. Nový Mini Vision Urbanaut bližšie predstavíme spolu s fotogalériou obrázkov v najbližších dňoch.
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.