VC Katalánska: vyhral Lorenzo

Pondelok, 17 jún 2013

Úradujúci majster sveta Španiel Jorge Lorenzo zvíťazil na Veľkej cene Katalánska v triede MotoGP a skompletizoval si tak svoj hetrik vyhraných pretekov v tohtoročnom seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Na druhom a treťom mieste skončili jeho krajania Dani Pedrosa a Marc Marquez. Španieli tak kompletne obsadili stupeň víťazov v kráľovskej triede MotoGP.

Jorge Lorenzo
Španiel Jorge Lerenzo vyhral v Katalánsku a v tejto sezóne je to už jeho tretie víťazstvo

Dvadsaťšesťročný španielsky jazdec Lorenzo štartoval z tretej pozície, ale vedenia sa ujal už pred prvou zákrutou po štarte a až po cieľ nepustil nikoho pred seba. Sám si režíroval svoju jazdu, nemusel s nikým bojovať koleso pri kolese o svoju pozíciu a báť sa, či mu ten druhý neskomplikuje cestu za víťazstvom. Nemal starosti ako Pedrosa, na ktorého od začiatku pretekov až po cieľovú pásku útočil mladík Marquez. Aj keď mu útok na Pedrosu v záverečných kolách pretekov nevyšiel, ani na chvíľku však do posledných metrov nemal Pedrosa istú druhú priečku a v cieli bol medzi ním a Marquezom rozdiel len 63 tisícin sekundy.

Valentino Rossi nemal ani v Katalánsku najvydarenejšiu kvalifikáciu a štartoval až z tretieho radu. Veľmi skoro sa však zaradil na piatu priečku za štvrtého Brita Crutchlowa. Keď sa však vedúca trojica začala týmto dvom vzďaľovať, bolo jasné, že o stupeň víťazov Brit ani Talian, ak sa nič mimoriadne nestane, bojovať nebudú. Stalo sa však niečo iné, Crutchlowovi podkĺzlo v ľavej zákrute predné koleso a sympatický Brit v pretekoch skončil. Rossimu stačilo udržiavať tempo, keďže od Nemca Bradla ani Američana Haydena mu nebezpečenstvo nehrozilo.

Naopak, Američan mal podobný pád ako Crutchlow a preteky vzdal. Ešte predtým bolo niekoľko pádov. Už v prvom kole si stabilitu na dvoch kolesách neudržali Španiel Bautista a Brit Laverty, následne aj Francúz Randy de Puniet a Talian Iannone, ale ani Čech Lukáš Pešek. Ten však vstal, "oprášil" svoj stroj a pokračoval v jazde. Nakoniec mohol aj bodovať, ale tesne pred ním na pätnástom mieste sa umiestnil Španiel Delamor a bod za posledné bodované miesto neputoval do Česka, ale zostal v Španielsku. Druhý český jazdec, Karel Abraham, pre poruchu elektroniky na svojom stroji ART z pretekov odstúpil pätnásť kôl pred koncom pretekov.

Spokojný so siedmim miestom v cieli určite nebol ani Talian Andrea Dovozioso, ktorému tentoraz jeho Ducati nešliapala tak, ako v niektorých predchádzajúcich pretekoch. V Ducati skúšali na motocykli niečo nové, čo však neprinieslo želaný efekt ani pre Doviziosa, ani pre Haydena, ktorý pre spomínaný pád odstúpil.

Pedrosa vedie priebežné poradie po šiestich pretekoch. Pred Lorenzom má náskok siedmich bodov a pred Marquezom vedie o tridsať bodov. Štvrtý Crutchlow a piaty Rossi do boja o titul iba ťažko zasiahnu, takže traja Španieli sa budú biť o majstra sveta ďalej.

Najbližšie preteky sú v Holandsku 29. júna. Ale pozor! Veľká cena v krajine tulipánov sa jazdí tradične nie v nedeľu, ale v sobotu!

Výsledky VC Katalánska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha43:06,479 min
2. Dani PedrosaŠpan./Honda+1,763 s
3. Marc MarquezŠpan./Honda+1,826
4. Valentino RossiTal./Yamaha+5,874
5. Stefan BradlNem./Honda+26,756
6. Bradley SmithV. Brit./Tech+32,228
7. Andrea DoviziosoTal./Dicati+32,692
8. Alex EspargaroŠpan./ART+58,615
9. Colin AdwardsUSA/FRT Kavasaki1:03,142 min
10. Michele PirroTal./Ducati1:09,774
...
16. Lukáš PešekČR/Ioda Suter- 1 kolo

Priebežné poradie (po 6 podujatiach z 18)

1. Dani Pedrosa123 bodov
2. Jorge Lorenzo116
3. Marc Marquez93
4. Cal Crutchlow71
5. Valentino Rossi60
6. Andrea Dovizioso59
7. Nicky Hayden45
8. Stefan Bradk41
9. Alvaro Bautista38
10. Aleix Espargaro36

Trieda Moto2

1. Pol EspargaroŠpan./Kalex41:17,307 min
2. Esteve RabatŠpan./Kalex+0,081 s
3. Thomas LüthiŠvaj./Suter+6,264
4. Scott ReddingV. Brit./Kalex+9,061
5. Takaaki NakagamiJap./Kalex+10,597
6. Randy KrummenacherNem./Kalex+11,577

Priebežné poradie (po 6 podujatiach z 18)

1. Scott Redding114 bodov
2. Pol Espargaro79
3. Esteve Rabat75
4. Mika Kallio65
5. Dominique Ägerter61
6. Nicolas Terol58

Trieda Moto3:

1. Luis SalomŠpan./KTM41:15,331 min
2. Alex RinsŠpan./KTM+0,211 s
3. Maverick ViňalesŠpan./KTM+0,634
4. Alex MarquezŠpan./KTM+3,993
5. Efren VazquezŠpan./FTR Honda+6,243
6. Miguel OliveiraPort./Suter Honda+9,295

Priebežné poradie (po 6 podujatiach z 18)

1. Luis Salom127 bodov
2. Maverick Viňales122
3. Alex Rins101
4. Jonas Folger63
5. Alex Marquez48
6. Miguel Oliveira43

Jorge Lorenzo Sean Penn a Jorge Lorenzo Pedrosa - Marquez
Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.