VC Katalánska: vyhral Lorenzo

Pondelok, 17 jún 2013

Úradujúci majster sveta Španiel Jorge Lorenzo zvíťazil na Veľkej cene Katalánska v triede MotoGP a skompletizoval si tak svoj hetrik vyhraných pretekov v tohtoročnom seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Na druhom a treťom mieste skončili jeho krajania Dani Pedrosa a Marc Marquez. Španieli tak kompletne obsadili stupeň víťazov v kráľovskej triede MotoGP.

Jorge Lorenzo
Španiel Jorge Lerenzo vyhral v Katalánsku a v tejto sezóne je to už jeho tretie víťazstvo

Dvadsaťšesťročný španielsky jazdec Lorenzo štartoval z tretej pozície, ale vedenia sa ujal už pred prvou zákrutou po štarte a až po cieľ nepustil nikoho pred seba. Sám si režíroval svoju jazdu, nemusel s nikým bojovať koleso pri kolese o svoju pozíciu a báť sa, či mu ten druhý neskomplikuje cestu za víťazstvom. Nemal starosti ako Pedrosa, na ktorého od začiatku pretekov až po cieľovú pásku útočil mladík Marquez. Aj keď mu útok na Pedrosu v záverečných kolách pretekov nevyšiel, ani na chvíľku však do posledných metrov nemal Pedrosa istú druhú priečku a v cieli bol medzi ním a Marquezom rozdiel len 63 tisícin sekundy.

Valentino Rossi nemal ani v Katalánsku najvydarenejšiu kvalifikáciu a štartoval až z tretieho radu. Veľmi skoro sa však zaradil na piatu priečku za štvrtého Brita Crutchlowa. Keď sa však vedúca trojica začala týmto dvom vzďaľovať, bolo jasné, že o stupeň víťazov Brit ani Talian, ak sa nič mimoriadne nestane, bojovať nebudú. Stalo sa však niečo iné, Crutchlowovi podkĺzlo v ľavej zákrute predné koleso a sympatický Brit v pretekoch skončil. Rossimu stačilo udržiavať tempo, keďže od Nemca Bradla ani Američana Haydena mu nebezpečenstvo nehrozilo.

Naopak, Američan mal podobný pád ako Crutchlow a preteky vzdal. Ešte predtým bolo niekoľko pádov. Už v prvom kole si stabilitu na dvoch kolesách neudržali Španiel Bautista a Brit Laverty, následne aj Francúz Randy de Puniet a Talian Iannone, ale ani Čech Lukáš Pešek. Ten však vstal, "oprášil" svoj stroj a pokračoval v jazde. Nakoniec mohol aj bodovať, ale tesne pred ním na pätnástom mieste sa umiestnil Španiel Delamor a bod za posledné bodované miesto neputoval do Česka, ale zostal v Španielsku. Druhý český jazdec, Karel Abraham, pre poruchu elektroniky na svojom stroji ART z pretekov odstúpil pätnásť kôl pred koncom pretekov.

Spokojný so siedmim miestom v cieli určite nebol ani Talian Andrea Dovozioso, ktorému tentoraz jeho Ducati nešliapala tak, ako v niektorých predchádzajúcich pretekoch. V Ducati skúšali na motocykli niečo nové, čo však neprinieslo želaný efekt ani pre Doviziosa, ani pre Haydena, ktorý pre spomínaný pád odstúpil.

Pedrosa vedie priebežné poradie po šiestich pretekoch. Pred Lorenzom má náskok siedmich bodov a pred Marquezom vedie o tridsať bodov. Štvrtý Crutchlow a piaty Rossi do boja o titul iba ťažko zasiahnu, takže traja Španieli sa budú biť o majstra sveta ďalej.

Najbližšie preteky sú v Holandsku 29. júna. Ale pozor! Veľká cena v krajine tulipánov sa jazdí tradične nie v nedeľu, ale v sobotu!