VC Kataru: Lorenzo, Rossi, Marquez

Pondelok, 08 apríl 2013

Veľkú cenu Kataru, úvodné preteky sedemnásťdielneho seriálu majstrovstiev sveta cestných pretekov motocyklov v kráľovskej triede Moto GP vyhral minuloročný majster sveta Jorge Lorenzo pred Valentinom Rossim a Marcom Marquezom. Lorenzo zvíťazil systémom štart-cieľ s náskokom vyše šesť sekúnd. Potvrdil, že z minuloročnej výkonnosti nič nestratil a už na začiatku novej sezóny naznačil svoje ambície na titul majstra sveta.

Marquez - Rossi
Marco Marquez (vľavo) a Valentino Rossi zviedli veľký boj o druhé miesto na VC Kataru

Do tímu Yamahy sa po neúspešnom účinkovaní u Ducati vrátil deväťnásobný majster sveta Valentino Rossi. V kvalifikácii ešte nenaznačil, že by mohol byť jedným z uchádzačov o titul, či aspoň o pódiové miesta, keď skončil až siedmy, kým Lorenzo kvalifikáciu vyhral. V pretekoch to však bolo iné. Rossi sa postupne predieral dopredu. Najprv sa dostal pred Nemca Bradla, potom po skvelých súbojoch aj pred Brita Crutchlowa a Španiela Pedrosu.

Už bol jednou nohou na pódiu, keď jazdil tretí za Lorenzom a nováčikom triedy MotoGP Marcom Marquezom. Rossi sa však neuspokojil s treťou priečkou a bojoval ďalej. S jemu vlastným štýlom sa tri kolá pred koncom pretekov prebojoval na druhé miesto, ktoré si potom pomerne suverénnym spôsobom udržal až do cieľa. Za víťazným Lorenzom zaostal Rossi o 6,2 sekundy. Marquez skončil pre neho v premiérových pretekoch v najsilnejšej triede tretí a tento sympatický mladík, majster sveta z triedy 125 cm³ a z minulého roka z Moto2 dosiahol tak hneď v premiérových pretekoch v kráľovskej triede obrovský úspech.

Sklamaním je štvrté miesto Daniho Padrosu, ktorý má v tohtoročnom seriáli určite najvyššie ambície. V kvalifikácii bol tretí za Lorenzom a Crutchlowom, v pretekoch dlho jazdil za Lorenzom a pred Marquezom, ale šesť kôl pred záverom pretekov neodolal útoku mladíka a tímového kolegu z továrenskej Hondy a neskôr ani Rossimu. Piaty skončil britský jazdec Cal Crutchlow na Yamahe netovárenského tímu, keď nezvládol súboj s Rossim a vyšiel mimo trať. Keďže bez následkov, piate miesto si udržal.

Španiel Alvaro Bautista bol v cieli šiesty a na Crutchlowa strácal približne tri a pol sekundy. Siedme a ôsme miesto patrilo dvom továrenským Ducati v sedle s Talianom Doviziosom a Američanom Haydenom. Ukazuje sa, že Ducati nie sú von z krízy a na Yamahu a Hondu dosť strácajú. Deviaty bol Talian Andrea Yanone a desiatku uzatváral Američan Ben Spies, obaja na netovárenských Ducati.

Historické, po prvý raz dvojité zastúpenie mali v najsilnejšej triede Česi. K minuloročnému pravidelnému účastníkovi MotoGP Karlovi Abrahamovi pribudol Lukáš Pešek, ktorý v uplynulej sezóne jazdil v Nemecku v trieda Superbike. Abrahamovi preteky v Katare nevyšli, keď havaroval už v prvom kole, Pešek dojazdil a v cieli bol osemnásty, posledný spomedzi tých, čo dojazdili. Šesť ich preteky nedokončilo pre pády alebo poruchy, napríklad už spomínaný Nemec Bradl alebo známy Američan Colin Edwards.

Druhé kolo seriálu bude v americkom štáte Texas. Uskutočnia sa 21. apríla na novom okruhu v meste Austin.