VC Malajzie: dážď utopil preteky

Nedeľa, 21 október 2012

Španiel Dani Pedrosa sa najlepšie vyrovnal s podmienkami monzúnového dažďa na Veľkej cene Malajzie a stal sa jej víťazom pred ďalším Španielom Jorge Lorenzom a Austrálčanom Casey Stonerom. Preteky vypísané na 20 kôl šesť kôl pred koncom pre zosilnený dážď prerušili, a ako sa neskôr ukázalo, pre vytrvalé prívaly vody na trať okruhu aj predčasne ukončili. Jury sa potom rozhodla započítať do konečných výsledkov poradie z 13. kola.

Sandro Cortese
Prvého majstra sveta pre tento rok už poznáme. V predstihu ho získal Sandro Cortese

Spočiatku to na mokrej trati okruhu v Sepangu vyzeralo celkom dobre. Štart sa vydaril, v prvej ani ďalšej zákrute, ako sa to často stáva, nikto nehavaroval. Aj ďalšie kolá prebiehali plynule, jazdci vedeli, že mokrá trať je zradná a tak musia jazdiť maximálne obozretne. Každé prudšie pridanie plynu alebo brzdenie môže privodiť pád a nečakaný koniec v pretekoch. Vedeli to aj Lorenzo a Pedrosa, ktorí si urobili mierny náskok pred Stonerom, Doviziosom, Rossim , Bradlom, Haydenom a ďalšími.

Náskok prvých dvoch postupne narástol až na sedem sekúnd. Dážď nad okruhom v Malajzii silnej a preteky sa stávali nebezpečnými. V ôsmom kole pretekov spadol Američan Spies, v nasledujúcom potom aj Dovizioso a v desiatom Američan Edwards. V jedenástom, deväť kôl pred koncom spadli ďalší traja: Brit Crutchlow, Francúz de Puniet a Nemec Bradl.

Medzi tým došlo na čele pretekov k zmene, keď novým lídrom sa stal Pedrosa a Lorenzo klesol na druhé miesto. Tretí jazdil Austrálčan Stoner, štvrtý Američan Hayden, piaty Talian Rossi a šiesty Španiel Bautista. Jazdci dvíhali ruky na znemenie, že v takomto daždi sa jazdiť nedá. Následne sa objavila červená vlajka a preteky šesť kôl pred koncom prerušili. Neskôr, keď dážď neprestával, pokračovanie pretekov zrušili a platilo poradie po 13. kole. Z víťazstva sa tešil Pedrosa pred Lorenzom a Stonerom. Ďalšie tri miesta obsadili Hayden, Rossi a Bautista.

Pedrosa tak opäť znížil náskok Lorenza o ďalších päť bodov a stráca na lídra 23 bodov. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte preteky v Austrálii (28. októbra) a v španielskej Valencii (11. novembra). Udrží si Lorenzo náskok a získa ďalší titul, alebo Pedrosa svoj prvý?

Výsledky VC Malajzie

Trieda MotoGP

1. Dani PedrosaŠpan./Honda29:29,049 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+ 3,774 s
3. Casey StonerAustr./Honda+ 7,144
4. Nicky HaydenUSA/Ducati+ 10,518
5. Valentino RossiTal./Ducati+ 16,759
6. Alvaro BautistaŠpan./Honda+ 17,276
7. Hector BarberaŠpan./Ducati+ 50,282
8. Aleix EspargaroŠpan./ART+ 51,585
9. James EllisonV. Brit./ART+ 56,676
10. Karel AbrahamČR/Ducati+ 57,622

Priebežné poradie (po 16 z 18 podujatí)

1. Jorge Lorenzo330 bodov
2. Dani Pedrosa307
3. Casey Stoner213
4. Andrea Dovizioso195
5. Alvaro Bautista154
6. Valentino Rossi148
7. Cal Crutchlow135
8. Stefan Bradl125
9. Nicky Hayden114
10. Ben Spies88

Trieda Moto2

Víťazstvo si odnáša do San Marina Alex de Angelis, ktorý tesne porazil Austrálčana Westa a tretieho v cieli Brita Rea. Líder triedy Španiel Marc Marquez spadol, takže titul bude oslavovať až neskôr. Pre silný dážď odjazdili jazdci len 15 z plánovaných 17 kôl. Víťazstvo de Angelisa je jeho prvé v tejto sezóne.

Výsledky

1. Alex de AngelisS. Mar./FTR36:57,793 min
2. Anthony WestAustr./Speed Up0,710 s
3. Gino ReaV.Brit./Suter1,363

Priebežné poradie

1. Marc Marquez283 bodov
2. Pol Espargaro235
3. Andrea Iannone188

Trieda Moto3

V triede Moto3 je už známy nový majster sveta. Stal sa ním Nemec Sandro Cortese V Malajzii zvíťazil a má náskok, ktorý mu zaisťuje titul. Cortese zvíťazil s veľmi tesným náskokom len 28 tisícin sekundy pred domácim jazdcom Khairuddinom.

Výsledky

1. Sandro CorteseNem./KTM40:54,123 min
2. Zulfahmi KhairuddinMalaj./KTM0,028 s
3. Jonas FolgerNem./Kalex0,247

Priebežné poradie

1. Sandro Cortese280 bodov
2. Luis Salom207
3. Mavericks Vinales199

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.