VC Malajzie: dážď utopil preteky

Nedeľa, 21 október 2012

Španiel Dani Pedrosa sa najlepšie vyrovnal s podmienkami monzúnového dažďa na Veľkej cene Malajzie a stal sa jej víťazom pred ďalším Španielom Jorge Lorenzom a Austrálčanom Casey Stonerom. Preteky vypísané na 20 kôl šesť kôl pred koncom pre zosilnený dážď prerušili, a ako sa neskôr ukázalo, pre vytrvalé prívaly vody na trať okruhu aj predčasne ukončili. Jury sa potom rozhodla započítať do konečných výsledkov poradie z 13. kola.

Sandro Cortese
Prvého majstra sveta pre tento rok už poznáme. V predstihu ho získal Sandro Cortese

Spočiatku to na mokrej trati okruhu v Sepangu vyzeralo celkom dobre. Štart sa vydaril, v prvej ani ďalšej zákrute, ako sa to často stáva, nikto nehavaroval. Aj ďalšie kolá prebiehali plynule, jazdci vedeli, že mokrá trať je zradná a tak musia jazdiť maximálne obozretne. Každé prudšie pridanie plynu alebo brzdenie môže privodiť pád a nečakaný koniec v pretekoch. Vedeli to aj Lorenzo a Pedrosa, ktorí si urobili mierny náskok pred Stonerom, Doviziosom, Rossim , Bradlom, Haydenom a ďalšími.

Náskok prvých dvoch postupne narástol až na sedem sekúnd. Dážď nad okruhom v Malajzii silnej a preteky sa stávali nebezpečnými. V ôsmom kole pretekov spadol Američan Spies, v nasledujúcom potom aj Dovizioso a v desiatom Američan Edwards. V jedenástom, deväť kôl pred koncom spadli ďalší traja: Brit Crutchlow, Francúz de Puniet a Nemec Bradl.

Medzi tým došlo na čele pretekov k zmene, keď novým lídrom sa stal Pedrosa a Lorenzo klesol na druhé miesto. Tretí jazdil Austrálčan Stoner, štvrtý Američan Hayden, piaty Talian Rossi a šiesty Španiel Bautista. Jazdci dvíhali ruky na znemenie, že v takomto daždi sa jazdiť nedá. Následne sa objavila červená vlajka a preteky šesť kôl pred koncom prerušili. Neskôr, keď dážď neprestával, pokračovanie pretekov zrušili a platilo poradie po 13. kole. Z víťazstva sa tešil Pedrosa pred Lorenzom a Stonerom. Ďalšie tri miesta obsadili Hayden, Rossi a Bautista.

Pedrosa tak opäť znížil náskok Lorenza o ďalších päť bodov a stráca na lídra 23 bodov. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte preteky v Austrálii (28. októbra) a v španielskej Valencii (11. novembra). Udrží si Lorenzo náskok a získa ďalší titul, alebo Pedrosa svoj prvý?

Výsledky VC Malajzie

Trieda MotoGP

1. Dani PedrosaŠpan./Honda29:29,049 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+ 3,774 s
3. Casey StonerAustr./Honda+ 7,144
4. Nicky HaydenUSA/Ducati+ 10,518
5. Valentino RossiTal./Ducati+ 16,759
6. Alvaro BautistaŠpan./Honda+ 17,276
7. Hector BarberaŠpan./Ducati+ 50,282
8. Aleix EspargaroŠpan./ART+ 51,585
9. James EllisonV. Brit./ART+ 56,676
10. Karel AbrahamČR/Ducati+ 57,622

Priebežné poradie (po 16 z 18 podujatí)

1. Jorge Lorenzo330 bodov
2. Dani Pedrosa307
3. Casey Stoner213
4. Andrea Dovizioso195
5. Alvaro Bautista154
6. Valentino Rossi148
7. Cal Crutchlow135
8. Stefan Bradl125
9. Nicky Hayden114
10. Ben Spies88

Trieda Moto2

Víťazstvo si odnáša do San Marina Alex de Angelis, ktorý tesne porazil Austrálčana Westa a tretieho v cieli Brita Rea. Líder triedy Španiel Marc Marquez spadol, takže titul bude oslavovať až neskôr. Pre silný dážď odjazdili jazdci len 15 z plánovaných 17 kôl. Víťazstvo de Angelisa je jeho prvé v tejto sezóne.

Výsledky

1. Alex de AngelisS. Mar./FTR36:57,793 min
2. Anthony WestAustr./Speed Up0,710 s
3. Gino ReaV.Brit./Suter1,363

Priebežné poradie

1. Marc Marquez283 bodov
2. Pol Espargaro235
3. Andrea Iannone188

Trieda Moto3

V triede Moto3 je už známy nový majster sveta. Stal sa ním Nemec Sandro Cortese V Malajzii zvíťazil a má náskok, ktorý mu zaisťuje titul. Cortese zvíťazil s veľmi tesným náskokom len 28 tisícin sekundy pred domácim jazdcom Khairuddinom.

Výsledky

1. Sandro CorteseNem./KTM40:54,123 min
2. Zulfahmi KhairuddinMalaj./KTM0,028 s
3. Jonas FolgerNem./Kalex0,247

Priebežné poradie

1. Sandro Cortese280 bodov
2. Luis Salom207
3. Mavericks Vinales199

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.