VC Malajzie: dážď utopil preteky

Nedeľa, 21 október 2012

Španiel Dani Pedrosa sa najlepšie vyrovnal s podmienkami monzúnového dažďa na Veľkej cene Malajzie a stal sa jej víťazom pred ďalším Španielom Jorge Lorenzom a Austrálčanom Casey Stonerom. Preteky vypísané na 20 kôl šesť kôl pred koncom pre zosilnený dážď prerušili, a ako sa neskôr ukázalo, pre vytrvalé prívaly vody na trať okruhu aj predčasne ukončili. Jury sa potom rozhodla započítať do konečných výsledkov poradie z 13. kola.

Sandro Cortese
Prvého majstra sveta pre tento rok už poznáme. V predstihu ho získal Sandro Cortese

Spočiatku to na mokrej trati okruhu v Sepangu vyzeralo celkom dobre. Štart sa vydaril, v prvej ani ďalšej zákrute, ako sa to často stáva, nikto nehavaroval. Aj ďalšie kolá prebiehali plynule, jazdci vedeli, že mokrá trať je zradná a tak musia jazdiť maximálne obozretne. Každé prudšie pridanie plynu alebo brzdenie môže privodiť pád a nečakaný koniec v pretekoch. Vedeli to aj Lorenzo a Pedrosa, ktorí si urobili mierny náskok pred Stonerom, Doviziosom, Rossim , Bradlom, Haydenom a ďalšími.

Náskok prvých dvoch postupne narástol až na sedem sekúnd. Dážď nad okruhom v Malajzii silnej a preteky sa stávali nebezpečnými. V ôsmom kole pretekov spadol Američan Spies, v nasledujúcom potom aj Dovizioso a v desiatom Američan Edwards. V jedenástom, deväť kôl pred koncom spadli ďalší traja: Brit Crutchlow, Francúz de Puniet a Nemec Bradl.

Medzi tým došlo na čele pretekov k zmene, keď novým lídrom sa stal Pedrosa a Lorenzo klesol na druhé miesto. Tretí jazdil Austrálčan Stoner, štvrtý Američan Hayden, piaty Talian Rossi a šiesty Španiel Bautista. Jazdci dvíhali ruky na znemenie, že v takomto daždi sa jazdiť nedá. Následne sa objavila červená vlajka a preteky šesť kôl pred koncom prerušili. Neskôr, keď dážď neprestával, pokračovanie pretekov zrušili a platilo poradie po 13. kole. Z víťazstva sa tešil Pedrosa pred Lorenzom a Stonerom. Ďalšie tri miesta obsadili Hayden, Rossi a Bautista.

Pedrosa tak opäť znížil náskok Lorenza o ďalších päť bodov a stráca na lídra 23 bodov. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte preteky v Austrálii (28. októbra) a v španielskej Valencii (11. novembra). Udrží si Lorenzo náskok a získa ďalší titul, alebo Pedrosa svoj prvý?

Výsledky VC Malajzie

Trieda MotoGP

1. Dani PedrosaŠpan./Honda29:29,049 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+ 3,774 s
3. Casey StonerAustr./Honda+ 7,144
4. Nicky HaydenUSA/Ducati+ 10,518
5. Valentino RossiTal./Ducati+ 16,759
6. Alvaro BautistaŠpan./Honda+ 17,276
7. Hector BarberaŠpan./Ducati+ 50,282
8. Aleix EspargaroŠpan./ART+ 51,585
9. James EllisonV. Brit./ART+ 56,676
10. Karel AbrahamČR/Ducati+ 57,622

Priebežné poradie (po 16 z 18 podujatí)

1. Jorge Lorenzo330 bodov
2. Dani Pedrosa307
3. Casey Stoner213
4. Andrea Dovizioso195
5. Alvaro Bautista154
6. Valentino Rossi148
7. Cal Crutchlow135
8. Stefan Bradl125
9. Nicky Hayden114
10. Ben Spies88

Trieda Moto2

Víťazstvo si odnáša do San Marina Alex de Angelis, ktorý tesne porazil Austrálčana Westa a tretieho v cieli Brita Rea. Líder triedy Španiel Marc Marquez spadol, takže titul bude oslavovať až neskôr. Pre silný dážď odjazdili jazdci len 15 z plánovaných 17 kôl. Víťazstvo de Angelisa je jeho prvé v tejto sezóne.

Výsledky

1. Alex de AngelisS. Mar./FTR36:57,793 min
2. Anthony WestAustr./Speed Up0,710 s
3. Gino ReaV.Brit./Suter1,363

Priebežné poradie

1. Marc Marquez283 bodov
2. Pol Espargaro235
3. Andrea Iannone188

Trieda Moto3

V triede Moto3 je už známy nový majster sveta. Stal sa ním Nemec Sandro Cortese V Malajzii zvíťazil a má náskok, ktorý mu zaisťuje titul. Cortese zvíťazil s veľmi tesným náskokom len 28 tisícin sekundy pred domácim jazdcom Khairuddinom.

Výsledky

1. Sandro CorteseNem./KTM40:54,123 min
2. Zulfahmi KhairuddinMalaj./KTM0,028 s
3. Jonas FolgerNem./Kalex0,247

Priebežné poradie

1. Sandro Cortese280 bodov
2. Luis Salom207
3. Mavericks Vinales199

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.