VC Malajzie: dážď utopil preteky

Nedeľa, 21 október 2012

Španiel Dani Pedrosa sa najlepšie vyrovnal s podmienkami monzúnového dažďa na Veľkej cene Malajzie a stal sa jej víťazom pred ďalším Španielom Jorge Lorenzom a Austrálčanom Casey Stonerom. Preteky vypísané na 20 kôl šesť kôl pred koncom pre zosilnený dážď prerušili, a ako sa neskôr ukázalo, pre vytrvalé prívaly vody na trať okruhu aj predčasne ukončili. Jury sa potom rozhodla započítať do konečných výsledkov poradie z 13. kola.

Sandro Cortese
Prvého majstra sveta pre tento rok už poznáme. V predstihu ho získal Sandro Cortese

Spočiatku to na mokrej trati okruhu v Sepangu vyzeralo celkom dobre. Štart sa vydaril, v prvej ani ďalšej zákrute, ako sa to často stáva, nikto nehavaroval. Aj ďalšie kolá prebiehali plynule, jazdci vedeli, že mokrá trať je zradná a tak musia jazdiť maximálne obozretne. Každé prudšie pridanie plynu alebo brzdenie môže privodiť pád a nečakaný koniec v pretekoch. Vedeli to aj Lorenzo a Pedrosa, ktorí si urobili mierny náskok pred Stonerom, Doviziosom, Rossim , Bradlom, Haydenom a ďalšími.

Náskok prvých dvoch postupne narástol až na sedem sekúnd. Dážď nad okruhom v Malajzii silnej a preteky sa stávali nebezpečnými. V ôsmom kole pretekov spadol Američan Spies, v nasledujúcom potom aj Dovizioso a v desiatom Američan Edwards. V jedenástom, deväť kôl pred koncom spadli ďalší traja: Brit Crutchlow, Francúz de Puniet a Nemec Bradl.

Medzi tým došlo na čele pretekov k zmene, keď novým lídrom sa stal Pedrosa a Lorenzo klesol na druhé miesto. Tretí jazdil Austrálčan Stoner, štvrtý Američan Hayden, piaty Talian Rossi a šiesty Španiel Bautista. Jazdci dvíhali ruky na znemenie, že v takomto daždi sa jazdiť nedá. Následne sa objavila červená vlajka a preteky šesť kôl pred koncom prerušili. Neskôr, keď dážď neprestával, pokračovanie pretekov zrušili a platilo poradie po 13. kole. Z víťazstva sa tešil Pedrosa pred Lorenzom a Stonerom. Ďalšie tri miesta obsadili Hayden, Rossi a Bautista.

Pedrosa tak opäť znížil náskok Lorenza o ďalších päť bodov a stráca na lídra 23 bodov. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte preteky v Austrálii (28. októbra) a v španielskej Valencii (11. novembra). Udrží si Lorenzo náskok a získa ďalší titul, alebo Pedrosa svoj prvý?

Výsledky VC Malajzie

Trieda MotoGP

1. Dani PedrosaŠpan./Honda29:29,049 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+ 3,774 s
3. Casey StonerAustr./Honda+ 7,144
4. Nicky HaydenUSA/Ducati+ 10,518
5. Valentino RossiTal./Ducati+ 16,759
6. Alvaro BautistaŠpan./Honda+ 17,276
7. Hector BarberaŠpan./Ducati+ 50,282
8. Aleix EspargaroŠpan./ART+ 51,585
9. James EllisonV. Brit./ART+ 56,676
10. Karel AbrahamČR/Ducati+ 57,622

Priebežné poradie (po 16 z 18 podujatí)

1. Jorge Lorenzo330 bodov
2. Dani Pedrosa307
3. Casey Stoner213
4. Andrea Dovizioso195
5. Alvaro Bautista154
6. Valentino Rossi148
7. Cal Crutchlow135
8. Stefan Bradl125
9. Nicky Hayden114
10. Ben Spies88

Trieda Moto2

Víťazstvo si odnáša do San Marina Alex de Angelis, ktorý tesne porazil Austrálčana Westa a tretieho v cieli Brita Rea. Líder triedy Španiel Marc Marquez spadol, takže titul bude oslavovať až neskôr. Pre silný dážď odjazdili jazdci len 15 z plánovaných 17 kôl. Víťazstvo de Angelisa je jeho prvé v tejto sezóne.

Výsledky

1. Alex de AngelisS. Mar./FTR36:57,793 min
2. Anthony WestAustr./Speed Up0,710 s
3. Gino ReaV.Brit./Suter1,363

Priebežné poradie

1. Marc Marquez283 bodov
2. Pol Espargaro235
3. Andrea Iannone188

Trieda Moto3

V triede Moto3 je už známy nový majster sveta. Stal sa ním Nemec Sandro Cortese V Malajzii zvíťazil a má náskok, ktorý mu zaisťuje titul. Cortese zvíťazil s veľmi tesným náskokom len 28 tisícin sekundy pred domácim jazdcom Khairuddinom.

Výsledky

1. Sandro CorteseNem./KTM40:54,123 min
2. Zulfahmi KhairuddinMalaj./KTM0,028 s
3. Jonas FolgerNem./Kalex0,247

Priebežné poradie

1. Sandro Cortese280 bodov
2. Luis Salom207
3. Mavericks Vinales199

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.