VC Malajzie: Pedrosa pred Marquezom a Lorenzom

Pondelok, 14 október 2013

Konečne to Španielovi Pedrosovi vyšlo a po pádoch a porážkach sa dočkal víťazstva. Vyhral dosť presvedčivým spôsobom Veľkú cenu Malajzie v prestížnej triede MotoGP, pätnáste podujatie seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Druhý skončil líder priebežného poradia, ďalší Španiel Marc Marquez a tretí bol minuloročný majster sveta Jorge Lorenzo, tiež zo Španielska.

Pedrosa
Pedrosa nenechal v Malajzii nikoho na pochybách o tom, že to bude práve on kto vyhrá

Pedrosa si v Malajzii zopakoval minuloročné víťazstvo a k dvom tohtoročným v Španielsku v Jereze a Francúzsku na okruhu Le Mans pridal teraz ďalšie. Vo Francúzsku 19. mája stál Pedrosa naposledy na najvyššom stupni pre víťazov. Potom už nič, až teraz v Malajzii. Pedrosa tu jazdil suverénne a s istotou, tak, ako Marc Marquez na Veľkej cene Nemecka a na okruhoch v Laguna Seca, Indianopolise a Brne, hneď štyrikrát víťazne v rade za sebou.

Sklamaný mohol byť po pretekoch Jorge Lorenzo, ktorý sa usiluje bojovať proti krajanovi Marquezovi o každý bod, keďže po posledných pretekoch v Aragónsku zaostával za ním o 39 bodov a do dokonca seriálu zostávalo odjazdiť posledné štyri Veľké ceny. Lorenzo v Malajzii skvele odštartoval, získal mierny náskok, ale tak Pedrosa ako aj Marquez a Rossi jazdili za Lorenzom len s miernym odstupom.

Pedrosa a Marquez postupne znížili náskok Lorenza natoľko, že ho kedykoľvek mohli ohroziť. Pedrosa to využil 17 okruhov pred koncom pretekov. Krátko nato to urobil aj Marquez, ale Lorenzo mu to hneď v nasledujúcej zákrute vrátil. Takto si vymenili pozície asi trikrát, ale o trochu neskôr už mladší Marquez doprial Lorenzovi iba pohľad na svoj chrbát. Práve toto boli najkrajšie momentu celých pretekov.

Pár sekúnd za trojicou Pedrosa, Marquez, Lorenzo jazdil s malou stratou Rossi a s väčším odstupom Španiel Bautista a Brit Crutchlow. Aj súboj týchto dvoch naberal s blížiacim sa cieľom na dramatickosti. Aj oni podobne ako predtým Lorenzo a Marquez si pár razy vymenili pozície, nakoniec na cieľovej páske bol o 15 stotín sekundy skôr Bautista a obsadil piatu priečku a Crutchlow šiestu.

Od pretekov k pretekom sa lepší ďalší Brit Bradley Smith, ktorý v Malajzii bol v cieli siedmy. O ďalšie miesta už tradične v tejto sezóne bojujú továrenský jazdci Ducati, Talian Dovizioso a Američan Hayden. Tentoraz sa nekonal, pretože Hayden pre poruchu motora odstúpil už po 12. okruhu. Z českej dvojice Abraham neštartoval kvôli zraneniu a Pešek vzdal pre poruchu motocykla už po ôsmich okruhoch.

Tri preteky pred záverom seriálu vedie Marquez o 43 bodov pred Lorenzom a je blízko k zisku prémiového titulu majstra sveta pre tento rok v triede MotoGP. Tretí je Padrosa so stratou 54 bodov a štvrtý Rossi stráca rovných 100 bodov.

Nasledujúcimi pretekmi bude Veľká cena Austrálie na okruhu Phillipe Island, ktorá sa pôjde už 20. októbra. Tu sa na motocykel znovu posadí bývalý majster sveta Casey Stoner, ktorý vlani ukončil svoju pretekársku kariéru. Spolu s ním sa austrálskym divákom predvedú aj ďalší šampióni Wayne Gardner a Mick Doohan.

10. Yonny HernandezKol./Ducati +1:01,417 min

Priebežné poradie (po 15 pretekoch z 18)

6. Johann ZarcoFranc./Suter+9,790

Priebežné poradie (po 14 pretekoch z 17)

6. Jack MillerAustr./FTR Honda+1,077

Priebežné poradie (po 14 pretekoch zo 17)