VC Malajzie: Viňales odčinil prehru s Marquezom

Streda, 06 november 2019

Predchádzajúca Veľká cena Austrálie skončila pre Španiela Viňalesa pádom tesne pred cieľovou čiarou po súboju s Marcom Marquezom. Týždeň na to v Malajzii Viňales vrátil Marquezovi požičané a v pretekoch si vytvoril tak veľký náskok, že pred cieľovou čiarou nemusel bojoval o víťazstvo, riskovať pád a jasne zvíťazil.

Malajzia

Viňales v Malajzii zvíťazil jednoznačne s náskokom viac ako tri sekundy a odčinil tak Marquezovi prehru z Austrálie. Jazdil precízne, kontroloval si svoj náskok a cieľom prešiel pred novým majstrom sveta tak trochu pre Marqueza deklasujúcim náskokom.

Viňales jasne porazil Marca Marqueza v čase, keď Španiel prepisuje históriu majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Zo 17 tohtoročných pretekov desať vyhral, v cieli ani raz, keď preteky dokončil, nebol horší ako druhý, v posledných šiestich pretekoch nenašiel premožiteľa, v historických tabuľkách s 55 víťazstvami prekonal Austrálčana Micka Doohana a posunul sa na historické tretie miesto.

Rekord Marquezovi v tejto sezóne neodolá ani počet nazbieraných bodov, kde prekoná hranicu 400 bodov, čo sa ešte nikomu nepodarilo. V súčasnosti nemá súpera, ktorý by mu vyrovnane vzdoroval. Zrazu však je tu jeho krajan na Yamahe, na ktorého bol v posledných pretekoch Marquez so svojou Hondou krátky. Či tomu bude tak aj v posledných tohtoročných pretekoch vo Valencii a potom v budúcoročnej sezóne, mohlo by to narušiť Marquezovu hegemóniu.

V Malajzii za Viňalesom a Marquezom o ďalšie miesta v cieli bojovali Talian Dovizioso, ktorý napokon skončil tretí a nedovolil krajanovi Rossimu postaviť sa po dlhšom čase na stupeň víťazov. Rossibol v cieli štvrtý, piaty potom Španiel Rins a šiesty Talian Morbidelli.

V priebežnom poradí je prvý Marc Marquez (395 bodov) a je už istým majstrom sveta. Druhý je Dovizioso (256), tretí Viňales (201), štvrtý Rins (194), piaty Talian Petrucci (176) a šiesty Francúz Quartararo (172), vlastne Španiel s francúzskou licenciou. Valentino Rossi je siedmy (166) a Austrálčan Miller ôsmy (149).

Sezónu 2019 majstrovstiev sveta cestných motocyklov uzatvárajú 17. novembra preteky v španielskej Valencii.

waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.