VC Nemecka: Marc Marquez opäť vo forme

Nedeľa, 12 júl 2015

Veľkou cenou Nemecka na okruhu Sachsenring pokračovali majstrovstvá sveta cestných motocyklových pretekov. Deviate podujatie v najsilnejšej triede MotoGP vyhral na najkratšom okruhu španielsky jazdec Marc Marquez pred krajanom Danim Pedrosom a Talianom Valentinom Rossim. Rossi je naďalej lídrom priebežného hodnotenia pred Španielom Jorge Lorenzom a Talianom Andreom Yannone.

Marc Marquez
Marc Marquez ovládol preteky na Sachsenringu a suverénne vyhral triedu MotoGP

Marquez v kvalifikácii svojim víťazstvom naznačil podobne ako už viackrát v tomto roku svoje ambície. Tak tomu bolo aj pred Veľkou cenou Nemecka ma Sachsenringu. Vyhral ju pred Danim Pedrosom. Tretí bol Jorge Lorenzo, štvrtý Andrea Yannone, piaty Yonny Hernandez a šiesty Valentino Rossi.

Vedenia v pretekoch sa najlepším štartom ujal Lorenzo, za ním jazdili Marquez, Pedrosa a na štvrté miesto poskočil Rossi. Ale už v druhom kole sa do čela dostal Marquez a Rossi potom pred Pedrosu i Lorenza. Vyzeralo to tak, že v takomto poradí prejdú aj cieľom. Pedrosa však najprv ukázal chrbát Lorenzovi a neskôr aj Rossimu. Ku koncu pretekov mal Marquez pred Pedrosom náskok až šesť a pol sekundy. V závere potom zvoľnil a v cieli bol pred Pedrosom o vyše dve sekundy. Tretí Rossi zaostal za Marquezom o viac ako päť sekúnd a Lorenzo o takmer desať sekúnd.

Vyhrali teda oranžové Hondy Repsol, na ktoré teraz Yamahy Rossiho či Lorenza nestačili. Rossi, keďže skončil pred Lorenzom, zvýšil svoj náskok na svojho tímového partnera na 13 bodov. Yannone bol piaty a drží si priebežné tretie miesto. Marquez zaostáva za ním len o štyri body. Keďže do konca seriáli zostáva odjazdiť ešte deväť pretekov, na titul môže siahnuť ešte aj obhajca titulu a dvojnásobný majster sveta Marc Marquez. Aktuálny líder Rossi ak chce desiaty titul, musí vyhrávať.

Teraz bude v seriáli väčšia prestávka. Nasledujúce desiate podujatie, Veľká cena Indianopolisu, bude 9. augusta.

Výsledky Veľkej ceny Nemecka

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda41:01,087 min
2. Dani PedrosaŠpan./Honda+ 2,226 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+ 5,608
4. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+ 9,928
5. Andrea IannoneTal./Ducati+ 20,785
6. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+ 23,215
7. Cal CrutchlowV. Brit./Honda+ 29,881
8. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+ 34,953
9. Danilo PetrucciTal./Ducati+ 35,875
10. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+ 37,253

Priebežné poradie (po 9 z 18 pretekov)

1. Valentino Rossi179 bodov
2. Jorge Lorenzo166
3. Andrea Iannone118
4. Marc Márquez114
5. Andrea Dovizioso87
6. Bradley Smith87
7. Dani Pedrosa67
8. Cal Crutchlow66
9. Pol Espargaro64
10. Maverick Viňales57

Trieda Moto3

1. Danny KentV. Brit./Honda39:29,359 min
2. Efren VazquezŠpan./Honda+7,554 s
3. Enea BastianiniTal./Honda+9,603

Priebežné poradie (po 9 z 18 pretekov)

1. Danny Kent190 bodov
2. Enea Bastianini124
3. Miguel Oliveira102

Trieda Moto2

1. Xavier SimeonKalex41:09,295 min
2. Johann ZarcoKalex+0,083 s
3. Alex RinsKalex+1,646

Priebežné poradie (po 9 z 18 pretekov)

1. Johann Zarco179 bodov
2. Tito Rabat114
3. Sam Lowes107

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.