VC Nemecka: Marc Marquez opäť vo forme

Nedeľa, 12 júl 2015

Veľkou cenou Nemecka na okruhu Sachsenring pokračovali majstrovstvá sveta cestných motocyklových pretekov. Deviate podujatie v najsilnejšej triede MotoGP vyhral na najkratšom okruhu španielsky jazdec Marc Marquez pred krajanom Danim Pedrosom a Talianom Valentinom Rossim. Rossi je naďalej lídrom priebežného hodnotenia pred Španielom Jorge Lorenzom a Talianom Andreom Yannone.

Marc Marquez
Marc Marquez ovládol preteky na Sachsenringu a suverénne vyhral triedu MotoGP

Marquez v kvalifikácii svojim víťazstvom naznačil podobne ako už viackrát v tomto roku svoje ambície. Tak tomu bolo aj pred Veľkou cenou Nemecka ma Sachsenringu. Vyhral ju pred Danim Pedrosom. Tretí bol Jorge Lorenzo, štvrtý Andrea Yannone, piaty Yonny Hernandez a šiesty Valentino Rossi.

Vedenia v pretekoch sa najlepším štartom ujal Lorenzo, za ním jazdili Marquez, Pedrosa a na štvrté miesto poskočil Rossi. Ale už v druhom kole sa do čela dostal Marquez a Rossi potom pred Pedrosu i Lorenza. Vyzeralo to tak, že v takomto poradí prejdú aj cieľom. Pedrosa však najprv ukázal chrbát Lorenzovi a neskôr aj Rossimu. Ku koncu pretekov mal Marquez pred Pedrosom náskok až šesť a pol sekundy. V závere potom zvoľnil a v cieli bol pred Pedrosom o vyše dve sekundy. Tretí Rossi zaostal za Marquezom o viac ako päť sekúnd a Lorenzo o takmer desať sekúnd.

Vyhrali teda oranžové Hondy Repsol, na ktoré teraz Yamahy Rossiho či Lorenza nestačili. Rossi, keďže skončil pred Lorenzom, zvýšil svoj náskok na svojho tímového partnera na 13 bodov. Yannone bol piaty a drží si priebežné tretie miesto. Marquez zaostáva za ním len o štyri body. Keďže do konca seriáli zostáva odjazdiť ešte deväť pretekov, na titul môže siahnuť ešte aj obhajca titulu a dvojnásobný majster sveta Marc Marquez. Aktuálny líder Rossi ak chce desiaty titul, musí vyhrávať.

Teraz bude v seriáli väčšia prestávka. Nasledujúce desiate podujatie, Veľká cena Indianopolisu, bude 9. augusta.

Výsledky Veľkej ceny Nemecka

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda41:01,087 min
2. Dani PedrosaŠpan./Honda+ 2,226 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+ 5,608
4. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+ 9,928
5. Andrea IannoneTal./Ducati+ 20,785
6. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+ 23,215
7. Cal CrutchlowV. Brit./Honda+ 29,881
8. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+ 34,953
9. Danilo PetrucciTal./Ducati+ 35,875
10. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+ 37,253

Priebežné poradie (po 9 z 18 pretekov)

1. Valentino Rossi179 bodov
2. Jorge Lorenzo166
3. Andrea Iannone118
4. Marc Márquez114
5. Andrea Dovizioso87
6. Bradley Smith87
7. Dani Pedrosa67
8. Cal Crutchlow66
9. Pol Espargaro64
10. Maverick Viňales57

Trieda Moto3

1. Danny KentV. Brit./Honda39:29,359 min
2. Efren VazquezŠpan./Honda+7,554 s
3. Enea BastianiniTal./Honda+9,603

Priebežné poradie (po 9 z 18 pretekov)

1. Danny Kent190 bodov
2. Enea Bastianini124
3. Miguel Oliveira102

Trieda Moto2

1. Xavier SimeonKalex41:09,295 min
2. Johann ZarcoKalex+0,083 s
3. Alex RinsKalex+1,646

Priebežné poradie (po 9 z 18 pretekov)

1. Johann Zarco179 bodov
2. Tito Rabat114
3. Sam Lowes107

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.