VC Nemecka: víťazom Španiel Pedrosa

Pondelok, 09 júl 2012

Víťazom Veľkej ceny Nemecka na okruhu Sachsenring sa stal Španiel Dani Pedrosa a po prvý raz v tejto sezóne sa stal víťazom pretekov majstrovstiev sveta cestných motocyklov v najprestížnejšej triede Moto GP. Druhý skončil jeho krajan Jorge Lorenzo a tretí Talian Andrea Dovizioso.

Pedrosa - Stoner
Víťazom Veľkej ceny Nemecka na okruhu Sachsenring sa stal Španiel Dani Pedrosa a po prvý raz v tejto sezóne sa stal víťazom pretekov majstrovstiev sveta cestných motocyklov v najprestížnejšej triede Moto GP. Druhý skončil jeho krajan Jorge Lorenzo a tretí Talian Andrea Dovizioso.

Až do posledného kola nebolo jasné, kto z dvojice vedúcich jazdcov pretne pomyselnú cieľovú pásku ako prvý. Či to bude víťaz kvalifikácie a líder priebežného poradia Austrálčan Casey Stoner (o líderstvo sa delí s Jorge Lorencom) alebo Španiel Dani Pedrosa. Nakoniec sa v cieli tešil Pedrosa, kým premotivovaný Stoner po páde v súboji s Pedrosom sa do cieľa zviezol na skútri a bez bodov.

Ak by sa bol Stoner uspokojil s druhým miestom, mohol byť na čele priebežnej kvalifikácie s miernym náskokom pre Lorenzom. Takto nezískal žiadny bod, pred neho sa dostal víťaz Pedrosa i druhý v cieli Lorenzo. Veľká škoda pre Austrálčana, ktorému v záverečnom účtovaní na konci sezóny tieto body budú určite veľmi chýbať.

Dani Pedrosa odštartoval lepšie ako jeho tímový kolega z Hondy Repsol Casey Stoner, ktorý sa zaradil hneď za neho. Tretí jazdil Američan Ben Spies a štvrtý Lorenzo. Stoner sa však neskôr dostal na čelo pred Pedrosu, ale ten mu veľa pokoja nedoprial a v závere pretekov sa Španiel dostal pred Austrálčana a v "tímovražednom" boji mal potom lepšie nervy "malý" (postavou) Španiel, kým Austrálčan absolvoval zvyšok cesty do cieľa a depa na zadnom sedadle skútra.

Američan Spies bojoval statočne, o tretiu priečku ho však pripravil jeho tímový továrenský spolujazdec z Yamahy Lorenzo, ale aj Talian Dovizioso na rovnakej značke, ale zo súkromného tímu. Dovizioso sa tak dostal na stupeň víťazov a Spies skončil štvrtý. Piaty v cieli bol Nemec Bradl a šiesty Talian Rossi, ktorý sa pomaly blíži k špičke, ale jeho Ducati ešte stále stráca na stroje Honda a Yamaha.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračuje deviatym podujatím už 15. júla Veľkou cenou Talianska na okruhu Mugello.

Výsledky VC Nemecka - Moto GP (30 kôl, spolu 110,13 km):

1. Dani PedrosaŠpan./Honda41:28,396 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+14,996 s
3. Andrea DoviziosoTal./Yamaha+20,669
4. Ben SpiesUSA/Yamaha+20,740
5. Stefan BradlNem./Honda+27,893
6. Valentino RossiTal./Ducati+28,050
7. Alvaro BautistaŠpan./Honda+28,246
8. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+28,447
9. Hector BarberaŠpan./Ducati+29,053
10. Nicky HaydenUSA/Ducati+29,226

Priebežné poradie (po 8 zo 17 pretekov)

1. Jorge Lorenzo160 bodov
2. Dani Pedrosa146
3. Casey Stoner140
4. Andrea Dovizioso92
5. Cal Crutchlow85
6. Valentino Rossi71
7. Alvaro Bautista67
8. Nicky Hayden65
9. Stefan Bradl62
10. Ben Spies61

Pedrosa - Stoner Casey Stoner Cal Crutchlow
Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.