VC Nemecka: víťazom Španiel Pedrosa

Pondelok, 09 júl 2012

Víťazom Veľkej ceny Nemecka na okruhu Sachsenring sa stal Španiel Dani Pedrosa a po prvý raz v tejto sezóne sa stal víťazom pretekov majstrovstiev sveta cestných motocyklov v najprestížnejšej triede Moto GP. Druhý skončil jeho krajan Jorge Lorenzo a tretí Talian Andrea Dovizioso.

Pedrosa - Stoner
Víťazom Veľkej ceny Nemecka na okruhu Sachsenring sa stal Španiel Dani Pedrosa a po prvý raz v tejto sezóne sa stal víťazom pretekov majstrovstiev sveta cestných motocyklov v najprestížnejšej triede Moto GP. Druhý skončil jeho krajan Jorge Lorenzo a tretí Talian Andrea Dovizioso.

Až do posledného kola nebolo jasné, kto z dvojice vedúcich jazdcov pretne pomyselnú cieľovú pásku ako prvý. Či to bude víťaz kvalifikácie a líder priebežného poradia Austrálčan Casey Stoner (o líderstvo sa delí s Jorge Lorencom) alebo Španiel Dani Pedrosa. Nakoniec sa v cieli tešil Pedrosa, kým premotivovaný Stoner po páde v súboji s Pedrosom sa do cieľa zviezol na skútri a bez bodov.

Ak by sa bol Stoner uspokojil s druhým miestom, mohol byť na čele priebežnej kvalifikácie s miernym náskokom pre Lorenzom. Takto nezískal žiadny bod, pred neho sa dostal víťaz Pedrosa i druhý v cieli Lorenzo. Veľká škoda pre Austrálčana, ktorému v záverečnom účtovaní na konci sezóny tieto body budú určite veľmi chýbať.

Dani Pedrosa odštartoval lepšie ako jeho tímový kolega z Hondy Repsol Casey Stoner, ktorý sa zaradil hneď za neho. Tretí jazdil Američan Ben Spies a štvrtý Lorenzo. Stoner sa však neskôr dostal na čelo pred Pedrosu, ale ten mu veľa pokoja nedoprial a v závere pretekov sa Španiel dostal pred Austrálčana a v "tímovražednom" boji mal potom lepšie nervy "malý" (postavou) Španiel, kým Austrálčan absolvoval zvyšok cesty do cieľa a depa na zadnom sedadle skútra.

Američan Spies bojoval statočne, o tretiu priečku ho však pripravil jeho tímový továrenský spolujazdec z Yamahy Lorenzo, ale aj Talian Dovizioso na rovnakej značke, ale zo súkromného tímu. Dovizioso sa tak dostal na stupeň víťazov a Spies skončil štvrtý. Piaty v cieli bol Nemec Bradl a šiesty Talian Rossi, ktorý sa pomaly blíži k špičke, ale jeho Ducati ešte stále stráca na stroje Honda a Yamaha.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračuje deviatym podujatím už 15. júla Veľkou cenou Talianska na okruhu Mugello.

Výsledky VC Nemecka - Moto GP (30 kôl, spolu 110,13 km):

1. Dani PedrosaŠpan./Honda41:28,396 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+14,996 s
3. Andrea DoviziosoTal./Yamaha+20,669
4. Ben SpiesUSA/Yamaha+20,740
5. Stefan BradlNem./Honda+27,893
6. Valentino RossiTal./Ducati+28,050
7. Alvaro BautistaŠpan./Honda+28,246
8. Cal CrutchlowV. Brit./Yamaha+28,447
9. Hector BarberaŠpan./Ducati+29,053
10. Nicky HaydenUSA/Ducati+29,226

Priebežné poradie (po 8 zo 17 pretekov)

1. Jorge Lorenzo160 bodov
2. Dani Pedrosa146
3. Casey Stoner140
4. Andrea Dovizioso92
5. Cal Crutchlow85
6. Valentino Rossi71
7. Alvaro Bautista67
8. Nicky Hayden65
9. Stefan Bradl62
10. Ben Spies61

Pedrosa - Stoner Casey Stoner Cal Crutchlow
Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.