VC Španielska: MotoGP vyhral Lorenzo

Nedeľa, 03 máj 2015

Štvrté podujatie seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, Veľká cena Španielska, má v kráľovskej triede MotoGP nového víťaza. Je ním domáci jazdec Jorge Lorenzo, ktorý na okruhu v Jereze vyhral v tejto sezóne po prvý raz. Druhý skončil jeho krajan a aktuálny majster sveta Marc Marquez a tretí Talian Valentino Rossi.

Jorge Lorenzo
Jorge Lorenzo vyhral v tejto sezóne po prvý raz, deň pred svojimi 28. narodeninami

Seriál cestných motocyklových pretekov sa po troch pretekoch v teplých krajoch presunul do Európy. Prvú zastávku si urobil v španielskom Jereze. V triede MotoGP po dlhom čase kraľoval dvojnásobný majster sveta Jorge Lorenzo, ktorý vyhral. Trieda Moto2 sa v tomto roku už po druhý raz stala korisťou Nemca Jonasa Folgera a najslabšiu Moto3 aj s pomocou šťastia vyhral britský jazdec Danny Kent.

Španiel Lorenzo mal so svojou Yamahou dobrý víkend, keď vyhral sobotňajšiu kvalifikáciu a o deň neskôr aj preteky najsilnejšej triedy MotoGP. Z pozície lídra kvalifikácie Lorenzo najlepšie odštartoval a vyhral spôsobom štart-cieľ. Podobným spôsobom obsadil v cieli druhé miesto Marc Marquez (Honda), ktorý štartoval so zlomeným prstom na ľavej ruke. Spočiatku sa tesne držal na zadnom kolese Lorenza, potom však postupne zaostával a v cieli mal na víťaza stratu 5,5 sekundy.

Valentino Rossi s druhou továrenskou Yamahou, aktuálny líder po troch podujatiach a víťaz pretekov v Katare a Argentíne, štartoval z piatej pozície, ale už v treťom kole sa predral na tretiu priečku za Marqueza. Keď sedem kôl pred koncom pretekov znížil stratu na Marqueza z pôvodných takmer troch sekúnd na necelú jednu sekundu, črtal sa zaujímavý súboj o druhé miesto. Marquez však nič podobné nepripustil a Rossi správne odhadol nezmyselnú naháňačku a uspokojil sa s tretím miestom. Dosiahol tak svoje 200. umiestnenie na stupni víťazov.

Talian Dovizioso (továrenská Ducati) strácal v priebežnom poradí po troch pretekoch na vedúceho Rossiho šesť bodov. Hneď na začiatku pretekov mal však problémy pravdepodobne s radením, vyšiel z trate a prepadol sa na koniec pretekárskeho pola. Keď ich v krátkom čase vyriešil, pustil sa do stíhacej jazdy a z 22. miesta bol v cieli deviaty.

Druhý jazdec Ducati, Andrea Iannone, bol v kvalifikácii tretí najrýchlejší, ale zle odštartoval a prepadol sa dozadu a na najlepších tentoraz nemal a skončil siedmy. Brit Crutchlow znovu potvrdil svoje jazdecké kvality a so svojou Hondou potom, ako si v šiestom kole poradil s Polom Espargarom, prešiel cieľom ako štvrtý. Český jazdec Karel Abraham (Honda) mal v siedmom kole pád a v pretekoch nepokračoval.

V poradí piatym podujatím seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov bude 17. mája Veľká cena Francúzska na okruhu Le Mans.

Výsledky Veľkej ceny Španielska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha44:57,246 min
2. Marc MarquezŠpan./Honda+5,576 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+11,586
4. Cal CrutchlowV. Brit./Honda+22,727
5. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+26,620
6. Andrea IannoneTal./Ducati+27,021
7. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+35,445
8. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+36,296
9. Andrea DoviziosoTal./Ducati+41,933
10. Yonny HernandezVenez./Ducati+51,072

Priebežné poradie jazdcov (po 4 z 18 podujatí)

1. Valentino Rossi84 bodov
2. Andrea Dovizioso67
3. Jorge Lorenzo62
4. Marc Marquez56
5. Andrea Iannone50
6. Cal Crutchlow47
7. Bradley Smith36
8. Aleix Espargaro31
9. Pol Espargaro26
10. Maverick Viňales20

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."