VC Španielska: MotoGP vyhral Lorenzo

Nedeľa, 03 máj 2015

Štvrté podujatie seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, Veľká cena Španielska, má v kráľovskej triede MotoGP nového víťaza. Je ním domáci jazdec Jorge Lorenzo, ktorý na okruhu v Jereze vyhral v tejto sezóne po prvý raz. Druhý skončil jeho krajan a aktuálny majster sveta Marc Marquez a tretí Talian Valentino Rossi.

Jorge Lorenzo
Jorge Lorenzo vyhral v tejto sezóne po prvý raz, deň pred svojimi 28. narodeninami

Seriál cestných motocyklových pretekov sa po troch pretekoch v teplých krajoch presunul do Európy. Prvú zastávku si urobil v španielskom Jereze. V triede MotoGP po dlhom čase kraľoval dvojnásobný majster sveta Jorge Lorenzo, ktorý vyhral. Trieda Moto2 sa v tomto roku už po druhý raz stala korisťou Nemca Jonasa Folgera a najslabšiu Moto3 aj s pomocou šťastia vyhral britský jazdec Danny Kent.

Španiel Lorenzo mal so svojou Yamahou dobrý víkend, keď vyhral sobotňajšiu kvalifikáciu a o deň neskôr aj preteky najsilnejšej triedy MotoGP. Z pozície lídra kvalifikácie Lorenzo najlepšie odštartoval a vyhral spôsobom štart-cieľ. Podobným spôsobom obsadil v cieli druhé miesto Marc Marquez (Honda), ktorý štartoval so zlomeným prstom na ľavej ruke. Spočiatku sa tesne držal na zadnom kolese Lorenza, potom však postupne zaostával a v cieli mal na víťaza stratu 5,5 sekundy.

Valentino Rossi s druhou továrenskou Yamahou, aktuálny líder po troch podujatiach a víťaz pretekov v Katare a Argentíne, štartoval z piatej pozície, ale už v treťom kole sa predral na tretiu priečku za Marqueza. Keď sedem kôl pred koncom pretekov znížil stratu na Marqueza z pôvodných takmer troch sekúnd na necelú jednu sekundu, črtal sa zaujímavý súboj o druhé miesto. Marquez však nič podobné nepripustil a Rossi správne odhadol nezmyselnú naháňačku a uspokojil sa s tretím miestom. Dosiahol tak svoje 200. umiestnenie na stupni víťazov.

Talian Dovizioso (továrenská Ducati) strácal v priebežnom poradí po troch pretekoch na vedúceho Rossiho šesť bodov. Hneď na začiatku pretekov mal však problémy pravdepodobne s radením, vyšiel z trate a prepadol sa na koniec pretekárskeho pola. Keď ich v krátkom čase vyriešil, pustil sa do stíhacej jazdy a z 22. miesta bol v cieli deviaty.

Druhý jazdec Ducati, Andrea Iannone, bol v kvalifikácii tretí najrýchlejší, ale zle odštartoval a prepadol sa dozadu a na najlepších tentoraz nemal a skončil siedmy. Brit Crutchlow znovu potvrdil svoje jazdecké kvality a so svojou Hondou potom, ako si v šiestom kole poradil s Polom Espargarom, prešiel cieľom ako štvrtý. Český jazdec Karel Abraham (Honda) mal v siedmom kole pád a v pretekoch nepokračoval.

V poradí piatym podujatím seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov bude 17. mája Veľká cena Francúzska na okruhu Le Mans.

Výsledky Veľkej ceny Španielska

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha44:57,246 min
2. Marc MarquezŠpan./Honda+5,576 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+11,586
4. Cal CrutchlowV. Brit./Honda+22,727
5. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+26,620
6. Andrea IannoneTal./Ducati+27,021
7. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+35,445
8. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+36,296
9. Andrea DoviziosoTal./Ducati+41,933
10. Yonny HernandezVenez./Ducati+51,072

Priebežné poradie jazdcov (po 4 z 18 podujatí)

1. Valentino Rossi84 bodov
2. Andrea Dovizioso67
3. Jorge Lorenzo62
4. Marc Marquez56
5. Andrea Iannone50
6. Cal Crutchlow47
7. Bradley Smith36
8. Aleix Espargaro31
9. Pol Espargaro26
10. Maverick Viňales20

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.