VC Španielska: Rossi deklasoval domácu konkurenciu

Nedeľa, 24 apríl 2016

Španielska veľká cena v triede MotoGP v Jereze obliala živou vodou Taliana Valentina Rossiho, ktorý po vyhratej kvalifikácii deklasoval domácu konkurenciu. Suverénne ovládol španielsky okruh pri Barcelone, keď najlepšie odštartoval, viedol počas celých 27 kôl a svoj náskok postupne zvyšoval. Okrem úvodných kôl nemusel s nikým priamo bojovať a cieľom prešiel pred domácimi jazdcami Jorge Lorenzom a Marcom Marquezom.

46-valentino-rossi
Valentino Rossi si v Španielsku zaspomínal na svoje najlepšie časy a v Jereze zvíťazil

Legendárny Talian vo svojich 37 rokoch doslova ožil. Ak v troch predchádzajúcich pretekoch tohtoročného seriálu musel najmä s Marquezom a Lorenzom zvádzať ťažké súboje, teraz v Jereze to bolo iné. Od štartu až do cieľa im nedal žiadnu šancu na priamy súboj, svoj náskok pred touto dvojicou zvýšil dve kolá pred cieľom až na takmer päť sekúnd a majestátne na zadnom kolese prešiel cieľom.

Rossi deklasoval svojich španielskych konkurentov počnúc Lorenzom cez Marqueza, Pedrosu, Aleixa Espargara i Viňalesa spôsobom ako kedysi na Tour de France ničil svojich súperov nadopovaný Lance Armstrong. Kto vie čo Rossimu vlialo silu do žíl, ale doping to nebol. Skôr akési prebudenie zo zlého sna. Veď Rossi za posledných 11 rokov vyhral kvalifikáciu iba tri razy. Naposledy po jednej v rokoch 2014 a 2015, predtým v roku 2005. Alebo: v Jereze, v mieste dnešných pretekov, vyhral naposledy v roku 2009. To ho muselo poriadne naštvať a tak to všetkým ukázal!

Preteky nemožno vyhrať v prvej zákrute, ale ak to nevyjde, môžu byť stratené. To možno inšpirovalo Valentina Rossiho a aj preto si dal záležať na dobrom štarte. Valentinovi skvele vyšiel a v zákrute číslo jeden bol prvý. To čo nasledovalo sme už povedali. V pätách mal Lorenza, ten zasa Marqueza a s malým odstupom za nimi bol Pedrosa, ktorého naháňal Talian Dovizioso. Ten však začal potom strácať a v desiatom kole ho postihla už tretia katastrofa v tejto sezóne. Nestalo sa mu síce to, čo už dvakrát predtým, keďže z motocykla ho nezložil jeho tímový partner a krajan Iannone, ani Pedrosa, ale porucha motora. Veľká škoda pre tohto sympatického a usmievavého Taliana!

Rossi si po víťazstve v Jereze pripísal 25 bodov, Lorenzo 20 a Marquez 16, poradie priebežnej kvalifikácie sa však príliš nemenilo. Lídrom je naďalej Marquez, druhá priečka patrí Lorenzovi a tretia Rossimu, jazdcom na strojoch Honda a Yamaha. To je aj trio, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou bude bojoval o tohtoročný titul alebo pódiové umiestnenia. Dopredu sa však tlačia aj ďalší, či už Aleix Espargaro (aj jeho brat Pol) a Maverick Viňales na rýchlych Suzuki, alebo Taliani Iannone a Dovizioso na extrémne silných Ducati. Začiatok seriálu kráľovskej triedy MotoGP naznačil, že celá sezóna bude zaujímavá a určite aj dramatická.

Nasledujúce piate preteky majstrovstiev sveta cestných motocyklov budú mať pokračovanie 8. mája. Na pretekárov čaká Veľká cena Francúzska na okruhu Le Mans.

Výsledky VC Španielska

Trieda MotoGP

1. Valentino RossiTal./Yamaha45:28,834 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+2,386 s
3. Marc MarquezŠpan./Honda+7,087
4. Dani PedrosaŠpan./Honda+10,351
5. Aleix EsparagoŠpan./Suzuki+14,143
6. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki+16,772
7. Andrea IannoneTal./Ducati+26,277
8. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+30,750
9. Eugene LavertyÍr./Ducati+32,325
10. Hector BarberaŠpan./Ducati+32,624

Priebežné poradie (po 4 z 18 podujatí)

1. Marc Marquez82 bodov
2. Jorge Lorenzo65
3. Valentino Rossi58
4. Dani Pedrosa40
5. Pol Espargaro36
6. Maverick Viňales33
7. Aleix Espargaro32
8. Hector Barbera31
9. Eugene Laverty28
10. Andrea Iannone25

Trieda Moto2

1. Sam LowesV. Brit./Kalex44:58,624 min
2. Jonas FolgerNem./Kalex+2,480 s
3. Alex RinsŠpan./Kalex+8,113
4. Franco MorbidelliTal./ Kalex+10,659
5. Johann ZarcoFranc./Kalex+14,594
6. Thomas LüthiŠvaj./Kalex+16,019

Priebežné poradie (po 4 z 18 podujatí)

1. Sam Lowes72 bodov
2. Alex Rins62
3. Johann Zarco56
4. Thomas Lüthi53
5. Jonas Folger47
6. Dominique Aegerter43

Trieda Moto3

1. Brad BinderJAR/KTM41:29,882 min
2. Nicolo BulegaTal./KTM+3,336
3. Francesco BagnaiaTal./Mahindra+3,441
4. Jorge NavarroŠpan./Honda+3,513
5. Jakub KornfeilČR/Honda+13,728
6. Joan MirŠpan./KTM+13,933

Priebežné poradie (po 4 z 18 podujatí)

1. Brad Binder77 bodov
2. Jorge Navarro62
3. Romano Fenati47
4. Niccolo Bulega36
5. Francesco Bagnaia34
6. Niccolo Antonelli31

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.