VC Talianska: Lorenzo vyhral, Rossi havaroval

Pondelok, 03 jún 2013

Španielsky majster sveta z kráľovskej triedy MotoGP sa na Veľkej cene Talianska na okruhu Mugeleo postavil na najvyšší stupienok. Jorge Lorenzo zvíťazil v piatom podujatí seriálu cestných motocyklov pred krajanom Danim Pedrosom a Britom Callom Crutchlowom. Zlý deň mal Talian Valentino Rossi, ktorého krátko po štarte "zostrelil" Španiel Alvaro Bautista.

Jorge Lorenzo vítaz
Španielsky jazdec Jorge Lorenzo zvíťazil na okruhu v Mugelle už po tretí raz za sebou

Dvadsaťšesťročný aktuálny majster sveta vyhral v Mugelle už tretí raz za sebou a zaznamenal tak hetrik. Lorenzo žiaril v cieli VC Talianska spokojnosťou, keď dostal za seba vedúceho jazdca priebežného poradia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov i ďalšieho nebezpečného konkurenta, ktorým je minuloročný majster sveta triedy Moto2 Marc Marquez.

Rovnako aj ďalšieho ambiciózneho hráča, Taliana Valentina Rossiho. Ten pre zmenu do cieľa neprišiel, keď už v prvom kole mal nezavinený pád spôsobený Alvarom Bautistom. Šťastie mali obaja, pretože po výlete mimo trať im stála v ceste záchranná stena a nezranených ich odviezli do depa.

Tradične dobre odštartoval Pedrosa, víťaz kvalifikácie. Ale aj Lorenzo a Marquez, trio najvážnejších ašpirantov na titul majstra sveta. Vytvorili malý vláčik, na čelo ktorého sa už v prvom kole dostal Lorenzo. Za nimi s menším odstupom jazdili Brit Crutchlow, Talian Dovizioso, Nemec Bradl a Američan Hayden. Približne v polovici pretekov sa od yamáh Pedrosu a Marqueza začala pomaly vzďaľovať Lorenzova yamaha.

Pedrosa s Marquezom jazdili koleso pri kolese a bolo iba otázkou času, kedy odvážny a ambiciózny mladík zaútočí na svojho skúsenejšieho tímového kolegu. Ten moment nastal päť kôl pred koncom pretekov. Marquez nasadil ostré tempo, ktoré sa mu o dve kolá neskôr stalo osudným po páde, ktorý nasledoval po nezvládnutej rýchlosti v ľavotočivej zákrute. Pedrosa potom pokojne dokrúžil do cieľa, aj keď sa mu zozadu nebezpečne približoval Crutchlow, ktorý bol v cieli tretí a po druhý raz v tejto sezóne sa postavil na pódium.

Boj o ďalšie pozície zvádzali Dovizioso, Bradl a Hayden. Nemcova Honda sa ukázala rýchlejšia ako Ducati Doviziosa a Haydena, takže v tomto poradí prešli po 23 odjazdených okruhoch cieľom. Škoda vypadnutia Valentina Rossiho, ktorý na domácej veľkej cene veľmi chcel stáť na pódiu. Pre pád mu to nevyšlo, a keďže to nevyšlo ani jeho krajanovi Doviziosovi, stalo po prvý raz od roku 1996, že na stupni víťazov nestál domáci pretekár.

Najbližšie preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov sa uskutočnia 16. júna v španielskej Catalunyi.

6. Nicky HaydenUSA/Ducati+26,321

Priebežné poradie (po 5 podujatiach z 18)