VC Talianska: víťazom Stoner

Utorok, 02 jún 2009

Motocyklová Veľká cena Talianska na okruhu Mugello v triede Moto GP má po tomto víkende nové zápisy do svojej histórie. Doteraz sedemkrát za sebou tu zvíťazil Valentino Rossi, ôsmy raz mu to nevyšlo. Tým druhým zápisom je fakt, že na najvyšší stupienok na tomto okruhu ešte ani raz nevystúpil Casey Stoner a nezvíťazila ani značka Ducati. Teraz sa to podarilo. Stoner na Ducati zvíťazil pred Lorenzom a Rossim a ujal sa vedenia aj v priebežnom hodnotení majstrovstiev sveta.

Casey Stoner
Sústredený výkon, dobre nastavený motocykel a správna voľba pneumatík priniesli Stonerovi vytúžené víťazstvo vo Veľkej cene Talianska na okruhu v Megelle

Austrálčan zvíťazil v nie jednoduchých pretekoch, v ktorých jazdci odštartovali po výdatnom daždi na "mokrých" motocykloch a na "suché" presedlávali postupne ako vysýchala trať. V prvej časti pretekov, keď trať bola ešte mokrá, si Valentino Rossi viedol veľmi dobre. Jeho tím mu skvele nastavil motocykel a zvolil aj najlepšie pneumatiky, a aj keď štartoval až z druhého radu, postupne sa prepracovával dopredu a istý čas aj viedol. Po výmene motocykla s pneumatikami s tvrdou zmesou to už nebolo ono. Lepšie urobili tí, čo zvolili na vysýchajúcu trať stredne tvrdú zmes medium, čo bol aj prípad Stonera.

Výmeny motocyklov výrazne zasiahli do poradia. Rossi sa prepadol viac dozadu, podobne aj Melandri, ktorý tak ako Rossi menil motocykel medzi poslednými. Veľmi rýchlo v tejto fáze pretekov jazdil Stoner, dostal sa do čela a do cieľa prišiel neohrozene s miernym náskokom. Na druhú priečku sa krok za krokom prebíjal Lorenzo v pätách s Rossim a takto prešli aj cieľom. Najviac práce pri predbiehaní mali s Doviziosom a Capirossim. Tí boli v cieli hneď za nimi na štvrtom a piatom mieste. Veľký boj zvádzali o šiestu a siedmu priečku Edwards a Toseland. Skôr v cieli bol Američan.

Po pretekoch vyžarovala z Austrálčana Stonera spokojnosť z historického víťazstva

V cieli bol Rossi značne sklamaný. Nepodarilo sa mu pokračovať vo víťaznej sérii, spokojnosť však vyjadril aspoň s tým, že stál na stupni víťazov a až tak veľa bodov na Stonera ani Lorenza nestratil. Tretím miestom sa aspoň čiastočne odvďačil za priazeň početným talianskym fanúšikom, ktorí ho chceli vidieť na najvyššom stupienku. Nebyť zásahu počasia do priebehu pretekov, možno by bol prianie domácich divákov splnil.

Horšie ako Rossi, ktorý si vybojoval aspoň tretie miesto na pódiu, dopadol Marco Melandri na oprášenom Kawasaki. V prvej časti pretekov, za mokra, sa priam senzačne prebíjal dopredu aj cez také esá ako Pedrosa, Stoner i Lorenzo. Potom chvíľu jazdil za Rossim, ale ani ten mu neodolal. Po výmene motocykla však postupne vinou nevhodného obutia strácal a v cieli bol až na 11. mieste. Zo svojho tieňa nevystúpil ani exmajster sveta Američan Hayden, tímový spolujazdec Stonera, keď skončil až dvanásty. Nepeknú haváriu mal jedenásť kôl pred koncom nie celkom doliečený Pedrosa.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračuje 14. júna v Španielsku Veľkou cenou Katalánska.