VC USA: Marquez vyhral, Rossi tretí

Pondelok, 22 júl 2013

Španiel Marc Marquez vyhral Veľkú cenu USA v kráľovskej triede MotoGP na okruhu Laguna Seca pred Nemcom Stefanom Bradlom a Talianom Velentinom Rossi. Na americkom okruhu štartoval mladík Marquez po prvý raz a ako nováčik je z tohto pohľadu historicky prvým víťazom najsilnejšej triedy. Víťazstvom si upevnil líderské postavenie v priebežnom hodnotení šampionátu. Stefan Bradl zasa dosiahol svoje najlepšie umiestnenie v kariére v triede MotoGP.

Marquez - Rossi
Maquez a Rossi zviedli v prvej polovici pretekov tvrdý súboj o priebežné druhé miesto

Zvláštnosťou Veľkej ceny USA v seriáli pretekov majstrovstiev sveta cestných motocyklov je, že na okruhu Laguna Seca sa jazdí len najsilnejšia trieda MotoGP, dve slabšie Moto 3 a Moto 2 tu neštartujú. Napriek tomu sa deviaty diel seriálu očakával s mimoriadne veľkým záujmom. Do poslednej chvíle nebolo totiž jasné, či sa pretekov zúčastnia dve najväčšie hviezdy triedy Daniel Pedrosa a Jorge Lorenzo, keďže obaja majú zlomeniny kľúčnej kosti. Bodový pôst si však nepripustili a na preteky, aj keď nie v plnej sile, nastúpili.

Po prvý raz v kariére v triede MotoGP si vybojoval pol position Nemec Bradl, Marquez bol druhý, Španiel Bautista tretí a štvrtý Rossi. Až na ďalších priečkach stáli na štarte Lorenzo a Pedrosa. Víťazstvo Bradla v kvalifikácii nebolo náhodné, keďže takmer do polovice pretekov sa držal na čele. Najprv pred Rossim, ktorý skvele odštartoval, neskôr dlho vzdoroval aj Marquezovi.

Najzaujímavejším momentom v prvej fáze pretekov bol predbiehací manéver Marqueza, pri ktorom sa obaja jazdci dostali mimo trať, ustáli to však a mladý Španiel si týmto drzým a veľmi nebezpečným manévrom vybojoval druhú priečku. Potom sa zavesil na Bradla a približne v polovici pretekov sa dostal na prvú priečku a neohrozene sa blížil do cieľa a k svojmu tretiemu víťazstvu .v tohtoročnom seriáli. Bradl prišiel do cieľa druhý a Rossi po tvrdých atakoch Bautistu si predsa len udržal tretiu priečku. Bautista si štvrtým miestom vybojoval svoje najlepšie umiestnenie v kariére v prestížne triede.

Na piatej pozícii dlho jazdil Lorenzo, jeho bolesti zo zlomenej kľúčnej kosti boli zrejme silnejšie ako Pedrosove a tak v cieli bol menší z dvoch Španielov piaty a Lorenzo šiesty. Takmer bratovražedným bol súboj Američana Haydena a Taliana Doviziosa z tímu Ducati. V cieli boli za Britom Crutchlowom na ôsmom a deviatom mieste. Dojazdili aj obe české "želiezka" – Karel Abraham bol 14. a Lukáš Pešek 18.

Dvadsaťročný Španiel Marquez je na čele priebežnej klasifikácie so 163 bodmi. Pred druhým Pedrosom má náskok 16 bodov. Tretí Lorenzo stráca 26 bodov a štvrtý Rossi 46 bodov. Marquez z tímu Honda stál v tejto sezóne na pódiu vo všetkých ôsmich podujatiach, ktoré dokončil. Výnimkou bola len VC Talianska, kde po páde odstúpil.

Seriál bude pokračovať 18. augusta, znovu americkej pôde. Ma programe bude desiate podujatie, VC Indianopolis.

veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.