VC USA: Marquezovo víťazstvo, Rossiho pád

Pondelok, 11 apríl 2016

Majstrovstvá sveta cestných motocyklov zavítali do texaského Austinu v USA, kde sa konalo tretie podujatie tohto vrcholného motocyklového seriálu. Po víťazstvách Španiela Lorenza v Katare a jeho krajana Marca Marqueza v Argentíne v triede MotoGP sa v Austine očakával veľký boj o víťazstvo medzi týmito dvomi jazdcami a ašpirantom na desiaty titul majstra sveta Talianom Rossim.

1 Valentino Rossi
Pád Valentina Rossiho z úvodu pretekov, pre talianskeho fenoména pomerne zriedkavý

Kvalifikáciu vyhral Marquez pred Lorenzom a Rossim, takže očakávaný súboj týchto troch hviezd bol oprávnený. Potvrdilo sa to aj po štarte, keď každý z nich "ťahal chvíľku pílku". Valentino Rossi však naozaj iba veľmi krátko, keďže už v úvode pretekov nezvládol rýchlu pravotočivú zákrutu a v rýchlosti približne 160 kilometrov za hodinu mu podkĺzlo predné koleso a letel mimo trať. Našťastie sa nezranený vrátil do boxov, ale už bez svojho motocykla, zato na skútri za chrbtom bývalého majstra sveta, dnes už 56ročného Randyho Mamolu.

Rossi nebol jediný kto spadol. Neskôr ho nasledovali Španiel Pedrosa a smoliar Talian Dovizioso, ktorého malý Španiel po nezvládnutí svojho motocykla vo veľkej rýchlosti doslova skolil. Po Talianovi Andreovi Iannone, ktorý Doviziosa sfúkol z motocykla pred týždňom v Argentíne, tak sympatický Talian mohol v priebehu týždňa po druhý raz ďakovať nebesiam, že z ťažkých kolízií vyviazol bez zranení. Potom prišiel ďalší pád, vlastne "dvojpád", keď nezávisle na rovnakom mieste sa porúčali na asfalt Francúz Loris Baz a Brit Call Crutchlow, obaja však pokračovali v pretekoch.

Pády sa nedotkli Marca Marqueza (Honda), ktorý sa krátko po štarte ujal vedenia v pretekoch a svoj náskok pred Lorenzom (Yamaha) neustále zvyšoval. Pokojne mohol jazdiť aj Lorenzo, ktorého náskok pred tretím Andreom Iannone (Ducati) bol tiež značný. Rovnako ani štvrtý Viňalez (Suzuki) so stratou okolo sedem sekúnd nedosiahol na tretieho Iannoneho.

2 Valentino Rossi
Takéto sklamanie prežíva 9násobný majster sveta Valentino Rossi len veľmi zriedkavo

Ľahké to však nemal na štvrtej pozícii jazdiaci Španiel Maverick Viňales. Najprv si v tvrdom súboji s tímovým partnerom Aleixom Espargarom zo Suzuki vybojoval 4. priečku, ktorú potom až do cieľa musel obhajovať. Boj o ďalšie pozície bol celkom pokojný, len o siedme a ôsme miesto zvádzali súboje Španiel Pol Espargaro s Britom Scottom Redingom. Mladší z bratov Espargarových bol však v cieli úspešnejší.

Štvrté preteky seriálu budú na programe 24. apríla v Španielsku na okruhu v Jereze.

Výsledky Veľkej ceny USA

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda43:57,945 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+6,107 s
3. Andrea IannoneTal./Ducati+10,947
4. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki+18,422
5. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+20,711
6. Scott ReddingV. Brit./Ducati+28,961
7. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+32,112
8. Michele PirroTal./Ducati+32,757
9. Hector BarberŠpan./Ducati+34,592
10. Stefan BradlNem./Aprilia+40,211

Priebežné poradie po troch podujatiach

1. Marc Marquez66 bodov
2. Jorge Lorenzo45
3. Valentino Rossi33
4. Pol Espargaro28
5. Dani Pedrosa27
6. Hector Barbera25
7. Andrea Dovizioso23
8. Maverick Viňales 23
9. Eugene Laverty 21
10. Aleix Espargaro21

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.