VC USA: Marquezovo víťazstvo, Rossiho pád

Pondelok, 11 apríl 2016

Majstrovstvá sveta cestných motocyklov zavítali do texaského Austinu v USA, kde sa konalo tretie podujatie tohto vrcholného motocyklového seriálu. Po víťazstvách Španiela Lorenza v Katare a jeho krajana Marca Marqueza v Argentíne v triede MotoGP sa v Austine očakával veľký boj o víťazstvo medzi týmito dvomi jazdcami a ašpirantom na desiaty titul majstra sveta Talianom Rossim.

1 Valentino Rossi
Pád Valentina Rossiho z úvodu pretekov, pre talianskeho fenoména pomerne zriedkavý

Kvalifikáciu vyhral Marquez pred Lorenzom a Rossim, takže očakávaný súboj týchto troch hviezd bol oprávnený. Potvrdilo sa to aj po štarte, keď každý z nich "ťahal chvíľku pílku". Valentino Rossi však naozaj iba veľmi krátko, keďže už v úvode pretekov nezvládol rýchlu pravotočivú zákrutu a v rýchlosti približne 160 kilometrov za hodinu mu podkĺzlo predné koleso a letel mimo trať. Našťastie sa nezranený vrátil do boxov, ale už bez svojho motocykla, zato na skútri za chrbtom bývalého majstra sveta, dnes už 56ročného Randyho Mamolu.

Rossi nebol jediný kto spadol. Neskôr ho nasledovali Španiel Pedrosa a smoliar Talian Dovizioso, ktorého malý Španiel po nezvládnutí svojho motocykla vo veľkej rýchlosti doslova skolil. Po Talianovi Andreovi Iannone, ktorý Doviziosa sfúkol z motocykla pred týždňom v Argentíne, tak sympatický Talian mohol v priebehu týždňa po druhý raz ďakovať nebesiam, že z ťažkých kolízií vyviazol bez zranení. Potom prišiel ďalší pád, vlastne "dvojpád", keď nezávisle na rovnakom mieste sa porúčali na asfalt Francúz Loris Baz a Brit Call Crutchlow, obaja však pokračovali v pretekoch.

Pády sa nedotkli Marca Marqueza (Honda), ktorý sa krátko po štarte ujal vedenia v pretekoch a svoj náskok pred Lorenzom (Yamaha) neustále zvyšoval. Pokojne mohol jazdiť aj Lorenzo, ktorého náskok pred tretím Andreom Iannone (Ducati) bol tiež značný. Rovnako ani štvrtý Viňalez (Suzuki) so stratou okolo sedem sekúnd nedosiahol na tretieho Iannoneho.

2 Valentino Rossi
Takéto sklamanie prežíva 9násobný majster sveta Valentino Rossi len veľmi zriedkavo

Ľahké to však nemal na štvrtej pozícii jazdiaci Španiel Maverick Viňales. Najprv si v tvrdom súboji s tímovým partnerom Aleixom Espargarom zo Suzuki vybojoval 4. priečku, ktorú potom až do cieľa musel obhajovať. Boj o ďalšie pozície bol celkom pokojný, len o siedme a ôsme miesto zvádzali súboje Španiel Pol Espargaro s Britom Scottom Redingom. Mladší z bratov Espargarových bol však v cieli úspešnejší.

Štvrté preteky seriálu budú na programe 24. apríla v Španielsku na okruhu v Jereze.

Výsledky Veľkej ceny USA

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda43:57,945 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+6,107 s
3. Andrea IannoneTal./Ducati+10,947
4. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki+18,422
5. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+20,711
6. Scott ReddingV. Brit./Ducati+28,961
7. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+32,112
8. Michele PirroTal./Ducati+32,757
9. Hector BarberŠpan./Ducati+34,592
10. Stefan BradlNem./Aprilia+40,211

Priebežné poradie po troch podujatiach

1. Marc Marquez66 bodov
2. Jorge Lorenzo45
3. Valentino Rossi33
4. Pol Espargaro28
5. Dani Pedrosa27
6. Hector Barbera25
7. Andrea Dovizioso23
8. Maverick Viňales 23
9. Eugene Laverty 21
10. Aleix Espargaro21

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.