VC USA: Marquezovo víťazstvo, Rossiho pád

Pondelok, 11 apríl 2016

Majstrovstvá sveta cestných motocyklov zavítali do texaského Austinu v USA, kde sa konalo tretie podujatie tohto vrcholného motocyklového seriálu. Po víťazstvách Španiela Lorenza v Katare a jeho krajana Marca Marqueza v Argentíne v triede MotoGP sa v Austine očakával veľký boj o víťazstvo medzi týmito dvomi jazdcami a ašpirantom na desiaty titul majstra sveta Talianom Rossim.

1 Valentino Rossi
Pád Valentina Rossiho z úvodu pretekov, pre talianskeho fenoména pomerne zriedkavý

Kvalifikáciu vyhral Marquez pred Lorenzom a Rossim, takže očakávaný súboj týchto troch hviezd bol oprávnený. Potvrdilo sa to aj po štarte, keď každý z nich "ťahal chvíľku pílku". Valentino Rossi však naozaj iba veľmi krátko, keďže už v úvode pretekov nezvládol rýchlu pravotočivú zákrutu a v rýchlosti približne 160 kilometrov za hodinu mu podkĺzlo predné koleso a letel mimo trať. Našťastie sa nezranený vrátil do boxov, ale už bez svojho motocykla, zato na skútri za chrbtom bývalého majstra sveta, dnes už 56ročného Randyho Mamolu.

Rossi nebol jediný kto spadol. Neskôr ho nasledovali Španiel Pedrosa a smoliar Talian Dovizioso, ktorého malý Španiel po nezvládnutí svojho motocykla vo veľkej rýchlosti doslova skolil. Po Talianovi Andreovi Iannone, ktorý Doviziosa sfúkol z motocykla pred týždňom v Argentíne, tak sympatický Talian mohol v priebehu týždňa po druhý raz ďakovať nebesiam, že z ťažkých kolízií vyviazol bez zranení. Potom prišiel ďalší pád, vlastne "dvojpád", keď nezávisle na rovnakom mieste sa porúčali na asfalt Francúz Loris Baz a Brit Call Crutchlow, obaja však pokračovali v pretekoch.

Pády sa nedotkli Marca Marqueza (Honda), ktorý sa krátko po štarte ujal vedenia v pretekoch a svoj náskok pred Lorenzom (Yamaha) neustále zvyšoval. Pokojne mohol jazdiť aj Lorenzo, ktorého náskok pred tretím Andreom Iannone (Ducati) bol tiež značný. Rovnako ani štvrtý Viňalez (Suzuki) so stratou okolo sedem sekúnd nedosiahol na tretieho Iannoneho.

2 Valentino Rossi
Takéto sklamanie prežíva 9násobný majster sveta Valentino Rossi len veľmi zriedkavo

Ľahké to však nemal na štvrtej pozícii jazdiaci Španiel Maverick Viňales. Najprv si v tvrdom súboji s tímovým partnerom Aleixom Espargarom zo Suzuki vybojoval 4. priečku, ktorú potom až do cieľa musel obhajovať. Boj o ďalšie pozície bol celkom pokojný, len o siedme a ôsme miesto zvádzali súboje Španiel Pol Espargaro s Britom Scottom Redingom. Mladší z bratov Espargarových bol však v cieli úspešnejší.

Štvrté preteky seriálu budú na programe 24. apríla v Španielsku na okruhu v Jereze.

Výsledky Veľkej ceny USA

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda43:57,945 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+6,107 s
3. Andrea IannoneTal./Ducati+10,947
4. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki+18,422
5. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+20,711
6. Scott ReddingV. Brit./Ducati+28,961
7. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+32,112
8. Michele PirroTal./Ducati+32,757
9. Hector BarberŠpan./Ducati+34,592
10. Stefan BradlNem./Aprilia+40,211

Priebežné poradie po troch podujatiach

1. Marc Marquez66 bodov
2. Jorge Lorenzo45
3. Valentino Rossi33
4. Pol Espargaro28
5. Dani Pedrosa27
6. Hector Barbera25
7. Andrea Dovizioso23
8. Maverick Viňales 23
9. Eugene Laverty 21
10. Aleix Espargaro21

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.