VC USA: Marquezovo víťazstvo, Rossiho pád

Pondelok, 11 apríl 2016

Majstrovstvá sveta cestných motocyklov zavítali do texaského Austinu v USA, kde sa konalo tretie podujatie tohto vrcholného motocyklového seriálu. Po víťazstvách Španiela Lorenza v Katare a jeho krajana Marca Marqueza v Argentíne v triede MotoGP sa v Austine očakával veľký boj o víťazstvo medzi týmito dvomi jazdcami a ašpirantom na desiaty titul majstra sveta Talianom Rossim.

1 Valentino Rossi
Pád Valentina Rossiho z úvodu pretekov, pre talianskeho fenoména pomerne zriedkavý

Kvalifikáciu vyhral Marquez pred Lorenzom a Rossim, takže očakávaný súboj týchto troch hviezd bol oprávnený. Potvrdilo sa to aj po štarte, keď každý z nich "ťahal chvíľku pílku". Valentino Rossi však naozaj iba veľmi krátko, keďže už v úvode pretekov nezvládol rýchlu pravotočivú zákrutu a v rýchlosti približne 160 kilometrov za hodinu mu podkĺzlo predné koleso a letel mimo trať. Našťastie sa nezranený vrátil do boxov, ale už bez svojho motocykla, zato na skútri za chrbtom bývalého majstra sveta, dnes už 56ročného Randyho Mamolu.

Rossi nebol jediný kto spadol. Neskôr ho nasledovali Španiel Pedrosa a smoliar Talian Dovizioso, ktorého malý Španiel po nezvládnutí svojho motocykla vo veľkej rýchlosti doslova skolil. Po Talianovi Andreovi Iannone, ktorý Doviziosa sfúkol z motocykla pred týždňom v Argentíne, tak sympatický Talian mohol v priebehu týždňa po druhý raz ďakovať nebesiam, že z ťažkých kolízií vyviazol bez zranení. Potom prišiel ďalší pád, vlastne "dvojpád", keď nezávisle na rovnakom mieste sa porúčali na asfalt Francúz Loris Baz a Brit Call Crutchlow, obaja však pokračovali v pretekoch.

Pády sa nedotkli Marca Marqueza (Honda), ktorý sa krátko po štarte ujal vedenia v pretekoch a svoj náskok pred Lorenzom (Yamaha) neustále zvyšoval. Pokojne mohol jazdiť aj Lorenzo, ktorého náskok pred tretím Andreom Iannone (Ducati) bol tiež značný. Rovnako ani štvrtý Viňalez (Suzuki) so stratou okolo sedem sekúnd nedosiahol na tretieho Iannoneho.

2 Valentino Rossi
Takéto sklamanie prežíva 9násobný majster sveta Valentino Rossi len veľmi zriedkavo

Ľahké to však nemal na štvrtej pozícii jazdiaci Španiel Maverick Viňales. Najprv si v tvrdom súboji s tímovým partnerom Aleixom Espargarom zo Suzuki vybojoval 4. priečku, ktorú potom až do cieľa musel obhajovať. Boj o ďalšie pozície bol celkom pokojný, len o siedme a ôsme miesto zvádzali súboje Španiel Pol Espargaro s Britom Scottom Redingom. Mladší z bratov Espargarových bol však v cieli úspešnejší.

Štvrté preteky seriálu budú na programe 24. apríla v Španielsku na okruhu v Jereze.

Výsledky Veľkej ceny USA

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda43:57,945 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+6,107 s
3. Andrea IannoneTal./Ducati+10,947
4. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki+18,422
5. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+20,711
6. Scott ReddingV. Brit./Ducati+28,961
7. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+32,112
8. Michele PirroTal./Ducati+32,757
9. Hector BarberŠpan./Ducati+34,592
10. Stefan BradlNem./Aprilia+40,211

Priebežné poradie po troch podujatiach

1. Marc Marquez66 bodov
2. Jorge Lorenzo45
3. Valentino Rossi33
4. Pol Espargaro28
5. Dani Pedrosa27
6. Hector Barbera25
7. Andrea Dovizioso23
8. Maverick Viňales 23
9. Eugene Laverty 21
10. Aleix Espargaro21

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.