VC USA: Španiel Marquez opäť suverénny

Pondelok, 14 apríl 2014

Druhé podujatie seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v najsilnejšej triede MotoGP jasným spôsobom štart – cieľ vyhral aktuálny majster sveta Španiel Marc Marquez pred svojim krajanom Dani Pedrosom a Talianom Andrea Doviziosom. Je to už jeho druhé tohtoročné víťazstvo. Po dvoch pretekoch je Marquez tiež lídrom priebežného poradia.

Marc Marquez
Marc Marquez po pretekoch - skromný, vždy veselý, ale najmä vynikajúci jazdec

Marc Marquez, minuloročný nováčik MotoGP a aktuálny majster sveta tejto kráľovskej motocyklovej triedy, vyhral presvedčivým spôsobom štart – cieľ Veľkú cenu USA na texaskom okruhu v Austine a presvedčil, že je nielen najlepším jazdcom seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, ale aj planéty Zem.

Mladík, ktorý 17. februára tohto roku oslávil svoje 21. narodeniny, ovláda pretekársky motocykel vo vysokých rýchlostiach tak, ako len málokto na svete. Po výhre v prvých pretekoch seriálu v Katare aj teraz v Austine nenechal nikoho na pochybách, kto je kráľom v MotoGP a nikým neohrozovaný preteky vyhral.

Na druhej pozícii od štartu až do cieľa jazdil jeho partner z tímu Honda Repsol, čo len potvrdzuje, že Honda už nie prvý rok má najrýchlejší motocykel s najlepšími jazdnými vlastnosťami. V rýchlosti sa Honde vyrovná paradoxne Ducati, ale jej rám a jazdné vlastnosti nedovoľujú jazdcom to, čo umožňuje Honda. Možno práve preto si Talian Iannone nedokázal udržať sľubne sa vyvíjajúce pódiové umiestnenie, keď v počiatočných kolách si suverénne držal tretiu priečku.

Dôstojne však stroj Ducati zastúpil ďalší Talian na Ducati, Andrea Dovizioso, ktorý po pekných súbojoch s Nemcom Bradlom bol v cieli tretí. Keď si vezmeme, že v minulej sezóne bol Dovizioso najlepšie štvrtý a Ducati naposledy dosiahla pódiové umiestnenie pred dvoma rokmi, tak potom Dovizioso i tím Ducati mali včera v Austine dôvod k mimoriadnej radosti.

Preteky na americkom okruhu však značne ovplyvnil ich štart, keď sa "ulial" Španiel Lorenzo. Vyštartoval skôr, kým zvyšok prekvapeného štartového pola ešte stálo a čakalo na povel štartéra. Lorenzo síce získal nepatrný náskok a celé prvé kolo jazdil na čele, ale trest v podobe prejazdu boxovou uličkou ho potom zaradil na úplný koniec.

Lorenzo sa potom z 23. pozície postupne prepracovával dopredu, ale ďalej ako na desiate miesto v cieli sa už nedostal. Ale aj šesť bodov sa mu v konečnom rátaní na konci sezóny môže zísť. Najmä ak zvážime, že práve on má potenciál dôstojne bojoval s Marquezom o titul, tak ako tomu bolo v minulej sezóne, kde až posledné preteky rozhodli o titule pre mladšieho Marqueza.

Preteky poznačili aj viacerá pády, z ktorých najťažší mal továrenský jazdec Ducati Brit Call Crutchlow. Spočiatku jazdil štvrtý, potom mal problémy so strojom, ktoré mala vyriešiť zastávka v boxoch. Po návrate na trať mal ťažký pád a pretekársky okruh opustil na zdravotníckych nosidlách. Preteky nedokončil ani domáci veterán Colin Edwards a ďalší traja jazdci. Český jazdec Karel Abraham po zranení kľúčnej kosti štartuje s bolesťami. V Austine skončil na bodovanom štrnástom mieste.

Najslabšiu triedu Moto3 vyhral Austrálčan Jack Miller, ktorý vyhral aj prvé preteky v Katare a vedie aj priebežne. V Moto2 bol najrýchlejší Španiel Maverick Viňales. Po dvoch pretekoch je v tejto triede priebežne prvý Španiel Esteve Rabat, Viňales je druhý.

Seriál bude mať svoje tretie pokračovanie 27. apríla, kedy sa pôjde Veľká cena Argentíny.