VC USA: Španiel Marquez opäť suverénny

Pondelok, 14 apríl 2014

Druhé podujatie seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v najsilnejšej triede MotoGP jasným spôsobom štart – cieľ vyhral aktuálny majster sveta Španiel Marc Marquez pred svojim krajanom Dani Pedrosom a Talianom Andrea Doviziosom. Je to už jeho druhé tohtoročné víťazstvo. Po dvoch pretekoch je Marquez tiež lídrom priebežného poradia.

Marc Marquez
Marc Marquez po pretekoch - skromný, vždy veselý, ale najmä vynikajúci jazdec

Marc Marquez, minuloročný nováčik MotoGP a aktuálny majster sveta tejto kráľovskej motocyklovej triedy, vyhral presvedčivým spôsobom štart – cieľ Veľkú cenu USA na texaskom okruhu v Austine a presvedčil, že je nielen najlepším jazdcom seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, ale aj planéty Zem.

Mladík, ktorý 17. februára tohto roku oslávil svoje 21. narodeniny, ovláda pretekársky motocykel vo vysokých rýchlostiach tak, ako len málokto na svete. Po výhre v prvých pretekoch seriálu v Katare aj teraz v Austine nenechal nikoho na pochybách, kto je kráľom v MotoGP a nikým neohrozovaný preteky vyhral.

Na druhej pozícii od štartu až do cieľa jazdil jeho partner z tímu Honda Repsol, čo len potvrdzuje, že Honda už nie prvý rok má najrýchlejší motocykel s najlepšími jazdnými vlastnosťami. V rýchlosti sa Honde vyrovná paradoxne Ducati, ale jej rám a jazdné vlastnosti nedovoľujú jazdcom to, čo umožňuje Honda. Možno práve preto si Talian Iannone nedokázal udržať sľubne sa vyvíjajúce pódiové umiestnenie, keď v počiatočných kolách si suverénne držal tretiu priečku.

Dôstojne však stroj Ducati zastúpil ďalší Talian na Ducati, Andrea Dovizioso, ktorý po pekných súbojoch s Nemcom Bradlom bol v cieli tretí. Keď si vezmeme, že v minulej sezóne bol Dovizioso najlepšie štvrtý a Ducati naposledy dosiahla pódiové umiestnenie pred dvoma rokmi, tak potom Dovizioso i tím Ducati mali včera v Austine dôvod k mimoriadnej radosti.

Preteky na americkom okruhu však značne ovplyvnil ich štart, keď sa "ulial" Španiel Lorenzo. Vyštartoval skôr, kým zvyšok prekvapeného štartového pola ešte stálo a čakalo na povel štartéra. Lorenzo síce získal nepatrný náskok a celé prvé kolo jazdil na čele, ale trest v podobe prejazdu boxovou uličkou ho potom zaradil na úplný koniec.

Lorenzo sa potom z 23. pozície postupne prepracovával dopredu, ale ďalej ako na desiate miesto v cieli sa už nedostal. Ale aj šesť bodov sa mu v konečnom rátaní na konci sezóny môže zísť. Najmä ak zvážime, že práve on má potenciál dôstojne bojoval s Marquezom o titul, tak ako tomu bolo v minulej sezóne, kde až posledné preteky rozhodli o titule pre mladšieho Marqueza.

Preteky poznačili aj viacerá pády, z ktorých najťažší mal továrenský jazdec Ducati Brit Call Crutchlow. Spočiatku jazdil štvrtý, potom mal problémy so strojom, ktoré mala vyriešiť zastávka v boxoch. Po návrate na trať mal ťažký pád a pretekársky okruh opustil na zdravotníckych nosidlách. Preteky nedokončil ani domáci veterán Colin Edwards a ďalší traja jazdci. Český jazdec Karel Abraham po zranení kľúčnej kosti štartuje s bolesťami. V Austine skončil na bodovanom štrnástom mieste.

Najslabšiu triedu Moto3 vyhral Austrálčan Jack Miller, ktorý vyhral aj prvé preteky v Katare a vedie aj priebežne. V Moto2 bol najrýchlejší Španiel Maverick Viňales. Po dvoch pretekoch je v tejto triede priebežne prvý Španiel Esteve Rabat, Viňales je druhý.

Seriál bude mať svoje tretie pokračovanie 27. apríla, kedy sa pôjde Veľká cena Argentíny.

Výsledky Veľkej ceny USA

MotoGP:

1. Marc MarquezŠpan./Honda43:33,430 min
2. Dani PedrosaŠpan./Honda+4,124 s
3. Andrea DoviziosoTal./Ducati+20,976
4. Stefan BradlNem./Honda+22,790
5. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+22,963
6. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+26,567
7. Andrea IannoneTal./Ducati+28,257
8. Valentino RossiTal./Yamaha+45,519
9. Aleix EspargaroŠpan./Yamaha+47,605
10. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+49,111
...
14. Karel AbrahamČR/Honda+1:27,972 min

Priebežné poradie jazdcov (po 2 podujatiach z 18)

1. Marc Marquez50 bodov
2. Dani Pedrosa36
3. Valentino Rossi28
4. Andrea Dovizioso27
5. Aleix Espargaro20
6. Andrea Iannone15
7. Stefan Bradl13
8. Nicky Hayden13
9. Bradley Smith11
10. Pol Espargaro10
...
16. Jorge Lorenzo6
17. Karel Abraham5

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.