VC USA v MotoGP: Vyhral Marquez, Rossi tretí

Utorok, 14 apríl 2015

Druhé preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v najsilnejšej triede MotoGP, Veľkú cenu USA na okruhu v texaskom Austine, vyhral Španiel Marc Marquez pred Talianmi Andreom Doviziosom a Valentinom Rossim. Priebežným lídrom po dvoch podujatiach je Rossi, druhá priečka patrí Doviziosovi a tretí je Marquez.

Marc Marquez
Aktuálny majster Marc Marquez si po roku zopakoval víťazstvo na Veľkej cene Ameriky

Kvalifikáciu vyhral Marquz pred Lorenzom, Doviziosom a Rossim. Najlepší štart do pretekov mal však Dovizioso. V pätách mu bol Marquez a tretí najlepší štart mal Rossi. V tomto poradí jazdili v tesnom závese do siedmeho okruhu z celkových dvadsaťjeden. S malým odstupom na štvrtej a piatej pozícii bojovali Brit Smith a Španiel Lorenzo. Potom sa Marquez dostal pred Doviziosa a vedúcu pozíciu si udržal až do cieľa.

O druhé a tretie miesto bojovali Dovizioso a Rossi. Títo dvaja si na trati nič nedarovali a o každý milimeter tvrdo bojovali. Dovizioso bol rýchlejší na rovinkách, Rossi vyhrával v zákrutách. Šesť kôl pred koncom pretekov sa Dovizioso dostal pred Rossiho a skončil druhý, Rossi tretí. Do boja o ďalšie pozície sa k Lorenzovi pridal Talian Iannone, ale Španiel si štvrtú priečku udržal.

Preteky neovplyvnilo ani polhodinové posunutie začiatku kvôli vode na trati, ktorú museli najprv vysať a potom aj vysušiť. Hneď v prvom kole mal kolíziu Španiel Pol Separgaro s až priveľmi ambicióznym Britom Scotom Reddingom, keď Brit v ľavotočivej zákrute neubrzdil svoj stroj a poslal k zemi aj Španiela. Dobre si spočiatku viedol na Aleix Espargaro na Suzuki, značke, ktorá znovu vstúpila do seriálu MotoGP. Napokon bol v cieli ôsmy a druhé Suzuki v sedle s Viňalesom deviate.

V Amerike neštartoval Španiel Dani Pedrosa, ktorý má veľké bolesti v ramene pravej ruky a už na prvých pretekoch v Katare bol zrelí na vhodenie bieleho uteráka. Zaujímavosťou je dvojstý štart amerického jazdca Nickyho Haydena v triede MotoGP a patrí medzi piatich jazdcov, ktorí túto hranicu prekonali. Teraz na domácej trati obsadil Hayden 16. miesto.

Rossi aj keď v USA nevyhral, je po pretekoch v Katare a Amerike priebežným lídrom seriálu. Druhá priečka patrí jeho krajanovi Doviziosovi. ktorý bol dvakrát druhý a na Rossiho stráca len jeden bod. Tretie miesto patrí aktuálnemu majstrovi sveta Marquezovi, ktorý na Rossiho stráca päť bodov.

Ďalším v poradí tretím podujatím seriálu cestných majstrovstiev sveta motocyklov bude Veľká cena Argentíny. Na programe je už najbližší víkend 19. apríla.

Výsledky VC Ameriky

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda43:47,150 min
2. Andrea DoviziosoTal./Ducati+2,354 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+3,120
4. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+6,682
5. Andrea IannoneTal./Ducati+7,584
6. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+10,557
7 Cal CrutchlowV. Brit./Honda+16,967
8. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+19,025
9. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki+38,570
10. Danilo PetrucciTal./Ducati+41,796

Priebežné poradie jazdcov (po 2 z 18 podujatí)

1. Valentino Rossi41
2. Andrea Dovizioso40
3. Marc Marquez36
4. Andrea Iannone27
5. Jorge Lorenzo26
6. Bradley Smith18
7. Cal Crutchlow18
8. Aleix Espargaro13
9. Dani Pedrosa10
10. Danilo Petrucci10

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.