VC USA v MotoGP: Vyhral Marquez, Rossi tretí

Utorok, 14 apríl 2015

Druhé preteky seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v najsilnejšej triede MotoGP, Veľkú cenu USA na okruhu v texaskom Austine, vyhral Španiel Marc Marquez pred Talianmi Andreom Doviziosom a Valentinom Rossim. Priebežným lídrom po dvoch podujatiach je Rossi, druhá priečka patrí Doviziosovi a tretí je Marquez.

Marc Marquez
Aktuálny majster Marc Marquez si po roku zopakoval víťazstvo na Veľkej cene Ameriky

Kvalifikáciu vyhral Marquz pred Lorenzom, Doviziosom a Rossim. Najlepší štart do pretekov mal však Dovizioso. V pätách mu bol Marquez a tretí najlepší štart mal Rossi. V tomto poradí jazdili v tesnom závese do siedmeho okruhu z celkových dvadsaťjeden. S malým odstupom na štvrtej a piatej pozícii bojovali Brit Smith a Španiel Lorenzo. Potom sa Marquez dostal pred Doviziosa a vedúcu pozíciu si udržal až do cieľa.

O druhé a tretie miesto bojovali Dovizioso a Rossi. Títo dvaja si na trati nič nedarovali a o každý milimeter tvrdo bojovali. Dovizioso bol rýchlejší na rovinkách, Rossi vyhrával v zákrutách. Šesť kôl pred koncom pretekov sa Dovizioso dostal pred Rossiho a skončil druhý, Rossi tretí. Do boja o ďalšie pozície sa k Lorenzovi pridal Talian Iannone, ale Španiel si štvrtú priečku udržal.

Preteky neovplyvnilo ani polhodinové posunutie začiatku kvôli vode na trati, ktorú museli najprv vysať a potom aj vysušiť. Hneď v prvom kole mal kolíziu Španiel Pol Separgaro s až priveľmi ambicióznym Britom Scotom Reddingom, keď Brit v ľavotočivej zákrute neubrzdil svoj stroj a poslal k zemi aj Španiela. Dobre si spočiatku viedol na Aleix Espargaro na Suzuki, značke, ktorá znovu vstúpila do seriálu MotoGP. Napokon bol v cieli ôsmy a druhé Suzuki v sedle s Viňalesom deviate.

V Amerike neštartoval Španiel Dani Pedrosa, ktorý má veľké bolesti v ramene pravej ruky a už na prvých pretekoch v Katare bol zrelí na vhodenie bieleho uteráka. Zaujímavosťou je dvojstý štart amerického jazdca Nickyho Haydena v triede MotoGP a patrí medzi piatich jazdcov, ktorí túto hranicu prekonali. Teraz na domácej trati obsadil Hayden 16. miesto.

Rossi aj keď v USA nevyhral, je po pretekoch v Katare a Amerike priebežným lídrom seriálu. Druhá priečka patrí jeho krajanovi Doviziosovi. ktorý bol dvakrát druhý a na Rossiho stráca len jeden bod. Tretie miesto patrí aktuálnemu majstrovi sveta Marquezovi, ktorý na Rossiho stráca päť bodov.

Ďalším v poradí tretím podujatím seriálu cestných majstrovstiev sveta motocyklov bude Veľká cena Argentíny. Na programe je už najbližší víkend 19. apríla.

Výsledky VC Ameriky

Trieda MotoGP

1. Marc MarquezŠpan./Honda43:47,150 min
2. Andrea DoviziosoTal./Ducati+2,354 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+3,120
4. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+6,682
5. Andrea IannoneTal./Ducati+7,584
6. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+10,557
7 Cal CrutchlowV. Brit./Honda+16,967
8. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+19,025
9. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki+38,570
10. Danilo PetrucciTal./Ducati+41,796

Priebežné poradie jazdcov (po 2 z 18 podujatí)

1. Valentino Rossi41
2. Andrea Dovizioso40
3. Marc Marquez36
4. Andrea Iannone27
5. Jorge Lorenzo26
6. Bradley Smith18
7. Cal Crutchlow18
8. Aleix Espargaro13
9. Dani Pedrosa10
10. Danilo Petrucci10

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.