VC Valencie: Stoner, Pedrosa a Rossi

Streda, 29 október 2008

Austrálčan Casey Stoner spôsobom štart-cieľ sa stal víťazom Veľkej ceny Valencie v kráľovskej triede motoGP, záverečnej časti seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov pred Španielom Danim Pedrosom a čerstvým majstrom sveta Talianom Valentinom Rossim.

Dani Pedrosa Casey Stoner

Nový majster sveta prehral posledné preteky seriálu už v kvalifikácii, v ktorej skončil až na desiatom mieste. A naopak, minuloročný majster Casey Stoner, ktorý ju vyhral, si tým ustlal na víťazstvo, keďže má aj povestne dobré štarty. Má ich však aj Pedrosa, čo predviedol aj teraz na domácej Veľkej cene a ujal sa vedenia. Austrálčan však odhodlane išiel za víťazstvom, ktoré by rehabilitovalo jeho posledné nie príliš presvedčivé výkony. Navyše aj motocykel mu tentoraz šliapal ako v najlepších časoch, a tak pred Pedrosu sa dostal rýchlo a aj pomerne ľahko už krátko po začiatku pretekov.

Rossi bol po štarte siedmy, a tak sa očakával jeho postupný útok na všetkých, vrátane na Pedrosu i Stonera, podobne ako na predposledných pretekoch seriálu pred týždňom v Malajzii, keď jedenásť kôl pred koncom pretekov zdolal aj dovtedy vedúceho Pedrosu. Scenár spred týždňa sa však opakoval len do tej miery, že Rossi sa síce pomerne rýchlo pretlačil na tretie miesto za Stonera a Pedrosu, viac dopredu to však už nešlo. Šance na Stonera a jeho Ducati nemala ani Honda Pedrosu, ani Yamaha Rossiho. Stoner vyhral s bezpečným náskokom takmer tri a pol sekundy pred Pedrosom a viac ako dvanásť sekúnd pred Rossim. Austrálčan jazdil najrýchlejšie kolá a tak svojim prenasledovateľom nedal žiadnu šancu.

Víťazstvom si Stoner potvrdil titul vicemajstra a Pedrosa druhým miestom konečné tretie miesto v seriáli majstrovstiev sveta. Majstrom sveta sa už v predstihu stal Valentino Rossi, pre ktorého tretie miesto vo Valencii bolo možno miernym sklamaním. Štvrtý v cieli bol ďalší Talian Andrea Dovizioso, piaty Američan Nicky Hayden a šiesty ďalší Američan Colin Edwards. Smolu mal druhý jazdec tímu Ducati Talian Marco Melandri, ktorý vo svojom poslednom vystúpení v tričku stajne Ducati sa z posledného miesta na štarte prebojoval do prvej desiatky, avšak malá chybička, keď v záverečnom kole zaradil namiesto "jednotky" neutrál, čo ho vynieslo z trate, a skončil až na 16. mieste.