VC Veľkej Británie: Víťazstvo Rinsa, pád Doviziosa

Pondelok, 26 august 2019

Britskú motocyklovú Veľkú cenu na okruhu Silverstone v kráľovskej triede MotoGP po dramatickej koncovke vyhral prekvapujúcu a zázračným záverom Španiel Rins pred krajanom Marcom Marquezom a ďalším Španielom Viňalesom. Víťaz Rins bol v cieli skôr o 13 tisícin sekundy ako Marquez, čo je (možno) najtesnejšie víťazstvo v histórii týchto pretekov.

Rins-Marquez

Alex Rins a Marc Marquez po pretekoch

Kráľovská trieda MotoGP na Veľkej cene Veľkej Británie sa vo svojej koncovke veľmi podobala pretekom rovnakej kategórie spred dvoch týždňov u našich susedov v Rakúsku. Tam väčšinu pretekov jazdil na čele Marc Marquez, ale za poslednou zákrutou, tesne pred cieľom ho doslova podliezol Talian Dovizioso a vyhral. Teraz takmer identickým spôsobom obral Rins v posledných metroch o víťazstvo Marca Marqueza.

Nepríjemnú kolíziu mal už v prvej zákrute po štarte víťaz posledných pretekov Grand Prix Rakúska Andrea Dovizioso, ktorého už v prvej zákrute po štarte doslova skolil Francúz Quartararo. Tomu sa pošmyklo predné koleso a vletel do jazdnej dráhy Doviziosa. Na hrozný pád viac doplatil Dovizioso, ktorý skončil na nosidlách, kým vinník kolízie Quartararo opúšťal trať po svojich.

Začiatok pretekov patril Marcovi Marquzovi, ktorý štartoval z pole position. Kvalifikácia sa vydarila aj Talianovi Rossimu, ktorý bol druhý. Štart z prvého radu Rossimu vyšiel a pár kôl sa držal tesne na Marquezom a pred tretím Rinsom. Po pár kolách sa Rins dotiahol na Rossihoa netrvalo dlho a dostal sa pred Rossiho. Približne v polovici pretekov sa pred Rossiho na tretie miesto prebojoval jeho tímový kolega z Yamahy Španiel Viňales, ktorý bol potom v cieli tretí za Rinsom a Marquezom. Rossi skončil štvrtý, piaty bol Morbidelli a šiesty Brit Crutchlow.

Triedu Moto2 vyhral Augusto Fernandez a najslabšiu kategóriu Moto3 Marcos Ramirez.

Najbližšie sa preteky seriálu MotoGP budú jazdiť 15. septembra. Na programe bude Veľká cena San Marina.

bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5