VC Veľkej Británie: Víťazstvo Rinsa, pád Doviziosa

Pondelok, 26 august 2019

Britskú motocyklovú Veľkú cenu na okruhu Silverstone v kráľovskej triede MotoGP po dramatickej koncovke vyhral prekvapujúcu a zázračným záverom Španiel Rins pred krajanom Marcom Marquezom a ďalším Španielom Viňalesom. Víťaz Rins bol v cieli skôr o 13 tisícin sekundy ako Marquez, čo je (možno) najtesnejšie víťazstvo v histórii týchto pretekov.

Rins-Marquez

Alex Rins a Marc Marquez po pretekoch

Kráľovská trieda MotoGP na Veľkej cene Veľkej Británie sa vo svojej koncovke veľmi podobala pretekom rovnakej kategórie spred dvoch týždňov u našich susedov v Rakúsku. Tam väčšinu pretekov jazdil na čele Marc Marquez, ale za poslednou zákrutou, tesne pred cieľom ho doslova podliezol Talian Dovizioso a vyhral. Teraz takmer identickým spôsobom obral Rins v posledných metroch o víťazstvo Marca Marqueza.

Nepríjemnú kolíziu mal už v prvej zákrute po štarte víťaz posledných pretekov Grand Prix Rakúska Andrea Dovizioso, ktorého už v prvej zákrute po štarte doslova skolil Francúz Quartararo. Tomu sa pošmyklo predné koleso a vletel do jazdnej dráhy Doviziosa. Na hrozný pád viac doplatil Dovizioso, ktorý skončil na nosidlách, kým vinník kolízie Quartararo opúšťal trať po svojich.

Začiatok pretekov patril Marcovi Marquzovi, ktorý štartoval z pole position. Kvalifikácia sa vydarila aj Talianovi Rossimu, ktorý bol druhý. Štart z prvého radu Rossimu vyšiel a pár kôl sa držal tesne na Marquezom a pred tretím Rinsom. Po pár kolách sa Rins dotiahol na Rossihoa netrvalo dlho a dostal sa pred Rossiho. Približne v polovici pretekov sa pred Rossiho na tretie miesto prebojoval jeho tímový kolega z Yamahy Španiel Viňales, ktorý bol potom v cieli tretí za Rinsom a Marquezom. Rossi skončil štvrtý, piaty bol Morbidelli a šiesty Brit Crutchlow.

Triedu Moto2 vyhral Augusto Fernandez a najslabšiu kategóriu Moto3 Marcos Ramirez.

Najbližšie sa preteky seriálu MotoGP budú jazdiť 15. septembra. Na programe bude Veľká cena San Marina.

BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.