Veľká cena ČR: aj v Brne Lorenzo

Piatok, 20 august 2010

Víťazom Veľkej ceny Českej republiky, desiateho podujatia majstrovstiev sveta cestných motocyklov na Masarykovom okruhu v Brne v triede najsilnejších motocyklov Moto GP, sa stal Španiel Jorge Lorenzo, ktorý je aj na čele priebežného hodnotenia.

Jorge Lorenzo
Španiel Jorge Lorenzo na Yamahe suverénne ovládol tohtoročné preteky triedy Moto GP

Španiel Lorenzo dominoval v Brne celkom jednoznačne, aj keď po štarte sa na čelo sedemnásťčlenného pola už takmer tradične po vynikajúcom štarte dostal Lorenzov krajan, maličký Dani Pedrosa. Netrvalo však dlho a Lorenzo prevzal vedenie, ktoré si udržal až do cieľa a bezpečne zvíťazil pred Pedrosom a Austrálčanom Stonerom, ktorý sa dostáva do bývalej formy.

Američan Ben Spies, ktorý v kvalifikácii prekvapil a skončil druhý (kvalifikáciu vyhral Pedrosa pred Spiesom, Lorenzom, Stonerom a Rossim), si v pretekoch vybojoval štvrtú priečku. Piaty ešte stále s nohou nedoliečenou po zlomenine skončil minuloročný majster sveta Valentino Rossi a šiesty jeho budúcoročný spolujazdec z Ducati Nicky Hayden.

Lorenzo zvýšil svoj náskok na druhého Pedrosu v priebežnom hodnotení seriálu na 77 bodov. Tretí Stoner už zaostáva o 116 bodov, štvrtý Dovizioso o 120 a piaty Rossi o 134 bodov. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte osem pretekov a stať sa môže všeličo, Lorenzov náskok a jeho výkony mu však dávajú veľkú šancu na zisk prvého titulu v najsilnejšej triede Moto GP. A naopak, malá nádej na obhajobu titulu majstra sveta zostáva pre Valentina Rossiho.

Najbližšie preteky čakajú jazdcov na okruhu v Indianopolis v USA už 29. augusta.

Výsledky Veľkej ceny Českej republiky

1. Jorge LORENZOŠpan./Yamaha43:22,638 min
2. Dani PEDROSAŠpan./Honda+5,494 s
3. Casey STONERAustr./Ducati11,426
4. Ben SPIESUSA/Yamaha13,723
5. Valentino ROSSITal./Yamaha17,93
6. Nicky HAYDENUSA/Ducati26,815
7. Colin EDWARDSUSA/Yamaha33,396
8. Marco MELANDRITal./Honda39,406
9. Hector BARBERAŠpan./Ducati39,639
10. Randy DE PUNIETFranc./Honda40,893
11. Marco SIMONCELLITal./Honda42,032
12. Aleix ESPARGAROŠpan./Ducati47,091
13. Alex DE ANGELISRSM/Honda51,368

Preteky nedokončili

  • Alvaro BAUTISTA - Špan./Suzuki
  • Mika KALLIO - Fín./Ducati
  • Andrea DOVIZIOSO - Tal./Honda
  • Loris CAPIROSSI - Tal./Suzuki

Priebežné poradie jazdcov (po 10 z 18 podujatí)

1. Jorge LORENZO235 bodov
2. Dani PEDROSA158
3. Casey STONER119
4. Andrea DOVIZIOSO115
5. Valentino ROSSI101
6. Nicky HAYDEN99
7. Ben SPIES90
8. Randy de PUNIET75
9. Marco MELANDRI61
10. Colin EDWARDS57

Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.