Veľká cena ČR: aj v Brne Lorenzo

Piatok, 20 august 2010

Víťazom Veľkej ceny Českej republiky, desiateho podujatia majstrovstiev sveta cestných motocyklov na Masarykovom okruhu v Brne v triede najsilnejších motocyklov Moto GP, sa stal Španiel Jorge Lorenzo, ktorý je aj na čele priebežného hodnotenia.

Jorge Lorenzo
Španiel Jorge Lorenzo na Yamahe suverénne ovládol tohtoročné preteky triedy Moto GP

Španiel Lorenzo dominoval v Brne celkom jednoznačne, aj keď po štarte sa na čelo sedemnásťčlenného pola už takmer tradične po vynikajúcom štarte dostal Lorenzov krajan, maličký Dani Pedrosa. Netrvalo však dlho a Lorenzo prevzal vedenie, ktoré si udržal až do cieľa a bezpečne zvíťazil pred Pedrosom a Austrálčanom Stonerom, ktorý sa dostáva do bývalej formy.

Američan Ben Spies, ktorý v kvalifikácii prekvapil a skončil druhý (kvalifikáciu vyhral Pedrosa pred Spiesom, Lorenzom, Stonerom a Rossim), si v pretekoch vybojoval štvrtú priečku. Piaty ešte stále s nohou nedoliečenou po zlomenine skončil minuloročný majster sveta Valentino Rossi a šiesty jeho budúcoročný spolujazdec z Ducati Nicky Hayden.

Lorenzo zvýšil svoj náskok na druhého Pedrosu v priebežnom hodnotení seriálu na 77 bodov. Tretí Stoner už zaostáva o 116 bodov, štvrtý Dovizioso o 120 a piaty Rossi o 134 bodov. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte osem pretekov a stať sa môže všeličo, Lorenzov náskok a jeho výkony mu však dávajú veľkú šancu na zisk prvého titulu v najsilnejšej triede Moto GP. A naopak, malá nádej na obhajobu titulu majstra sveta zostáva pre Valentina Rossiho.

Najbližšie preteky čakajú jazdcov na okruhu v Indianopolis v USA už 29. augusta.

Výsledky Veľkej ceny Českej republiky

1. Jorge LORENZOŠpan./Yamaha43:22,638 min
2. Dani PEDROSAŠpan./Honda+5,494 s
3. Casey STONERAustr./Ducati11,426
4. Ben SPIESUSA/Yamaha13,723
5. Valentino ROSSITal./Yamaha17,93
6. Nicky HAYDENUSA/Ducati26,815
7. Colin EDWARDSUSA/Yamaha33,396
8. Marco MELANDRITal./Honda39,406
9. Hector BARBERAŠpan./Ducati39,639
10. Randy DE PUNIETFranc./Honda40,893
11. Marco SIMONCELLITal./Honda42,032
12. Aleix ESPARGAROŠpan./Ducati47,091
13. Alex DE ANGELISRSM/Honda51,368

Preteky nedokončili

  • Alvaro BAUTISTA - Špan./Suzuki
  • Mika KALLIO - Fín./Ducati
  • Andrea DOVIZIOSO - Tal./Honda
  • Loris CAPIROSSI - Tal./Suzuki

Priebežné poradie jazdcov (po 10 z 18 podujatí)

1. Jorge LORENZO235 bodov
2. Dani PEDROSA158
3. Casey STONER119
4. Andrea DOVIZIOSO115
5. Valentino ROSSI101
6. Nicky HAYDEN99
7. Ben SPIES90
8. Randy de PUNIET75
9. Marco MELANDRI61
10. Colin EDWARDS57

Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.