Veľká cena USA pre Pedrosu

Pondelok, 06 júl 2009

Malý Španiel Dani Pedrosa jazdil na okruhu v Laguna Seca na Veľkej cene USA akoby pokropený živou vodou. Suverénne viedol počas celých pretekov, až v záverečných stovkách metrov sa mu nebezpečne blízko priblížil Valentino Rossi a v poslednej zákrute pred cieľom mu iba väčšia drzosť chýbala k tomu, aby najvyšší stupienok na stupni víťazov nepatril jemu. Alebo že by išlo o Valentinovo gesto a uznanie pre Pedrosu za výkon, ktorý španielsky jazdec na náročnom americkom okruhu predviedol po mnohých pádoch a zraneniach z predchádzajúcich pretekov seriálu majstrovstiev sveta motocyklov v kráľovskej triede Moto GP?

Veľká cena USA
Pedrosa jazdil v Laguna Sega suverénne, akoby ho pred pretekmi poliali živou vodou

Už kvalifikácia naznačila, že preteky v Laguna Seca budú veľmi dramatické. Poznačili ju veľmi nebezpečné pády Stonera a Lozenza, ktorý si krkolomne vyzerajúci "highsider" dokonca zopakoval. Oboch značne otrasených odviezli z trate na nosidlách, a to, či v pretekoch nastúpia, bolo veľmi otázne. Nakoniec sa obaja "železní" muži na štart postavili a pravdepodobne iba silou vôle sa držali v sedlách svojich strojov. Ale to, čo potom v pretekoch predvádzali, si zaslúži skutočné uznanie. Stoner spočiatku veľmi srdnato bojoval o druhú priečku s Rossim, neskôr pozíciu Rossiho prenasledovateľa zaujal Lorenzo. A nechýbalo veľa, aby sa Lorenzo dostal pred neho, prst však znovu zdvihol hroziaci "highsider" a ambiciózny Španiel ubral plyn a uspokojil sa s tretím miestom, na ktorom v tej chvíli jazdil.

Veľká cena USA
Víťazný Pedrosa sa v tomto roku postavil na najvyšší stupienok po prvý raz

O súboji Pedrosu s Rossim tesne pred cieľovou čiarou už vieme, aj to, že Španiel zvíťazil. V tomto roku po prvý raz. Rossi druhým miestom v cieli zvýšil svoj náskok v priebežnom hodnotení majstrovstiev sveta pred Lorenzom na deväť bodov. Tretí skončil Lorenzo, štvrtý prešiel cieľom vyčerpaný a nie celkom zdravý Stoner, ktorý si tak udržal tretie miesto v seriáli majstrovstiev sveta a na Rossiho má stratu 16 bodov. Piate miesto patrilo v cieli Američanovi Haydenovi, ktorý sa po čase znovu priblížil k najlepším. Šiesty bol Tony Elias, siedmy Adwards, ôsmy Vermeulen a desiatku najlepších uzatvárali de Puniet a Melandri. Preteky dokončilo iba dvanásť jazdcov, keď ostatní pre pády vzdali a Toselanda diskvalifikovali.

Na Veľkej cene USA sa ani v tomto roku nejazdili preteky v triedach do 125 cm³ a 250 cm³.

Najbližšie seriál motocyklových majstrovstiev sveta pokračuje 19. júla Veľkou cenou Nemecka na okruhu Sachsenring.

Výsledky Veľkej ceny USA

1. Dani Pedrosa Špan./Honda 44:01,580 min
2. Valentino Rossi Tal./Yamaha 0,344 s
3. Jorge Lorenzo Špan./Yamaha 1,926
4. Casey Stoner Austr./Ducati 12,432
5. Nicky Hayden USA/ Ducati 21,663
6. Toni Elias Špan./Honda 22,041
7. Colin Edwards USA/Yamaha 30,201
8. Chris Vermeulen Austr./Suzuki 32,857
9. Randy de Puniet Franc./Honda 40,325
10. Marco Melandri Tal./Kawasaki 48,028
11. Alex de Angelis RSM/ Honda 48,810
12. Niccolo Canepa Tal./Ducati 1:18,531 min

Priemerná rýchlosť víťaza

157,433 km/h

Neklasifikovaní

Andrea Dovizioso Tal./Honda - 26 kôl
Sete Gibernau Špan./Ducati - 26
Loris Capirossi Tal./Suzuki - 29
Gábor Talmácsi Maď./Honda - 29

Diskvalifikovaný

James Toseland - V. Brit./Yamaha

Priebežné poradie jazdcov

1. Valentino Rossi 151 bodov
2. Jorge Lorenzo 142
3. Casey Stoner 135
4. Dani Pedrosa 92
5. Colin Edwards 76
6. Andrea Dovozioso 69
7. Marco Melandri 61
8. Chris Vermeulen 61
9. Randy de Puniet 58
10. Loris Capirossi 56
11. James Toseland 39
12. Nicky Hayden 38
13. Toni Elias 37
14. Alex de Angelis 36
15. Mika Kallio 26
16. Niccolo Canepa 16
17. Sete Gibernau 12
18. Yuki Takahashi 9

Veľká cena USA Veľká cena USA Veľká cena USA Veľká cena USA
Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.