24h Le Mans: Skvelý úspech Maco Racing tímu

Pondelok, 17 apríl 2017

Kráľovské vytrvalostné motocyklové preteky, to je Le Mans 24 hodín. Na štarte v sobotu o 15tej hodine stál aj slovenský Maco Racing Team s trojicou jazdcov a strojom Yamaha so štartovým číslom 14 a devätnástou pozíciou na štartovom rošte. Budú druhé preteky seriálu Endurance motocyklových majstrovstiev sveta pre slovenský tím úspešné?

1 Le Mans Maco Racing Team
Ôsme miesto na 24hodinovýczh pretekoch je skvelý úspech Yamaha Maco Racing tímu

Po štvrtom mieste z úvodného podujatia seriálu, 24hodinových pretekov Bol d'Or, chcel slovenský tím potvrdiť tento úspech aj na druhej francúzskej 24hodinovke v Le Mans. Potvrdiť to mala osvedčená a úspešná trojica pretekárov Marko Jerman, Greg Junod a Anthony Dos Santos. Pracovitosť v tréningoch a potom starostlivá, poctivá a dôsledná prípravu motocykla na samotné preteky doviedla trojicu pretekárov v kvalifikácii k 19. miestu na štartovom rošte.

Po odštartovaní pretekov sa slovenský tím s Yamahou so štartovým číslom 14 postupne posúval z 19 miesta stále vyššie. Pri stmievaní, po niekoľkých hodinách pretekov, sa objavil už na 10. priečke. Po štvrtine pretekov však porucha motocykla pribrzdila ďalšie vylepšovanie si postavenia. Oprava priniesla stratu siedmich kôl a šiestich priečok v priebežnom postavení v pretekoch. Sústredenou jazdou sa však jazdcom počas noci podarilo posunúť svoju pozíciu na 9. priečku.

Potom sa ozvali zdravotné problémy jazdca Grega Junodu. Tím musel pokračovať len s dvomi jazdcami, čo 11 hodín pred koncom pretekov nebola jednoduchá situácia. Cieľ udržať sa v Top 10 sa však darilo splniť a v závere pretekov, opäť už aj s Junodom, sa slovenský tím prepracoval o priečku vyššie na konečnú ôsmu.

Pokiaľ by si niekto myslel, že ôsme mesto na 24hodinovke nie je úspech, veľmi by sa mýlil. Ak by sme 8. miesto tímu Maco Racing na 24hodinovke v Le Mans porovnávali s výsledkami (fiktívneho) slovenského jazdca napríklad v cestných pretekoch šampionátu MotoGP, potom by sa umiestnenie tímu v Le Mans pokojne mohlo rovnať umiestneniu na stupni víťazov v MotoGP. A to už by sme hovorili o "bombastickom" úspechu. Tak prečo nepovýšiť úspech trojice Jerman, Junod a Dos Santos na spomínanú úroveň.

Úspech v Le Mans potešil aj majiteľa tímu Maco Racing Martina Kuzmu: "Našu taktiku pre 24hodinové preteky v Le Mans sme smerovali predovšetkým do nočnej časti, kde sme sa chceli posunúť čo najvyššie. To nám mal zabezpečiť nový motor s nižšou spotrebou. V štvrtine pretekov nás však postihol technický problém. Stratili sme sedem kôl a prepadli sa z desiateho miesta na šestnáste. Nebolo jednoduché vrátiť sa späť, keďže ani súperi pred nami sa nedopúšťali vážnejších chýb. Postupne sme sa prepracovali na 9. priečku. O štvrtej ráno nám vypadol pre zdravotné ťažkosti Greg Junod, takže nás čakala jazda len s dvomi pilotmi. Preto sme sa sústredili len na udržanie pozície s cieľom dotiahnuť to až do cieľa. V závere pretekov zasiahol do bojov znovu Greg Junod a tím dokázal vybojovať ôsme miesto, z čoho sme veľmi šťastní."

Tím sa usiloval získať počas pretekov aj bonusové body, čo sa mu podarilo až po šestnástich hodinách. Aj to pomohlo tímu Maco Racing k tomu, že v priebežnom hodnotení šampionátu je na 6. pozícii, pričom je prvý medzi súkromnými tímami, keď pred ním sú len fabrické. Vďaka za úspech patrí jazdcom za vynikajúce výkony a rovnako realizačnému tímu, ktorý poctivo pracoval a výsledok sa dostavil. K úspechu prispeli tiež partneri tímu a fanúšikovia priamo v Le Mans, a tí doma, čo tímu držali palce.

Ďalšie podujatie svetového šampionátu vytrvalostných motocyklových pretekov bude 20. mája. Budú ním osemhodinové preteky v nemeckom Oscherslebene.

1 Le Mans Maco Racing Team 2 Le Mans - Kuzma 3 Maco Le Mans
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5