Abrahám na Pannonia-ringu tretí

Piatok, 17 september 2010

Domáca sezóna automobilových pretekov vrcholí. Ku koncu spejú aj majstrovstvá Slovenska v cestných pretekoch. O tých na Slovakia Ringu v rámci Ceny Slovenska v prvej polovici septembra a účasti Abraham Racing Teamu (ART) na týchto pretekoch sme informovali. Koncom septembra sa tento ambiciózny bratislavský tím zúčastnil na Pannonia-ringu v Maďarsku na ďalších pretekoch, ktoré boli súčasťou majstrovstiev Slovenska. Ako si tu viedol jazdec tímu ART Miroslav Abrahám ml.?

Miroslav Abrahám ml.
Tretie miesto na stupňoch víťazov a splnený prvý cieľ pre Miroslava Abraháma ml.

Na Pannonia-ringu, ktorý je pre slovenských jazdcov ľahko dostupný, sa jazdilo poslednú septembrovú sobotu a nedeľu. Pôvodne sa mali oba preteky zaratúvať aj do našich majstrovstiev. Nakoniec slovenskí automobiloví jazdci si body z Pannonia-ringu odnášali domov len z prvého dňa pretekov. Aj keď podujatiu počasie príliš neprialo a takmer celý deň pršalo, preteky prebehli bez komplikácii a úspešné boli aj pre bratislavský tím ART.

Jazdec ART Miroslav Abrahám ml. síce kvalifikáciu nezajazdil najlepšie a do pretekov štartoval až z 21. miesta, v samotných pretekoch sa postupne predieral dopredu a v celkovom poradí obsadil 11. miesto. Čo je však pre jazdca tímu ART potešiteľnejšie, medzi slovenskými jazdcami skončil na pódiovom treťom mieste. Pred sa umiestnili Marek Ďurovkin a Matúš Molnár. Abrahám ml. si však splnil predsavzatie, ktoré vyslovil už na Slovakia Ringu v Orechovej Potôni – že jeho cieľom v tejto začínajúcej sezóne na automobile Škoda Fabia 2000 je stáť v zostávajúcich pretekoch na stupni víťazov.

Nedeľňajšie preteky sa potom do majstrovstiev Slovenska nezapočítavali, a tak väčšina slovenských jazdcov sa rozhodla šetriť techniku a pneumatiky a odcestovali domov. Tím ART Bratislava sa však rozhodol využiť možnosť štartu ako dobrý tréning pre zostávajúce podujatia, z ktorých jedno by malo byť v Poľsku a ďalšie možno v Česku. Abrahám junior zbieral jazdecké skúsenosti v oficiálnom tréningu na tieto medzinárodné preteky, odjazdil si kvalifikáciu (bol v nej z 21. jazdcov 9.). Aj keď neštartoval z ideálnej pozície, v cieli skončil na veľmi peknom 6. mieste v celkovom poradí a 3. vo svojej kategórii.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."